Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy biedni, ale… szybko się bogacimy. Ranking wszystkich województw!

Jarosław PANEK [email protected]
Nasze województwo jest na wysokim czwartym miejscu pod względem wzrostu PKB na mieszkańca.
Nasze województwo jest na wysokim czwartym miejscu pod względem wzrostu PKB na mieszkańca.
Wciąż mamy niższe od średniej krajowej zarobki, wciąż mamy wyższe od średniej krajowej bezrobocie. Ale dane na temat wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) w poszczególnych regionach napawają optymizmem. Bez wątpienia należymy do tak zwanej „ściany wschodniej”, ale stosunkowo szybko się z niej wydobywamy.

Wśród pięciu województw najbiedniejszej części Polski już jesteśmy najlepsi. Mamy najwyższy Produkt Krajowy Brutto (PKB) na jednego mieszkańca i jeszcze najszybciej się bogacimy. A może być wkrótce jeszcze lepiej. Dlaczego?

Bo świeżutkie dane, dopiero co opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dotyczą lat 2000 do 2007. Nie uwzględniają szybkiego rozwoju naszego województwa w roku ubiegłym oraz nie biorą pod uwagę trwającego wciąż roku 2009. a ten jest o tyle specyficzny, że wiele bogatych zachodnich województw bardzo odczuło spadki na światowych rynkach i ich PKB na jednego mieszkańca może niekiedy nawet lekko spaść.

ymczasem województwo świętokrzyskie niemal nie od-czuło spowolnienia. Ba, pierwsze dane za październik sugerują dość nieoczekiwanie, że bezrobocie nam… spada, zamiast tradycyjnie rosnąć o tej porze roku. 

Poziom bogactwa poszczególnych regionów, czy nawet krajów zwykle mierzy się właśnie wartością PKB na jednego mieszkańca. Dla naszego województwa wartość PKB na koniec 2007 roku wyniosła 23 tysiące 741 zł. W najbogatszym województwie mazowieckim było to 49 415 złotych. Dla porównania PKB na jednego mieszkańca najbogatszego w Unii Europejskiej Luksemburga w ubiegłym roku wyniósł 75 tysięcy, ale… euro

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia