Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie do lekarza w święta i Nowy Rok? Nawet co drugi Polak potrzebował konsultacji lekarskiej w okresie świątecznym

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
W święta co drugi Polak chciał się zgłosić do lekarza z infekcją, przeziębieniem lub grypą, a co piąty z zatruciem pokarmowym.
W święta co drugi Polak chciał się zgłosić do lekarza z infekcją, przeziębieniem lub grypą, a co piąty z zatruciem pokarmowym. Szymon Starnawski/ Polska Press
W święta przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej są zamknięte. Okazuje się, że nawet co drugi Polak potrzebował pilnej konsultacji lekarskiej w okresie świątecznym lub okołoświątecznym. Co zrobić, gdy w święta, Sylwestra lub Nowy Rok będą musieli dostać się do lekarza, a przychodnia będzie zamknięta? Podpowiadamy.

Spis treści

Pomoc medyczna w święta. Gdzie szukać?

Co zrobić gdy w Święta, Sylwestra lub Nowy Rok musimy dostać się do lekarza, a przychodnia będzie zamknięta? Z badania opinii Erecept.pl wynika, że niemal połowa ankietowanych (47 proc.) pojedzie na SOR albo do placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (48 proc.). Część skorzysta z teleporady dostępnej przez telefon lub online (blisko 15 proc.) a część będzie próbowała zorganizować prywatną wizytę domową (13 proc.).

Z danych Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu wynika, że ponad połowa Polaków (51 proc.) przyznaje, że ma maksymalnie 10 km do najbliższego punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Z kolei co czwarty twierdzi jednak, że od takiej placówki medycznej dzieli go odległość pomiędzy 10 a 20 km, a co dziesiąty, że pomiędzy 20 a 40 km.

Większość rodaków zdaje sobie sprawę, że wykluczenie komunikacyjne rośnie w Święta, gdy większość autobusów, busów czy pociągów PKP jeździ w bardzo ograniczonym zakresie. Polacy, którzy mieliby jechać w Święta na SOR lub do punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej wybraliby zatem – jako środek transportu – samochód (55 proc.), poprosiliby o podwiezienie sąsiada lub kogoś z rodziny (19 proc.), ewentualnie zdecydowaliby się na taksówkę (11 proc.).

Teleporady w sytuacjach awaryjnych

Polacy, zapytani jaką formę teleporady wybraliby w nagłej sytuacji w okresie okołoświątecznym, raczej nie zdecydowaliby się na TPK (Teleplatforma Pierwszego Kontaktu) prowadzoną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Taką opcję wybrałoby 7 proc. ankietowanych.

Co trzeci (ponad 30 proc.) wybrałby konsultację telemedyczną online lub przez telefon. Większość przyznała, że forma telekonsultacji nie ma znaczenia, najważniejsze, by móc szybko skonsultować się z lekarzem (44 proc.).

Gdzie do lekarza w Święta, Sylwestra?

W przypadku przeziębienia, infekcji, gorączki, bólu brzucha i innych dolegliwości, które występują w dni świąteczne, w nocy lub w weekend (gdy przychodnia jest zamknięta), pacjent może udać się do najbliższej placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, które są otwarte całodobowo w weekendy i święta. Wizyta taka nie wymaga skierowania ani rezerwacji terminu.

Warto podkreślić, że wizyta na SORpowinna mieć uzasadnienie i występować tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Pacjent, który nie ma możliwości dojazdu w święta do placówki stacjonarnej ani nie chce stać w poczekalni, może skorzystać z konsultacji telemedycznej. Podczas takiej konsultacji lekarz oceni jego stan zdrowia, przepisze odpowiednie leki, a w razie potrzeby wypisze e-zwolnienie lub e-skierowanie na dodatkowe badania. Podczas telekonsultacji lekarz może uznać, że istnieje potrzeba, by pacjent udał się do placówki stacjonarnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Gdzie do lekarza w święta i Nowy Rok? Nawet co drugi Polak potrzebował konsultacji lekarskiej w okresie świątecznym - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia