Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże zainteresowanie Forum Biznesu PAIH 2023 na PGE Narodowym. "Jesteśmy od pomagania przedsiębiorcom"

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wideo
od 16 lat
W środę w Warszawie na PGE Narodowym rozpoczęło się dwudniowe święto polskiego biznesu i przedsiębiorczości, czyli PAIH Forum Biznesu 2023. Jest to wydarzenie skierowane przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorców, którzy planują lub już rozpoczęli ekspansję na zagraniczne rynki. Biorący udział w wydarzeniu mogą porozmawiać z ekspertami z ponad 70 rynków zagranicznych, zdobyć praktyczną wiedzę i kontakty biznesowe. – My jesteśmy od pomagania przedsiębiorcom, jesteśmy przedsiębiorcami, jesteśmy pasjonatami i rozumiemy tych pasjonatów i przedsiębiorców po drugiej stronie – zachęca Grzegorz Oszast, członek zarządu PAIH.

W środę 4 października na PGE Narodowym w Warszawie rozpoczęła się czwarta edycja PAIH Forum Biznesu 2023. Jest to największa w Polsce impreza dedykowana głównie małym i średnim przedsiębiorcom. Tegoroczna edycja, jak chwali się organizator zgromadziła 6 tysięcy uczestników, ponad 300 ekspertów z różnych dziedzin. W czasie wydarzenia zaplanowano 100 paneli dyskusyjnych i warsztatów. Obecnych jest 56 zagranicznych biur handlowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

– Zeszłoroczne wydarzenie zgromadziło 4 tysiące osób, odbyło się około 40 paneli i warsztatów, co uznaliśmy za duży sukces, ponieważ ta frekwencja była rekordowa – przyznał w rozmowie z nami Paweł Kurtasz, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu i przypomniał jednocześnie, że poprzednie wydarzenie było pierwszym zorganizowanym po pandemii.

– W tym roku zgromadziliśmy 6 tysięcy uczestników _– chwali w rozmowie z nami. _– Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania, wstępnie szacowaliśmy jena 5 tysięcy osób – dodał. – Można powiedzieć, że w porównaniu z rokiem ubiegłym, wydarzenie jest dwukrotnie większe – podkreślił prezes PAIH.

Z kolei Grzegorz Oszast, członek zarządu PAIH w rozmowie z nami podkreślił, że przedsiębiorcy uczą się mieć menadżerów, którzy potrafią pewne rzeczy rozwiązać, którzy uczą się tego, że są różne spojrzenia na dany temat oraz tego, że są „różne ścieżki osiągania sukcesu i dojrzewają do tego”.

– Na naszym wydarzeniu widać głównie osoby dojrzałe, ale jest także wielu startupowców, którzy zaczynają swoją przygodę i próbują znaleźć tutaj swoje miejsce – tłumaczy. – Zapraszamy wszystkich – podkreślił Oszast. – My jesteśmy od pomagania przedsiębiorcom, jesteśmy przedsiębiorcami, jesteśmy pasjonatami i rozumiemy tych pasjonatów i przedsiębiorców po drugiej stronie – mówił. – Taka symbioza powoduje, że mamy wspólny sukces – dodawał.

Podczas oficjalnego otwarcia PAIH Forum Biznesu 2023 Paweł Kurtasz przyznał, że polskie firmy chcą eksportować, chcą sięgać po eksport. – Jeśli porównamy dane za drugi kwartał 2022 roku i dane za 2 kwartał br., to widzimy, że ilość kontraktów eksportowych obsłużonych przez PAIH wzrosła o 70 proc. – podał. – W tym samym przedziale czasowym obsłużyliśmy o 73 proc. większą liczbę przedsiębiorstw – dodał. Jak podkreślił prezes PAIH, wśród polskich przedsiębiorców, z jednej strony rośnie świadomość internacjonalizacji, a z drugiej strony rośnie świadomość tego, że są w Polsce instytucje otoczenia biznesu, które tej internacjonalizacji mogą służyć. – To między innymi jesteśmy my – podkreślił.

Również Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na tę wątek, przyznając, że PAIH, to instytucja, która „uczestniczy w codziennym życiu gospodarczym państwa”. – To organizacja, która ma ofertę, z którą chce docierać jak najszerzej. Proponuje wiele m. in. poprzez swoje zagraniczne biura, udziela informacji o zagranicznych rynkach i wspiera przedsiębiorców – mówił.

Jednocześnie podkreślając, że polska gospodarka oparta jest przede wszystkim na mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach, a celem rządu jest „by mikroprzedsiębiorstwa stawały się małymi, małe – średnimi a średnie dużymi”. – Ekspansja lokalna jest już obecnie trudna, dlatego ważna jest internacjonalizacja, ekspansja poza granice Polski, eksport. To kierunki, które pozwalają przedsiębiorcom stawać się większymi – podkreślił. – Internacjonalizacja, ekspansja, eksport – to kierunki rozwoju, z których powinny korzystać polskie firmy, by się rozwijać. Znamy najbliższe otoczenie Polski, teraz powinniśmy sięgać dalej – wskazał.

Podczas rozpoczęcia wyświetlono nagranie z premierem Mateuszem Morawickim, który zwrócił w nim uwagę, że Polska „pozostaje bezpieczną przystanią dla firm chcących lokować swój kapitał w Europie Centralnej”. – Jednocześnie jest doskonałym punktem startowym do ekspansji na wschód. Miejmy nadzieję, że po zakończeniu wojny na Ukrainie ta ekspansja gospodarcza na wschód będzie coraz bardziej intensywna – przyznał szef rządu i wyraził swoje przekonanie, że „nowe możliwości pozwolą maksymalizować potencjał kolejnych polskich firm i wzmocnią rolę polskiego kapitału w całym regionie”.

– Stawiamy na partnerskie relacje z przedsiębiorcami oparte na zaufaniu. Nieustannie wspieramy zasady konkurencji. Stale analizujemy obowiązujące przepisy, żeby dążyć do likwidacji barier i problemów, z którymi spotykają się przedsiębiorcy – zapewniła z kolei minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Sesje i panele będą się odbywały przez dwa dni. Nowością podczas tegorocznej edycji jest specjalna strefa spotkań i rozmów z Prelegentami. PFB22 zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Duże zainteresowanie Forum Biznesu PAIH 2023 na PGE Narodowym. "Jesteśmy od pomagania przedsiębiorcom" - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia