MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko z książką za pan brat

materiał partnera

Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek rozwija i warto czytać dzieciom nie tylko na dobranoc. Jednak od kiedy pozwalać dziecku na kontakt z książką? Jak powinny wyglądać książki dla najmłodszych dzieci i kiedy uczyć je czytać?

Czytaj dziecku jak najwięcej

Z reguły dzieciom zaczynamy czytać pierwsze historie, kiedy już trochę podrosną. Jednak specjaliści z zakresu rozwoju dziecka udowadniają, że dziecku warto zacząć czytać jeszcze wtedy, gdy znajduje się w brzuchu swojej mamy. Udowodnione jest to, że dziecko przebywające w łonie matki słyszy, co więcej potrafi zapamiętywać słyszane dźwięki i głosy. Dlatego warto mówić „do brzucha”, ale także czytać bajki czy puszczać muzykę. Z czasem poprzez zabawę można zachęcać dziecko do poznawania liter i słów. Oczywiście, kiedy dziecko jest bardzo małe będzie to polegało wyłącznie na czytaniu przez rodzica słów i pokazywaniu dziecku obrazków. Jedną z ciekawszych metod nauki czytania małych dzieci jest metoda Domana, więcej o niej przeczytasz na stronie 123madrzyrodzice.pl.

Jakie powinny być książki dla dzieci?

Przede wszystkim powinny być dostosowane treścią i wyglądem do wieku dziecka. Dla bardzo małych dzieci warto wybierać takie książki, które będą odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Trzeba pamiętać, że maluchy często będą wkładały książki do buzi czy ciągały strony. Dlatego dla najmłodszych dzieci polecane są materiałowe książeczki sensoryczne lub miękkie książki, które można zabrać ze sobą do kąpieli. Dla nieco starszych dzieci warto wybierać książki o grubych, kartonowych stronach z małą ilością tekstu i dużą kolorowych ilustracji.

Kiedy dziecko zaczyna już samodzielnie czytać można wybrać specjalne książki do nauki czytania, gdzie słowa są rozbijane na sylaby czy głoski, a trudniejsze wyrazy są wyjaśnione tak, by dziecko wszystko zrozumiało i nie zraziło się do czytania. Warto przy tym pamiętać, że nawet kiedy dziecko już zaczyna czytać, dobrze jest również od czasu do czasu przysiąść z nim i poczytać mu jakieś opowiadanie czy bajkę. Będzie to mile spędzony czas i inwestycja w przyszły rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia