Jak zgłosić kolizję do ubezpieczyciela?

Materiał informacyjny Allianz
Nie ma dokładnej definicji kolizji. Potocznie przyjmuje się jednak, że to zdarzenie drogowe, w którym doszło do nieznacznego uszkodzenia mienia, ale nikt nie odniósł obrażeń. Jeśli sprawcą takiego zdarzenia był inny uczestnik ruchu (inny pojazd), aby otrzymać odszkodowanie, należy takie zdarzenie zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy. Chcesz skorzystać ze ścieżki bezpośredniej likwidacji szkody (BLS)? Wtedy możesz powiadomić o zdarzeniu towarzystwo, w którym posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu. Jak zgłosić kolizję do ubezpieczyciela? W jakim terminie należy to zrobić?

Zgłoszenie kolizji do ubezpieczyciela – kto zgłasza szkodę po kolizji?

Zgodnie z obowiązującym prawem poszkodowany w zdarzeniu drogowym ma prawo do należnego odszkodowania. Kto może zgłosić szkodę po kolizji? Powinien zrobić to  poszkodowany. Jednakże w przypadku gdy nie może tego zrobić, szkodę może zgłosić każdy, kto posiada wiedzę na temat zaistniałej sytuacji. Najlepiej, aby zgłaszający roszczenie posiadał oświadczenie sprawcy szkody – jeśli nie było policji. Jeśli na miejscu była policja, to wówczas wystarczy informacja o pojeździe i danych sprawcy szkody, a pozostałe dane niezbędne do przyjęcia odpowiedzialności zakład ubezpieczeń pozyska z Policji.

Zgłoszenie szkody do swojego ubezpieczyciela
Możesz też skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody i zgłosić kolizję do towarzystwa, z którym posiadasz  zawartą obowiązkową umowę ubezpieczenia OC. Taka forma nie obejmuje wszystkich zdarzeń – tylko takie, do których doszło w Polsce i w których brały udział nie więcej niż dwa pojazdy. Wartość szkody nie może przekroczyć 30 tys. Zł, a kolejnym warunkiem jest to, że nikt nie odniósł obrażeń .

Zgłoszenie szkody w ramach autocasco
W przypadku gdy poszkodowany nie wie, kto spowodował szkodę, i pojazd posiada ubezpieczenie OC i AC, wówczas zdarzenie może  zostać zgłoszone z  ubezpieczenia autocasco. To ubezpieczenie  obejmuje nawet szkody, które spowodował właściciel ubezpieczonego auta. Wypłata odszkodowania z autocasco, wówczas kiedy sprawca był nieznany, niestety nie jest refundowana  przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Kolizję do ubezpieczyciela należy zgłosić zgodnie z określoną procedurą. O czym pamiętać?

Procedura postępowania przy zgłaszaniu kolizji

Jeśli dochodzi wyłącznie do uszkodzenia mienia w nieznacznym stopniu, to nie trzeba wzywać funkcjonariuszy policji. Przeważnie wystarczy oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. W dokumencie powinien znaleźć się opis zdarzenia, dane uczestników i pojazdów oraz nr polisy sprawcy i zakład ubezpieczeń, w jakim jest ubezpieczony samochód.

Aby w ferworze nie zapomnieć o niczym, warto mieć w aucie wzór oświadczenia o zgłoszeniu szkody. Nie zawsze do kolizji dochodzi w miejscach, w których można skorzystać z Internetu i np. znaleźć dokument do wypełnienia. Dlatego taki wzór warto wozić w schowku auta.

Gdzie i jak zgłosić stłuczkę? Czy trzeba iść do oddziału ubezpieczyciela? To kolejne pytania, które się nasuwają.

Gdzie zgłosić kolizję drogową?
Ubezpieczyciele najczęściej umożliwiają zgłoszenie zdarzenia na kilka sposobów:

  • w oddziale towarzystwa,
  • u agenta,
  • online,
  • telefonicznie,
  • tradycyjną pocztą.

Na pewno atutem jest to, że skodę można zgłosić wygodnie online lub przez telefon bez konieczności umawiania się w oddziale zakładu ubezpieczeń. Czasem pierwszym krokiem zgłoszenia szkody jest kontakt telefoniczny z miejsca kolizji w celu zamówienia pomocy w ramach Assistance.

Zgłoszenie kolizji – wymagane dokumenty
Aby móc się w pełni zająć Twoją sprawą, towarzystwo potrzebuje najczęściej poniższych dokumentów jeśli to możliwe:

  • kopia dowodu rejestracyjnego pojazdu poszkodowanego,
  • kopia prawa jazdy poszkodowanego – jeśli pojazd był w ruchu,
  • zdjęcie lub nagranie z miejsca kolizji,
  • oświadczenie sprawcy kolizji drogowej lub jeśli była policja – jaka jednostka policji była przy zdarzeniu.

W jakim czasie należy zgłosić kolizję?

Warto jak najszybciej poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu. Jeśli szkody w pojeździe są poważne i uniemożliwiają dalszą jazdę, to wtedy w ramach OC sprawcy można skorzystać m.in. z holowania auta do warsztatu oraz z pojazdu zastępczego.

Nie warto zwlekać ze zgłoszeniem zdarzenia. Dlaczego? Można zapomnieć jego szczegóły albo szkoda się pogłębi. W tej drugiej sytuacji sprawca może nie zgodzić się, że to efekt spowodowanej kolizji. Dlatego trzeba jak najszybciej poinformować ubezpieczyciela o szkodzie.

Ile jest czasu na zgłoszenie kolizji? Jak wynika z art. 819 § 1 Kodeksu cywilnego, są na to 3 lata. Termin liczy się od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie. W przypadku gdy do zdarzenia doszło na skutek przestępstwa, obowiązuje dłuższy czas – 20 lat. Wtedy nie ma znaczenia, kiedy wykryje się szkodę. Termin liczy się od dnia popełnienia przestępstwa.

Kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

Standardowo towarzystwo wypłaca odszkodowanie w 30 dni od zgłoszenia szkody. W przypadku gdy okoliczności zdarzenia wymagają wyjaśnienia, okres ten się wydłuża. Ubezpieczyciel musi przelać odszkodowanie w 14 dni od dnia, w którym można było ustalić odpowiedzialność za szkodę, ale nie później niż w 90 dni. Czasem ten termin zostaje przekroczony, jeśli decyzja zależy od wyroku sądu w toczącym się postępowaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia