Gmina Odrzywół w związku z pandemią będzie szukać oszczędności

Sylwester Szymczak
Sylwester Szymczak
Wójt gminy Odrzywół, Marian Kmieciak
Wójt gminy Odrzywół, Marian Kmieciak archiwum
Pandemia koronawirusa i przymusowe przestoje firm dają się odczuć także w gospodarce finansowej gmin. Spadek wpływów z podatku PIT za marzec na pewno da się odczuć w gminnym budżecie. W gminie Odrzywół, w powiecie przysuskim na pewno szykują się oszczędności.

Czy wpływy z podatku PIT do gminnego budżetu są już zauważalne? Czy władze gminy przygotowały plan działań naprawczych? Jakie poczynią oszczędności? Na te pytania odpowiada Marian Kmieciak wójt gminy Odrzywół.

- Nie mamy jeszcze pełnych danych jeśli chodzi o wpływ z podatków za miesiące marzec i kwiecień. Jednak już wstępnie widzimy, że problem kryzysu w pewnym sensie nas dotknie, a pytanie jest, czy będzie to duży kłopot. Na pewno mamy pewny kłopot z egzekwowaniem opłat za wodę i odprowadzanie ścieków. Do tej pory robił to inkasent, umówiliśmy się, że opłaty będziemy ściągać według wskaźników za rok 2019, ale to nie zdało rezultatu. Poza tym o około 30 procent wzrosły zaległości związane z podatkiem od nieruchomości. Póki co rozumiemy problemy i nikogo nie zostawimy bez pomocy. Każdą sprawę musimy zbadać indywidualnie. Nadal odbieramy odpady, odprowadzamy ścieki i analizujemy sytuację przedsiębiorców - mówi wójt Marian Kmieciak.

Do gminy Odrzywół na razie zgłosiło się tylko dwóch przedsiębiorców. Złożyli oni wnioski o umorzenie podatków od nieruchomości. Władze gminy będą analizować sytuacje każdego, kto ma kłopoty.

Na pewno gmina będzie szukać oszczędności. Już teraz po północy wyłączone jest oświetlenie.

- Ograniczamy wydatki, między innymi na promocję gminy. Musieliśmy odwołać kilka imprez, w tym 600 - lecie lokacji miasta. Odwołane są rajdy, czy też Dzień Strażaka. Pracujemy też nad oszczędnościami jeśli chodzi o Program Sołecki, ale tu zgodę muszą wydać sołtysi i radni. Na pewno w wielu dziedzinach będziemy musieli oszczędzać, przełożymy kilka spraw na kolejny rok - dodaje wójt Kmieciak.

W Urzędzie Gminy w Odrzywole pracownicy mieli zostać wyposażeni w nowe, szybkie komputery. Zakup nowoczesnego sprzętu został przełożony.

- Na razie musimy się przmęczyć na starych, wolniejszych komputerach. Niestety skutki pandemii odczujemy we wszystkich sektorach, ale wierzę, że szybko staniemy na nogi. Zdrowie jest najważniejsze, a naszą gminę ten wirus na szczęście jakoś ominął, bo mieliśmy tylko dwie osoby zakażone - powiedział wójt Marian Kmieciak.

Radom na instagramie

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Materiał oryginalny: Gmina Odrzywół w związku z pandemią będzie szukać oszczędności - Echo Dnia Radomskie

Dodaj ogłoszenie