Gorycz drogiej słodyczy!

Marzena SMORĘDA [email protected]
Cukier drożeje w szalonym tempie. Im więcej ludzi go kupuje na zapas, tym cena rośnie szybciej.
Cukier drożeje w szalonym tempie. Im więcej ludzi go kupuje na zapas, tym cena rośnie szybciej.
Kartki na cukier i słodycze? Ten scenariusz może już wkrótce okazać się całkiem realny. Z tygodnia na tydzień ceny cukru są coraz wyższe. W dodatku znika on szybko ze sklepowych półek, a w niektórych marketach wprowadzono nawet reglamentację. Co jeszcze zdrożeje w najbliższym czasie?

Nikogo nie dziwi już widok 10-kilogramowej zgrzewki cukru pakowanej do siatki i kartka na drzwiach sklepu, informująca, że wprowadzono ograniczenia w ilości jego zakupu. Tym bardziej że za kilka dni nie tylko może on być znów o kilkadziesiąt groszy droższy, ale po prostu może go zabraknąć.

- Mam już spory zapas w domu, ale jak widać, dobrze zro-biłam, bo dzisiaj jest już o złotówkę droższy niż przed tygo-dniem – mówi Olga Nowak, robiąca zakupy w osiedlowym sklepie na kieleckich Sadach.

– Kupuję dopóki jest jeszcze w miarę tani, bo zawsze można trochę zaoszczędzić. W czteroosobowej rodzinie mie-sięcznie idzie go przynajmniej sześć kilogramów. W ubiegłym roku kosztował około 3 złotych, teraz w niektórych sklepach jest nawet dwukrotnie droższy. I pewnie na tej cenie się nie skończy – dodaje Małgorzata Muszyńska, mieszkanka Kielc.

Najdrożej jest w małych sklepikach. W niektórych za to-rebkę cukru trzeba już płacić nawet 6 złotych. – Na początku roku kosztował 4,20 i błyskawicznie pogalopował w górę, bo drogo jest w hurtowniach i to przekłada się na cenę detaliczną. Ciastka na razie nie zmieniły cen – informuje sprzedawczyni w Delikatesach przy ulicy Targowej w Kielcach.

NA CO PRZYJDZIE TERAZ KOLEJ?

W ślad za cukrem najszybciej drożeją artykuły, do produk-cji których jest on dodawany - słodkie bułki, ciastka. Na razie niewiele, bo producenci czekają na ruch konkurencji i utrzymują ceny na starym poziomie.

- Słodkie bułki i ciasta już u nas zdrożały – mówi – Halina Jamioł, właścicielka Pracowni Cukierniczej H.M. Jamioł w Kiel-cach. - Wszystkie ciasta są o złotówkę droższe za kilogram - dodaje.

- U nas, niestety, zmuszeni byliśmy już podnieść o około 12 procent ceny niektórych pakowanych ciastek czy słomki ptysiowej. Nie magazynujemy zapasów cukru, bo po prostu nie mamy na to miejsca. Jesteśmy skazani na dyktowanie cen przez dystrybutorów, a ci od początku roku wciąż je podnoszą. Tylko od stycznia już o ponad 70 procent wzrosła więc także cena detaliczna cukru. Dzisiaj w naszych sklepach kilogram kosztuje 4,99 złotych – informuje Kazimiera Kuśmierz, kierow-nik działu zaopatrzenia w Społem PSS Kielce.

W hurtowniach spożywczych ceny cukru zmieniają się prawie codziennie. - Ostatnio kupowałam po 5,09 złotych – mówi pani Barbara ze stoiska spożywczego na Targowisku Miejskim w Kielcach. - Sprzedaję więc po 5,20 za kilogram, ale na innych stoiskach można go kupić po 5,40, a nawet po 5,70. A jeszcze niedawno był po 3,50 - dodaje.

Na niektórych straganach cukru w ogóle nie ma w sprzedaży. – Nie przywożę, bo musiałbym sprzedawać sporo drożej niż w sklepach sieciowych, więc o klienta będzie trudno, a w dodatku zysk rzędu 10 czy 15 groszy na kilogramie jest dla mnie nieopłacalny – przekonuje jeden ze sprzedawców na targowisku.

ZAKUP KONTROLOWANY

W sklepach dużych sieci handlowych, jak Tesco czy Real cukier jest wprawdzie w ciągłej sprzedaży i w dodatku po ce-nach sporo niższych niż na osiedlach, ale wprowadzono reglamentację.

– W Tesco kilogram kosztuje 4,19 złotych – mówi Michał Sikora, rzecznik prasowy Tesco Polska. – Nadal obowiązuje ograniczenie w sprzedaży do 10 kilogramów na osobę, po to, aby uniknąć cenowych spekulacji - dodaje. - Inne produkty z dodatkiem cukru na razie nie zmieniają cen na wyższe, bo technologia ich wytwarzania trwa pewien czas i na razie klienci nie odczuwają tego w swoich portfelach. Ale niedługo z pewno-ścią słodycze dotrą do naszych sklepów z nowymi, wyższymi cenami – dodaje.

- Nie mamy problemów z cukrem, jest u nas w stałej sprzedaży, ale ponieważ Real jest siecią handlu detalicznego, prowadzimy sprzedaż towarów w ilościach odpowiadających zapotrzebowaniu gospodarstwa domowego, dotyczy to wszystkich produktów i ma na celu zapewnienie możliwości skorzystania z oferty wszystkim zainteresowanym – informuje Katarzyna Petrykowska, specjalista do spraw public relations spółki Real. - Kosztuje 4,45 złotych za kilogram i od stycznia jego cena detaliczna wzrosła o 1,65 złotych. Trudno jednak przewidzieć, czy i kiedy te zmiany wpłyną na ceny produktów z dużą zawartością cukru, jak słodycze czy napoje - dodaje.

 

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie