MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kielce: AGAT dostanie 6,4 miliona złotych od Skarbu Państwa!

Jarosław PANEK, [email protected]
AGAT dostanie od Skarbu Państwa 6,4 miliona złotych
AGAT dostanie od Skarbu Państwa 6,4 miliona złotych
Trzy lata trwał proces, jaki wytoczyła kielecka firm budowlana AGAT kancelarii Urzędu Prezesa Rady Ministrów. Ostatecznie w drugiej instancji sąd przyznał rację, szefom AGAT - u i wraz z odsetkami kieleckie przedsiębiorstwo dostanie od Skarbu Państwa około 6,4 miliona złotych.

Dla kieleckiej firmy budowlanej AGAT, kontrakt na remont skrzydła siedziby Urzędu Rady Ministrów w Warszawie był ważny i prestiżowy. Remont ruszył, ale doszło do opóźnień w oddaniu do użytku remontowanego skrzydła C i Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za 40 – dniowe opóźnienie naliczyło kieleckiemu AGAT – owi karę umowną na kwotę 4 milionów 507 tysięcy złotych. Firma z Kielc o tyle mniej do-stała za swoją pracę, choć od początku broniła się, twierdząc, że wprowadzone w trakcie prac remontowych zmiany oraz posiedzenia rządu, nie pozwalały w żadnym wypadku ukończyć zaplanowanych prac w terminie.

- AGAT po prostu nie mógł wykonać tych prac na czas, kiedy inwestor wprowadza zmiany w trakcie realizacji kontraktu, a w dodatku często odbywały się posiedzenia rządu, komisji wizyty zagranicznych gości itp. Ale nikt nie chciał słuchać zarządu firmy. Kancelaria wyparła się zapłacenia całej kwoty. Pomniejszyła ją o te 4,5 miliona złotych, co stanowiło praktycznie jedną czwartą kontraktu. Dla wykonawcy to był cios, bo przecież on musiał wszystko zapłacić podwykonawcom, którzy swoją robotę zrobili. Nagła utrata takiej kwoty nawet dla dużej firmy ma znaczenie – wyjaśniał nam już wcześniej pełnomocnik AGAT – u, Zygmunt Ptak, który w sierpniu 2008 roku złożył pozew do sądu w tej sprawie.

W sprawie powołano kilku świadków oraz biegłego, który stwierdził, że minimalny, usprawiedliwiony termin opóźnienia w przypadku naniesionych przez inwestora poprawek powinien wynieść 5 miesięcy i 24 dni, zaś maksymalny mógł nawet dojść do 6 miesięcy i 24 dni.

W pierwszej instancji sąd uznał roszczenia AGAT- u za słuszne, ale ówczesna Prokuratoria Generalna odwołała się od wyroku. Przedwczoraj Sąd Apelacyjny nie uznał jednak odwołania. Oznacza to, że wyrok jest prawomocny.

- Cieszymy się z takiego orzeczenia i mamy nadzieje, że dalszego odwołania od tego wyroku nie będzie. Czekamy łącznie na 6,4 miliona złotych tytułem spłaty zaległe zobowiązani wynikającego z kontraktu oraz odsetek. Interesuje mnie tylko czy którykolwiek urzędnik poniesie odpowiedzialność za to, że z pieniędzy wszystkich podatników trzeba nam teraz zapłacić prawie 1,8 miliona złotych odsetek – komentuje wyrok wiceprezes firmy AGAT, Zdzisław Zagniński.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia