Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wiatru

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
Mimo, że w polskim krajobrazie pojawiły się wiatraki, to jednak energia wiatru jest wciąż słabo wykorzystywana.
Mimo, że w polskim krajobrazie pojawiły się wiatraki, to jednak energia wiatru jest wciąż słabo wykorzystywana. Mariusz Kapała
Wiatru w Polsce mamy naprawdę dużo. Wartość niewykorzystywanego potencjału wiatru to około 6,5 mld zł rocznie.

Dzięki niemu możemy cieszyć się możliwością uprawiania wielu sportów. Co jednak ważniejsze polski wiatr jest też czystą energią, którą możemy zasilić nasze domy, miasta a nawet cały kraj. Obchodzone na całym świecie święto będzie obfitować w rozmaite wydarzenia także w Polsce.

Ponieważ wiatr wieje codziennie, to często zapominany, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu i jak wiele mu zawdzięczamy. Dzięki wiatrowi możemy w wolnych chwilach puszczać latawce, żeglować po Mazurach, uprawiać kitesurfing na Bałtyku, czy też latać na lotniach lub szybowcach. Oprócz tego wiatr jest bardzo ważnym, niewyczerpalnym oraz czystym źródłem energii. W Polsce mamy go naprawdę dużo, a według raportu Ernst & Young jesteśmy jednym z krajów o najlepszych warunkach do pozyskiwania energii z wiatru.

Niestety fakty są takie, że marnujemy siłę wiatru na potęgę. Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy już teraz posiadają wiatraki, których moc (29.060 MW) mogłaby zaspokoić prawie roczne zapotrzebowanie na energię w Polsce. W naszym kraju do 2020 r. według dyrektyw unijnych powinniśmy dysponować mocą 6.500 MW, a tymczasem mamy niecałe 2 tys. MW. Gdyby obliczyć ile jest warta energia, która każdego roku dosłownie wywiewa z Polski, to wyszłaby nam zawrotna suma 6,5 mld złotych. Należy też dodać, że to właśnie energetyka wiatrowa jest najtańszą i najbardziej skuteczną metodą pozyskiwania energii spośród wszystkich zielonych technologii.

W Światowy Dzień Wiatru powinniśmy pamiętać, że może on służyć nie tylko do naszych przyjemności, ale można go też wykorzystać do realnej pracy dla nas wszystkich – mówi Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. – W Polsce wiatr w przyszłości może wytwarzać tyle prądu. co planowane dwie elektrownie jądrowe.

Z okazji Światowego Dnia Wiatru odbędą się na terenie całej Polski liczne wydarzenia pod hasłem „Łapiemy dobrą energię wiatru”. Dziś w Warszawie w okolicy metra Centrum z samego rana mieszkańcy będą mogli zabrać do domu mały wiatraczek w polskich barwach i wykorzystać go choćby podczas dopingowania naszej drużyny na Euro 2012. Pod sejmem na ul. Wiejskiej będzie zlokalizowane stoisko informacyjne, na którym będzie można dowiedzieć się, dlaczego w Polsce tak mało się robi, by pozyskiwać energię z wiatru. Happeningi z licznymi atrakcjami odbędą się też w Szczecinie, Poznaniu, Olsztynie, Toruniu, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie i Krakowie.

Dziś rozpocznie się również druga edycja akcji „Lato z Wiatrakami”, w której Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zachęca do odwiedzania podczas wakacyjnych podróży parków wiatrowych w Polsce. To najlepszy sposób, aby wyrobić sobie własne zdanie na temat energetyki wiatrowej i skonfrontować mity z faktami dotyczącymi tego sposobu pozyskiwania energii. W ramach akcji 1 lipca w Polskę wyruszy także specjalny „Wiatrobus”, który zawita do wakacyjnych kurortów na terenie całego kraju. Jego załoga oprócz informowania na temat korzyści płynących z rozwoju energetyki wiatrowej będzie także m.in. organizować na polskich plażach zawody w puszczaniu latawców.

Dodatkowe informacje na temat Światowego Dnia Wiatru są dostępne na stronie www.dzienwiatru.eu i profilu akcji na Facebooku www.facebook.com/Dzienwiatru

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej to największa w Polsce organizacja pozarządowa zajmująca się promocją wykorzystania wiatru, jako odnawialnego źródła energii. PSEW działa aktywnie od 1999 roku. W tej chwili Stowarzyszenie jest organizatorem największych wydarzeń branżowych w Polsce, przede wszystkim Konferencji i Targów PSEW. Stowarzyszenie organizuje także cyklicznie odbywające się spotkania pod szyldem Forum Energetyki Wiatrowej, w których uczestniczą przedstawiciele władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz znaczące instytucje odpowiedzialne za kształt i funkcjonowanie rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. PSEW jest członkiem European Wind Energy Association oraz Global Wind Energy Council.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wiatru - Gazeta Lubuska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia