Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oligarchowie rosyjscy i ukraińscy uciekają przed sankcjami? Kupują apartamenty w Londynie

Redakcja
Nadesłane/Lion's Bank
Kupują apartamenty w niespotykanej dotąd liczbie.

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Financial Times wśród londyńskich pośredników. 

W efekcie analitycy JLL spodziewają się w tym roku napływu rosyjskiego kapitału w kwocie czterokrotnie przewyższającej wynik z 2013 roku. Wtedy Rosjanie wydali na tym rynku 180 mln funtów (równowartość ponad 900 mln złotych). Nie bez przyczyny szczególnie duże zainteresowanie możliwościami inwestowania kapitału, w celu jego ochrony przed sankcjami, jest widoczny od początku 2014 roku. Korzysta na tym między innymi londyński rynek nieruchomości.

Lokalni pośrednicy podkreślają, że nabywcy z Europy wschodniej unikają nabywania nieruchomości jako osoby fizyczne. W ten sposób nie są oni uwidocznieni z imienia i nazwiska w publicznie dostępnej ewidencji gruntów (Land Registry). W jaki sposób dokonują zakupów anonimowo? Wykorzystują w tym celu firmy. Wtedy w publicznie dostępnym rejestrze jako właściciel widnieje specjalnie stworzona do tego celu firma, a nie osoba, która w daną nieruchomość zainwestowała.

Jeśli rzeczone firmy mają siedziby w Wielkiej Brytanii, władzom łatwiej jest uzyskać informacje o personaliach właścicieli. To rozwiązanie nie pozwala więc uniknąć konsekwencji ewentualnych sankcji. Jak jednak informują londyńscy pośrednicy nabywcy ze Wschodu często do kupna nieruchomości wykorzystują firmy zarejestrowane poza granicami -w tym w rajach podatkowych. Paradoksalnie nie muszą one gwarantować zachowania anonimowości, bo niektóre raje podatkowe bez większych problemów udzielają informacji o personaliach właścicieli przedsiębiorstw zarejestrowanych na ich terenie. Jak jednak czytamy na łamach Financial Times w USA co roku zakładanych jest aż 2 mln firm, w przypadku których gros nie podaje personaliów osób, które faktycznie będą nimi zarządzać.

Nabywcy ze wschodniej Europy szczególnie upodobali sobie duże domy położone przy Bishops Abenue w dzielnicy Highgate, w północnym Londynie. Powszechnie nazywa się tę część miasta aleją miliarderów.

Źródło: Lion's Bank

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak oligarchowie rosyjscy i ukraińscy uciekają przed sankcjami? Kupują apartamenty w Londynie - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia