Dyskretna misja zagranicznego ministra w Kielcach!

Jarosław PANEK, [email protected]
- Takie międzynarodowe rozmowy o kontraktach właśnie w Kielcach sa dla nas najlepszą reklamą i rekomendacją Salonu w całej Europie - komentuje te informacje prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń
- Takie międzynarodowe rozmowy o kontraktach właśnie w Kielcach sa dla nas najlepszą reklamą i rekomendacją Salonu w całej Europie - komentuje te informacje prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń
Udostępnij:
Ta sprawa dopiero teraz wyszła na jaw, bo w czasie gdy wszyscy relacjonowali targowe nowinki i wizyty kolejnych „medialnych” gości, w zaciszu gabinetów minister jednego z krajów Unii Europejskiej negocjował z koncernami zbrojeniowymi wielki kontrakt.

A tym gościem był bułgarski minister obrony Anju Angielow, który przyjechał do Kielc na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, aby właśnie tu rozmawiać o przyszłości uzbrojenia głównych jednostek marynarki tego kraju – fregat Werni i Gordi

Kieleckie rozmowy nie miały charakteru kurtuazyjnego. Wręcz przeciwnie, były decydujące. Gość z Bułgarii spotkał się w Kielcach między innymi z reprezentantami europejskiego domu technologii rakietowych – MBDA oraz z przedstawicielami norweskiej korporacji Kongsberg, a także z handlowcami grupy SAAB.

Wszystkie te rozmowy bułgarskiego ministra koncentrowały się wokół kwestii jak najszybszego uzbrojenia ex-belgijskich fregat w pociski przeciwokrętowe oraz przeciwlotnicze, ponieważ Werni i Gordi eksploatowane są obecnie praktycznie bez podstawowego oręża.

Czas niewątpliwie nagli ministra, Bułgaria zgłosiła gotowość oddania do jednego z morskich zespołów zadaniowych NATO - sił szybkiego reagowania Sojuszu – NRF (NATO Response Force) co najmniej jedną ze swych pozyskanych z Belgii fregat typu Wielingen. Ma to nastąpić już w 2011. Gra toczy się więc o wiarygodność sojuszniczą floty bułgarskiej i prestiż sofijskiego MON. Wszak trudno wyobrazić sobie misji bojowej okrętu NRF praktycznie bezbronnego.

Jak się dowiadujemy nieoficjalnie minister Angielow był bardzo zadowolony z wizyty w Kielcach i nie szczędził słów uznania dla rozmiarów i organizacji MSPO 2010. Potem mówił również w Bułgarii, że przemysł zbrojeniowy jego kraju powinien w procesie integracji międzynarodowej wziąć przykład z przedsiębiorstw polskiej zbrojeniówki. Nie krył zwłaszcza podziwu dla dokonań przedsiębiorstw Grupy BUMAR po wizycie w jej pawilonie.

Podróż Anju Angielowa do Polski była pierwszą tego rodzaju oficjalną wizytą bułgarskiego ministra obrony od kilkunastu lat. Jej efektem jest zaproszenie szefa polskiego MON do złożenia wizyty w Bułgarii już w pierwszej połowie 2011.

- Jeśli minister obrony z jednego kraju spotyka się największymi korporacjami z  innych krajów właśnie w Kielcach, żeby tutaj negocjować potężne kontrakty zbrojeniowe, to nie ma dla nas lepszej reklamy i rekomendacji naszej imprezy w Europie - komentuje te informacje prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie