Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jak dużo rodziców decyduje o przyszłości zawodowej swoich dzieci? 6 na 10 nie chce ingerować w zawód, jaki w przyszłości wybiorą

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
36 proc. rodziców nie ma preferowanego zawodu, który chcieliby, by wykonywały ich dzieci, a 29 proc. posiada preferencje co do przyszłości zawodowej swojego potomstwa.
36 proc. rodziców nie ma preferowanego zawodu, który chcieliby, by wykonywały ich dzieci, a 29 proc. posiada preferencje co do przyszłości zawodowej swojego potomstwa. Piotr Krzyzanowski/Polska Press
W poniedziałek 4 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Przy tej okazji pojawia się pytanie – jak często rodzice chcieliby decydować o drodze zawodowej swoich dzieci. Z badania Pracuj.pl wynika, że 29 proc. opiekunów i rodziców posiada jasną wizję pracy, którą miałoby wykonywać w przyszłości ich potomstwo. Z kolei 61 proc. badanych nie chce jednak ingerować w wybór zawodu dziecka.

Spis treści

Planowanie przyszłości zawodowej dzieci

Przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego wraca pytanie, czy rodzice powinni ingerować w planowanie przyszłości zawodowej swoich dzieci? Jak wynika z badania Pracuj.pl, matki i ojcowie w Polsce wykazują się dużą swobodą pod kątem wyborów zawodowych swoich dzieci.

– Rodzice deklarują elastyczność i swobodne podejście do tej kwestii – wielu badanych chce, by ich pociechy samodzielnie dokonywały wyboru przyszłej pracy. 36 proc. respondentów deklaruje, że nie ma preferowanego zawodu lub zawodów, które chcieliby, by wykonywały ich dzieci. 29 proc. rodziców wskazuje jednak, że posiada takie preferencje co do przyszłości zawodowej potomstwa – wskazują autorzy badania.

Największe nadzieje co do przyszłości zawodowej potomstwa żywią przedstawiciele pokolenia Y (25-34 lata) – 37 proc. badanych z tej grupy deklaruje, że ma preferencje dotyczące wyborów zawodowych swoich pociech. Najrzadziej takie oczekiwania mają z kolei badani ze starszych grup wiekowych – mający 45-54 lata i 55-65 lat. Jednocześnie, 6 na 10 badanych rodziców jasno deklaruje, że nie chce ingerować w zawód lub zawody, jakie w przyszłości wybiorą ich dzieci.

Jakie plany na edukację swoich dzieci mają Polacy?

Niemal 6 na 10 ankietowanych deklaruje, że kieruje lub będzie kierować edukacją swojego dziecka w taki sposób, by mogło ono zmienić swoją pasję w zawód.

– Rzeczywiście obierając taką ścieżkę, dzieci mogą w przyszłości czuć się bardziej zmotywowane i zadowolone z życia zawodowego. Jednak z drugiej strony powinniśmy uważać, aby rozwijając pasję potomstwa nie doprowadzić do pominięcia innych ważnych kwestii. Należy do nich choćby pozyskiwanie kompetencji ważnych na rynku pracy i umożliwiających uzyskanie w przyszłości stabilności finansowej. Dlatego ważne jest, aby rodzice wspierali dzieci w ich zainteresowaniach, ale jednocześnie pomagali im rozwijać umiejętności, które przydadzą się w przyszłości – komentuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.

Jak wynika z danych Pracuj.pl, 64 proc. badanych na własną rękę zapewnia swoim dzieciom dodatkowe zajęcia pozaszkolne, by w przyszłości miały one lepsze szanse na rozwój kariery. Jednocześnie 1/3 badanych rodziców deklaruje, że obawia się, że ich dzieci popełnią podobne błędy w rozwoju kariery zawodowej, co oni sami, ale także wykazują wiarę w to, że ich potomstwo znajdzie taką pracę, która przyniesie im szczęście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak dużo rodziców decyduje o przyszłości zawodowej swoich dzieci? 6 na 10 nie chce ingerować w zawód, jaki w przyszłości wybiorą - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia