Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Generał Mendrala: NATO udowodniło, że nie jest w stanie śmierci mózgowej

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Wideo
od 16 lat
- Wojna na Ukrainie to regularny, pełnoskalowy konflikt zbrojny, angażujący suwerenną Ukrainę, ale również całą wspierającą ją Europę i inne państwa NATO – nie ma wątpliwości gen. Dariusz Mendrala, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i pełnomocnik ministra obrony narodowej.

Generał Dariusz Mendrala był jednym z uczestników Samorządowego Kongresu Trójmorza. Jak zauważa w rozmowie z „Kurierem” 24 lutego 2022 roku zmienił perspektywę dla wszystkich państw regionu, ale także dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Wraz z inwazją wojsk rosyjskich na niepodległą Ukrainę legły w gruzach paradygmaty dotyczące pokojowego kierunku rozwoju systemu bezpieczeństwa w Europie. Dziś wiemy już, że agresywne zachowania Federacji Rosyjskiej nie miały charakteru incydentalnego i konflikt z 2014 roku nie może być traktowany jako konflikt o charakterze lokalnym. To jest regularny, pełnoskalowy konflikt zbrojny, angażujący suwerenną Ukrainę, ale również całą wspierającą ją Europę i inne państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówi gen. Mendrala.

Jak przypomina, Polska stała się hubem pomocowym dla Ukrainy, czego przykładem jest lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce.

– Pełnimy rolę zwornika. Polska stała się nie tylko głosem Ukrainy na arenie międzynarodowej, ale także państwem, które gwarantuje konkretną, realną pomoc zarówno ze swojej strony, jak i umożliwiając jej przekazywanie przez sojuszników – mówi gen. Dariusz Mendrala.

- Są to skomplikowane operacje logistyczne i ogromne wyzwanie dla całej infrastruktury lotniskowej i personelu, który tam pracuje – zaznacza generał. I dodaje: - Sojusz udowodnił, że nie jest - jak stwierdził niegdyś prezydent Francji Emmanuel Macron - w stanie śmierci mózgowej i paradoksalnie sytuacja na Ukrainie jest świetnym momentem, by NATO zredefiniowało swoje podejście do zadań, przed którymi i wrócił do nacisku na tzw. kolektywną obronę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Generał Mendrala: NATO udowodniło, że nie jest w stanie śmierci mózgowej - Kurier Lubelski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia