Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty w Urzędach Skarbowych. Urzędnicy pomagali w rozliczeniach

Paulina Baran
Dzień otwarty w Urzędach Skarbowych. Urzędnicy pomagali w rozliczeniachRzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach, Maria Bojczuk i Katarzyna Jankowska, naczelnik I Urzędu Skarbowego w Kielcach zachęcały wszystkich do skorzystania z pomocy urzędników.
Dzień otwarty w Urzędach Skarbowych. Urzędnicy pomagali w rozliczeniachRzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach, Maria Bojczuk i Katarzyna Jankowska, naczelnik I Urzędu Skarbowego w Kielcach zachęcały wszystkich do skorzystania z pomocy urzędników. Aleksander Piekarski
W sobotę, 16 marca, jak co roku w okresie składania zeznań rocznych, zorganizowana była ogólnopolska akcja Dzień otwarty w urzędach skarbowych. Świętokrzyskie placówki łącznie odwiedziło 918 osób. To mniej niż w roku ubiegłym, kiedy urzędy odwiedziły 1174 osoby. Łącznie zeznania roczne już rozliczyło 74% , czyli 350 tysięcy osób, w tym 177 tysięcy w sposób elektroniczny za pośrednictwem strony Ministerstwa Finansówwww.portalpodatkowy.mf.gov.pl.

Najwięcej interesantów przyszło o poranku

We wszystkich urzędach skarbowych w województwie świętokrzyskim w godzinach od 9 do 13 pracownicy skarbówki byli do dyspozycji interesantów. Podatnicy mogli pobrać formularze, złożyć wypełnione zeznania oraz otrzymać informacje w zakresie rozliczenia dochodów za 2015 rok.

Katarzyna Jankowska, naczelnik I Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia, że największe zainteresowanie składaniem papierowych dokumentów jak i wysyłaniem zeznań poprzez portal podatkowy było w sobotę o poranku. Zachęcała do składania zeznań drogą elektronicznym, ponieważ jest to bardzo proste i zwyczajnie oszczędza czas podatnika.

Nie czekajmy na ostatnią chwilę

- Wszystkie osoby, które jeszcze nie złożyły zeznań rocznych a muszą ten obowiązek dopełnić powinny przyjść i skorzystać z możliwości wysłania zeznania drogą elektroniczną w siedzibie urzędu –wyjaśniała rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach, Maria Bojczuk. Dodała, że pracownicy urzędu pomogą dopełnić wszelkich formalności. –Mamy specjalny punkt czynny w czasie otwarcia urzędu. Jak do tej pory rozliczyło się 74 procent podatników, ale jest jeszcze duża część osób, które tego obowiązku nie dopełniły – mówiła Maria Bojczuk, jednocześnie zachęcając wszystkich, żeby nie zostawiać rozliczenia na ostatnia chwilę.

Fiskus idzie z postępem

Dzień Otwarty w skarbówkach to wieloletnia tradycja. Takie dni organizuje się corocznie w marcu lub kwietniu z myślą o podatnikach, którzy nie mogą sobie poradzić z pitami bądź nie mają czasu, aby pobrać formularze i złożyć dokumenty w dni powszednie. Fiskus idzie jednak z postępem i tym samym zmienia się rola skarbówek podczas takich akcji jak sobotnia. 

Otóż Ministerstwo Finansów, a także urzędy skarbowe od lat niezmiennie zachęcają wszystkich, aby zeznania podatkowe składać nie odchodząc od klawiatury domowego komputera. Jeśli ktoś ma z tym problem, mógł podczas Dnia Otwartego przejść krótki kurs szkolenia elektronicznego, albo nawet uzyskać pomoc urzędnika w wysłaniu zeznania drogą elektroniczną. Tak jest szybciej, prościej, łatwiej, a także mamy większą gwarancję, że nie popełnimy prostych błędów rachunkowych. Urzędnicy skarbówki nie mogą wprost sugerować podatnikom, co mają wpisywać do zeznań, ale za to mogą dopilnować technicznej i formalnej strony wypełniania PIT-u. Taką pomoc można było uzyskać w sobotę. 

Dzień Otwarty był także okazją do zasięgnięcia informacji na temat odliczeń, ulg podatkowych, sposobów rozliczania dochodów zagranicznych. Można było też wpłacić w kasie należny podatek,  uzyskać zaświadczenie o dochodach oraz dokonać aktualizacji danych dotyczących adresu zamieszkania i nazwiska, albo numeru konta bankowego, na które urząd ma przesłać nadpłatę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia