Fundusze europejskie po 2021 roku szansą na dalszy rozwój gospodarczy województwa świętokrzyskiego - to tytuł debaty, która odbędzie się we wtorek, 12 lutego w redakcji „Echa Dnia”.

W ostatnich latach województwo świętokrzyskie otrzymało miliardy złotych z funduszy europejskich. Tylko w perspektywie 2014-2020 samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ma do dyspozycji ponad sześć miliardów złotych. Znakomita część tych środków już została przekazana w formie dofinansowania do inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie wyższe, instytucje otoczenia biznesu, organizacje pozarządowe oraz mikro, małe, średnie i duże firmy.

Dzięki tym pieniądzom powstały i wciąż powstają nowe drogi, budowane są szkoły, przedszkola, żłobki, budynki dydaktyczne uczelni wyższych. Duża część pieniędzy kierowana jest na projekty społeczne, mające na celu walkę z bezrobociem oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników. Pomoc finansowa z Unii Europejskiej płynie również do przedsiębiorców, którzy z wykorzystaniem dotacji zakładają nowe fabryki czy rozbudowują te istniejące, tworząc w ten sposób nowe miejsca pracy.

Czy dynamika tego rozwoju będzie utrzymana w kolejnych latach? Jak będzie wyglądała perspektywa finansowa Unii Europejskiej dla Polski i Świętokrzyskiego w latach 2021-2027? Czy nowy budżet unijny będzie szansą na dalszy rozwój gospodarczy regionu?

Polska Press Grupa wraz z Komisją Europejską postanowiły zorganizować cykl debat dotyczących budżetu Unii Europejskiej. Jedna z nich odbędzie się we wtorek, 12 lutego o godzinie 11 w redakcji „Echa Dnia”. Fundusze europejskie po 2021 roku szansą na dalszy rozwój gospodarczy województwa świętokrzyskiego” - tak brzmi tematyka debaty,

Przypomnijmy, że w maju tego roku Komisja Europejska przedstawiła projekt nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Na co może liczyć Polska i - co za tym idzie - regiony? Wszystko wskazuje na to, że do Polski trafią 64 miliardy euro, czyli o prawie 20 miliardów (23 procent) mniej niż w obecnym rozdaniu (83,9 miliardy). Polska znajdzie się w grupie państw, których dotkną największe cięcia. Ponadto z powodu Brexitu prawdopodobna jest opcja, w której nasz kraj będzie musiał także dołożyć większą kwotę do unijnego budżetu. Mimo tych przeciwności Polska najprawdopodobniej w najbliższej perspektywie i tak pozostanie największym beneficjentem polityki spójności UE.

W debacie o projektowanym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i wpływie tej perspektywy finansowej na rozwój gospodarczy województwa świętokrzyskiego wezmą udział: Adam Jarubas - były marszałek województwa świętokrzyskiego; Marcin Perz - prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”; Marcin Piszczek - burmistrz Jędrzejowa; Grzegorz Orawiec - dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach; Tomasz Gibas - Przedstawiciel Komisji Europejskiej. Moderatorem debat będzie Paweł Więcek - dziennikarz „Echo Dnia”.

Relacja z debaty ukaże się na łamach „Echo Dnia” i portalu echodnia.eu w piątek, 15 lutego.


POLECAMY RÓWNIEŻ:Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boomCo wiesz o prowadzeniu auta zimą? QuizZobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

Źródło: vivi24