Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielczanin Michał Sołowow i Zygmunt Solorz, dwaj najwięksi polscy przedsiębiorcy łączą siły! Będą budować elektrownie jądrowe

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Michał Sołowow
Michał Sołowow archiwum
Największy polski prywatny przedsiębiorca, kielczanin Michał Sołowow łączy siły z trzecim największym prywatnym przedsiębiorcą Zygmuntem Solorzem! Panowie razem chcę budować elektrownie jądrowe. Mają pracować w oparciu o amerykańskie technologie tak zwanych małych reaktorów modułowych.

Inwestycja obu przedsiębiorców ma pomóc Polsce w transformacji energetycznej z energii brudnej na ekologiczną i zapewnić czystą i tanią energię. To największa tego typu inwestycja w Polsce.

Inwestycja miałyby powstać w oparciu o spółkę Zespół Elektrowni "Pątnów Adamów Konin" należącą do Solorza. Przedsiębiorcy chcą tam zbudować 4 do 6 reaktorów o mocy 300 megawatów każdy.

Obecnie Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” (ZE PAK) to zespół trzech elektrowni cieplnych opalanych węglem brunatnym i biomasą w rejonie Konina, dostarczających 1168 megawatów mocy, udział w produkcji krajowej wynosi około 4 procent.

Wspólny projekt Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa to najpoważniejsze – jak dotychczas – przedsięwzięcie związane z energią jądrową w Polsce. Należący do Sołowowa Synthos występuje w tym projekcie w dwóch rolach: jako inwestor i dostawca technologii.

Eksperci uważają, że dzięki utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa na bazie spółki ZE PAK, ma ono dużą szansę realizacji – ze względu na już istniejącą infrastrukturę przesyłową prądu.

Podczas prezentacji projektu Michał Sołowow mówił: Globalnie ocieplenie jest niestety faktem. Głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej. Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są technologie atomowe – nowoczesne, ale jednak oparte o sprawdzone w przeszłości rozwiązania. Polska jest hubem produkcyjnym Europy, która wymaga bezemisyjnych i stabilnych źródeł energii. Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii. Bardzo cieszę się z możliwości realizacji tego projektu z wybitnym i doświadczonym polskim przedsiębiorcą i kolegą Zygmuntem Solorzem.

– Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako Państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować – powiedział podczas prezentacji projektu Zygmunt Solorz.

Michał Sołowow od dłuższego czasu pracuje nad inwestycjami w elektrownie atomowe. W 2019 roku jego Synthos podpisał porozumienie z GE Hitachi Electric w sprawie budowy pierwszego prywatnego reaktora jądrowego w Polsce. Sołowow zaznaczał wtedy, że prace konstrukcyjne rozpoczną się za 4-6 lat. - Atom jest jedyną racjonalną alternatywą do produkowania ekologicznie i bezpiecznie taniej energii. W cenie porównywalnej do energii z węgla - mówił wtedy Michał Sołowow w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Kielczanin Michał Sołowow to największy polski przedsiębiorca , od lat pierwszy na liście magazynu Forbes.

Michał Sołowow urodził się 11 lipca 1962 roku. Początki jego biznesowej kariery to rok 1988. Wtedy wykorzystując oszczędności z pracy na Zachodzie, został współzałożycielem kieleckiej firmy budowlanej Mitex, która stała się jedną z większych firm budowlanych na rynku regionalnym po przemianach ustrojowych w Polsce. Mitex po wprowadzeniu na giełdę w 1999 roku został sprzedany w 2002 roku francuskiej grupie Eiffage. W 1993 roku Sołowow założył pierwszą w Polsce sieć supermarketów budowlanych Nomi, którą w 1999 sprzedał brytyjskiemu koncernowi Kingfisher. W 1992 roku wprowadził na giełdą spółkę Echo Press, ówczesnego wydawcę "Echa Dnia". Z czasem działalność wydawnicza został przesunięta do innej spółki i sprzedana a spółka Echo Press rozwinęła się w Echo Investment, jednego z największych polskich developerów, a także właściciela wielu centrów handlowych. Echo Investment Sołowow sprzedał kilka lat temu.

Kiedyś był jednym z największych inwestorów giełdowych, obecnie firmy, które kontroluje: Synthos (branża chemiczna), Cersanit (produkcja ceramiki sanitarnej , takie marki jak Cersanit, Opoczno) i Barlinek (parkiety) nie są już na giełdzie. Jest też właścicielem sieci sklepów Komfort, Homla i Komfort Łazienki. Ma też firmę 3D Gence, zajmującą się drukarkami trójwymiarowymi, New Era Materials - produkcją materiałów kompozytowych. W większości miast polskich można zjeść posiłek w sieci restauracji North Fish, należących także do miliardera. Inwestuje także w branżę biotechnologiczną OncoArendi.

Do niedawna Sołowow był znanym kierowcą rajdowym: trzykrotnym wicemistrzem Europy (2008, 2009 i 2013), dwukrotnym wicemistrzem Polski (2006 i 2010), dwukrotnym II wicemistrzem Europy (2006 i 2010), dwukrotnym II wicemistrzem Polski (2004 i 2005). Kilka lat temu wycofał się w rajdów i dziś uprawia sport tylko dla zdrowia - uwielbia koszykówkę, tenis.

Michał Sołowow słynie z ogromnej pracowitości, która przyniosła mu fortunę. Pierwszy pojawia się w pracy i ostatni z niej wychodzi. Na pracowitości i konsekwencji w działaniu buduje imperium, które już zawiodło go na szczyty bogactwa w Polsce i na świecie.

Jego dom mieści się w Masłowie koło Kielc, w malowniczo położonej posiadłości na górze Klonówka. Ma też posiadłość na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie często pomieszkuje. Obecnie rezyduje w Wiedniu, stolicy Austrii skąd zarządza swoimi biznesami na całym świecie.

Ma córkę Karolinę - założycielkę Fundacji Fabryki Marzeń, której ojciec jest fundatorem. Ma trójkę wnucząt.

Zygmunt Solorz to trzeci najbogatszy Polak według ostatniej listy magazynu Forbes. Urodził się 4 sierpnia 1956 roku w Radomiu. Jest jest jednym z największych inwestorów prywatnych w Polsce, prowadzącym od niemal 30 lat działalność biznesową w różnych dziedzinach gospodarki. Właściciel Grupy Polsat Plus w skład której wchodzą Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, Polkomtel - operator sieci Plus, Netia i Grupa Interia. Razem tworzą największą w Polsce grupę medialno-telekomunikacyjną. Ale działalność Solorza to też spółki zajmujące się między innymi produkcją energii elektrycznej jak ZE PAK, finansami i bankowością jak Plus Bank, nieruchomościami - Port Praski. Urodził się jako Zygmunt Józef Krok. Nazwisko Solorz przyjął po zawarciu małżeństwa z Iloną Solorz, natomiast nazwisko Żak po rozwodzie z pierwszą żoną i poślubieniu Małgorzaty Żak. Wcześniej znany był także jako Piotr Krok i Piotr Podgórski. Od kilku lat po rozwodzie wrócił do nazwiska Zygmunt Solorz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kielczanin Michał Sołowow i Zygmunt Solorz, dwaj najwięksi polscy przedsiębiorcy łączą siły! Będą budować elektrownie jądrowe - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia