Kielce – miasto, które… odpycha. Kolejny fatalny sondaż!

Jarosław PANEK, [email protected]
Zdaniem respondentów Domu Badawczego Masion, Kielce to miasto, które odpycha. Fot. M. Ślusarz
Zdaniem respondentów Domu Badawczego Masion, Kielce to miasto, które odpycha. Fot. M. Ślusarz
Udostępnij:
Wyjątkowo złą passę mają ostatnio Kielce wśród respondentów polskich ośrodków badawczych. Najpierw uczestnicy badania Pentora nie zostawili na stolicy województwa suchej nitki. Teraz potwierdza to kolejne badanie. Co najgorszego tym razem myślą o nas mieszkańcy innych regionów?

Sondaż Pentora, zrobiony niedawno dla Regionalnej Organizacji Turystycznej Wojewdztwa Świętokrzyskiego, w którym Kielce zostały oceninoe jako miasto biedne, niebezpiczene i pozbawione atrakcji turystycznych, potwierdziły potem częściowo dane z urzędów statystycznych, z których wynikło, że istotnie stolica województwa świętokrzyskiego do najbogatszych nie należy, „chwaląc się” najwyższym bezrobociem wśród wszystkich miast wojewódzkich.

Sondaż ten oraz dane o bezrobociu wywołały gorącą dyskusję na naszym forum interntowym. Jeszcze nie opadły emocje, a my tymczasem prezentujemy drugie opracowanie. Tym razem jest to raport z badania jakościowego „Potencjał Turystyczny Polski Wschodniej - Badanie poprzedzające tworzenie kampanii reklamowej”. Raport na zlecenie Polskiej Organizacji Turystcyznej przygotował dom badawczy Maison.

Pracownicy tego instytutu przeprowadzili wywiady grupowe. Brały w nich udział zarówno osoby, które nigdy nie były na terenie tak zwanej „Polski Wschodniej”, jak i te, które odwiedziały te tereny. Badano grupy w Warszawie, Katowicach i Łodzi. Co respondenci wiedzą i sądzą o Górach Świętokrzyskich oraz samych Kielcach?

Pierwsze skojarzenia z naszych regionem to: wieś, chaty, pola, gwara kielecka, „wieje jak w Kieleckim”, ale też Liroy i zamek w Chęcinach. Ci, którzy znali nasz region podkreślali jego atrakcje takie właśnie, jak zamek w Chęcinach czy Skansen w Tokarni. Ale uznają je za atrakcje jednorazowe, do których nie warto nigdy wracać.

Najbliższe okolice Kielc postrzegane są jako otoczenie Gór Świętokrzyskich i respondenci uznają, że same w sobie mają niewiele do zaoferowania. Kielce są postrzegane jako zaniedbane i brudne miasto, które odpycha, a nie przyciąga. Dodatkowo nadal funkcjonuje powiedzenie „wieje jak w Kieleckim” co umacnia przekonanie, że w regionie jest pustkowie i wiatr hula po polach.

Warto zauważyć publiakcję szanowanego na rynku polskiej reklamy periodyku Media&Marketing, który zanalizował kiedyś słynny billboard wiszący przy ulicy Sienkiewicza z równie słynnym co kontrowersyjnym hasłem: Don’t Give Up! You Are In Kielce. Zdaniem specjalistów to hasło jedynie… utrwaliło negatywny stereotyp o Kielcach.

I pomyśleć, że respondenci Domu Badawczego Maison myślą tak o mieście, które ma najbardziej innowacyjne firmy w Polsce, które ma drugi pod względem wielkości nowoczesny ośrodek targowy, które ma unikatowe na skalę Europy Muzeum Zabawy i Zabawek oraz coraz bardziej znane, opisywane w ogólnopolskiej prasie pokazy mody Off Fashion. Czy naprawdę jesteśmy tacy beznadziejni, czy może promocja Kielc zwyczajnie leży?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie