Narodowy Bank Polski opublikował najświeższą analizę pt. „Kwartalny raport o rynku pracy – IV kwartał 2011 r.”. Dane za ten kwartał wskazują na nieco wyższą liczbę pracujących, wobec obniżenia się jej w dwóch poprzednich kwartałach, zarówno w gospodarce, jak i w sektorze przedsiębiorstw. Do pozytywnej zmiany przyczyniła się wyższa dynamika zatrudnienia w przemyśle. Od roku systematycznie rośnie przy tym liczba osób zatrudnionych na czas nieokreślony. Po raz pierwszy od trzech kwartałów zwiększyło się również samozatrudnienie.
Przeczytaj też: Są pieniądze na naukę zawodu w Świętokrzyskiem.
Wzrost zatrudnienia w ostatnim kwartale 2011 roku dotyczył niemal wszystkich grup wiekowych, poza najmłodszą. Największy wzrost odnotowano ponownie wśród osób w wieku 45-59/64 lata, co można wiązać z ograniczeniami w odpływie na wcześniejsze emerytury i renty.
Tempo wzrostu wynagrodzeń w IV kwartale spadło do poziomu 4,3 proc. r/r. Dane miesięczne wskazują, że mogło dojść do przesunięcia części wypłat dodatkowych składników wynagrodzeń z grudnia 2011 r. na styczeń 2012 r.
Z analiz raportu NBP wynika że „kara” za bezrobocie dla osoby młodej w postaci niższego wynagrodzenia po znalezieniu pracy jest wysoka. Mają oni wtedy o około 30 procent niższe płace niż osoby, które nie były bezrobotne.
Systematycznie zaniżane są też płace dla osób przedwcześnie opuszczających rynek pracy. Brak aktywności w grupie wiekowej 45+ częściej dotyka osób, których wynagrodzenia były zaniżone.
Przeczytaj też: Wielkie zmiany w kieleckim hipermarkecie Tesco.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?