Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura dla wdów i wdowców - czy będzie nowe 300 plus? Takie mogłyby być zasady kolejnego świadczenia. Propozycja jest już w Senacie

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
300 plus dla wdów i wdowców wypłacane dożywotnio? W Senacie pojawiła się petycja
300 plus dla wdów i wdowców wypłacane dożywotnio? W Senacie pojawiła się petycja 123rf
500 plus dla małżeństw z długim, wieloletnim czasem pożycia to propozycja zgłoszona przez obywateli. Jest pomysł, aby program Małżeństwo+ obejmował także wdowy i wdowców. To mogłoby pozwolić im przyznawać świadczenie jako pewną formę nagrody za długie pożycie małżeńskie. Czy będzie to bardziej sprawiedliwe? Nie zawsze „druga połówka” dożywa takiego wieku, by móc otrzymać gratyfikację za długie lata wspólnego życia w małżeństwie. W Senacie pojawiła się właśnie petycja dotycząca 300 plus dla wdów i wdowców. Sprawdź szczegóły.

Spis treści

300 plus dla seniorów wdów i wdowców. Nowe świadczenie wkrótce wejdzie w życie?

Do Senatu trafiła propozycja wsparcia dla seniorów, którzy znaleźli się właśnie w takiej sytuacji. Chodzi o wdowy i wdowców, którzy mieliby dostawać dożywotnio 300 plus. Obecnie renta rodzinna wynosi 85 proc. emerytury zmarłego małżonka. Tyle po zmarłym małżonku może otrzymać wdowa lub wdowiec. Minimalna renta to aktualnie 1338,44 zł brutto.

Pismo, o którym pisze „Fakt”, ma formę petycji. Jak podaje gazeta, jej autor zastrzegł anonimowość.

„Osoby po śmierci współmałżonka muszą w większym znacznie stopniu borykać się z trudnościami finansowymi, gdyż utrzymują się już tylko z jednej emerytury (zakup leków, rehabilitacja i inne)” – napisał autor petycji.

Autor zaznaczył, że wprowadzenie świadczenia w innej formie, która będzie wykluczać osoby już samotne po wieloletnim pożyciu małżeńskim – będzie krzywdzące.

„Wnoszę, aby samotnego małżonka (wdowę lub wdowca) objąć comiesięcznym świadczeniem w wysokości 300 zł lub jednorazową gratyfikacją finansową ustalonej przez Komisję ds. Petycji i Praworządności. Wsparcie miałoby należeć się osobom, które były w związku małżeńskim przez co najmniej 45 lat” – czytamy dalej.

Petycja dotycząca 300 plus dla wdów złożona w Senacie. Co dalej?

Co istotne, senatorowie będą musieli tę petycje rozważyć.

Petycje są formą bezpośredniego udziału obywateli w procesie sprawowania władzy. W ramach petycji obywatele mogą zgłaszać indywidualnie lub zbiorowo postulaty, wnioski lub propozycje dotyczące zmiany prawa, spraw i problemów związanych z życiem publicznym – czytamy na oficjalnej stronie Senatu www.senat.gov.pl.

Art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje możliwość składania:

  • petycji,
  • wniosków,
  • skarg.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, pragnąc umożliwić obywatelom korzystanie z prawa do petycji już 20 listopada 2008 r., zmienił swój regulamin, dając podstawę do rozpatrywania petycji kierowanych do Senatu. Od 1 stycznia 2009 r. rozszerzono kompetencje senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności o zagadnienia dotyczące petycji. Ponadto do Regulaminu Senatu wprowadzony został nowy dział Xa „Rozpatrywanie petycji”, w którym określono tryb pracy Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w sprawach petycyjnych – dowiadujemy się z oficjalnej strony Senatu www.senat.gov.pl.

W Senacie VII i VIII kadencji prowadzone były prace nad projektem ustawy o petycjach. Efektem tych prac było wniesienie do Sejmu projektu ustawy o petycjach. Ustawa ta weszła w życie 6 września 2015 r.

W związku z nadchodzącymi wyborami Platforma Obywatelska zaproponowała, by wdowcy mogli pobierać nie tylko swoją emeryturę, ale także część ze świadczenia małżonka, który zmarł. Lewica natomiast zaproponowała możliwość wyboru pomiędzy rentą rodzinną oraz 50 proc. swojej emerytury lub 50 proc. renty rodzinnej i całością swojego świadczenia.

Co z emeryturą męża lub żony po śmierci?

Obecnie po śmierci męża lub żony, wdowa lub wdowiec może zadecydować o:

  • pozostaniu przy własnej emeryturze,
  • przejściu na emeryturę wdowią (renta rodzinna) stanowiąca 85 proc. emerytury małżonka.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emerytura dla wdów i wdowców - czy będzie nowe 300 plus? Takie mogłyby być zasady kolejnego świadczenia. Propozycja jest już w Senacie - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia