Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie po 2021 roku szansą na dalszy rozwój gospodarczy województwa świętokrzyskiego - wielka debata "Echa Dnia"

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Tomasz Gibas, Adam Jarubas, Grzegorz Orawiec, Marcin Perz, Marcin Piszczek, Paweł Więcek
Tomasz Gibas, Adam Jarubas, Grzegorz Orawiec, Marcin Perz, Marcin Piszczek, Paweł Więcek
Fundusze europejskie po 2021 roku szansą na dalszy rozwój gospodarczy województwa świętokrzyskiego - to tytuł debaty, która odbędzie się we wtorek, 12 lutego w redakcji „Echa Dnia”.

W ostatnich latach województwo świętokrzyskie otrzymało miliardy złotych z funduszy europejskich. Tylko w perspektywie 2014-2020 samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ma do dyspozycji ponad sześć miliardów złotych. Znakomita część tych środków już została przekazana w formie dofinansowania do inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie wyższe, instytucje otoczenia biznesu, organizacje pozarządowe oraz mikro, małe, średnie i duże firmy. Dzięki tym pieniądzom powstały i wciąż powstają nowe drogi, budowane są szkoły, przedszkola, żłobki, budynki dydaktyczne uczelni wyższych. Duża część pieniędzy kierowana jest na projekty społeczne, mające na celu walkę z bezrobociem oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników. Pomoc finansowa z Unii Europejskiej płynie również do przedsiębiorców, którzy z wykorzystaniem dotacji zakładają nowe fabryki czy rozbudowują te istniejące, tworząc w ten sposób nowe miejsca pracy.

Czy dynamika tego rozwoju będzie utrzymana w kolejnych latach? Jak będzie wyglądała perspektywa finansowa Unii Europejskiej dla Polski i Świętokrzyskiego w latach 2021-2027? Czy nowy budżet unijny będzie szansą na dalszy rozwój gospodarczy regionu?

Polska Press Grupa wraz z Komisją Europejską postanowiły zorganizować cykl debat dotyczących budżetu Unii Europejskiej. Jedna z nich odbędzie się we wtorek, 12 lutego o godzinie 11 w redakcji „Echa Dnia”. Fundusze europejskie po 2021 roku szansą na dalszy rozwój gospodarczy województwa świętokrzyskiego” - tak brzmi tematyka debaty,

Przypomnijmy, że w maju tego roku Komisja Europejska przedstawiła projekt nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Na co może liczyć Polska i - co za tym idzie - regiony? Wszystko wskazuje na to, że do Polski trafią 64 miliardy euro, czyli o prawie 20 miliardów (23 procent) mniej niż w obecnym rozdaniu (83,9 miliardy). Polska znajdzie się w grupie państw, których dotkną największe cięcia. Ponadto z powodu Brexitu prawdopodobna jest opcja, w której nasz kraj będzie musiał także dołożyć większą kwotę do unijnego budżetu. Mimo tych przeciwności Polska najprawdopodobniej w najbliższej perspektywie i tak pozostanie największym beneficjentem polityki spójności UE.

W debacie o projektowanym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i wpływie tej perspektywy finansowej na rozwój gospodarczy województwa świętokrzyskiego wezmą udział: Adam Jarubas - były marszałek województwa świętokrzyskiego; Marcin Perz - prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”; Marcin Piszczek - burmistrz Jędrzejowa; Grzegorz Orawiec - dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach; Tomasz Gibas - Przedstawiciel Komisji Europejskiej. Moderatorem debat będzie Paweł Więcek - dziennikarz „Echo Dnia”.

Relacja z debaty ukaże się na łamach „Echo Dnia” i portalu echodnia.eu w piątek, 15 lutego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boomCo wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


Zobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fundusze europejskie po 2021 roku szansą na dalszy rozwój gospodarczy województwa świętokrzyskiego - wielka debata "Echa Dnia" - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia