MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kieleccy radni przeciwko podwyżce podatków dla przedsiębiorców

Agata Kowalczyk [email protected]
Podwyżka podatków ma wynieść około 10 procent i dotknie ona 1800 podmiotów gospodarczych. Do miejskiej kasy trafiłoby dodatkowe 5 milionów złotych.
Podwyżka podatków ma wynieść około 10 procent i dotknie ona 1800 podmiotów gospodarczych. Do miejskiej kasy trafiłoby dodatkowe 5 milionów złotych.
Nie ma zgody na podniesie podatków od nieruchomości dla kieleckich przedsiębiorców. Taka jest opinia Komisji Budżetu, ale większość Rady Miasta może być innego zdania. Głosowanie w czwartek.

Podatek od gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza ma wynieść od 1 stycznia 78 groszy za metr kwadratowy a od budynków wzrośnie do 20 złotych 92 groszy za metr kwadratowy. Podwyżka wyniesie około 10 procent i dotknie ona 1800 podmiotów gospodarczych. Do miejskiej kasy ma trafić dodatkowe 5 milionów złotych.

Bez mian pozostaną podatki od nieruchomości dla mieszkańców nie prowadzących działalności gospodarczej, od terenów znajdujących się w strefie ochronnej ujęć wody i gruntów zajętych pod obiekty służby zdrowia.

Radny Dariusz Kozak zaprotestował przeciwko podwyżce. – Odczują ją przede wszystkim duże firmy i kluby sportowe. To doprowadzi do zwolnień pracowników – mówił.

- Te firmy, jeśli mają duże nieruchomości to wynajmują je i mają zyski, a podatek jest forma daniny od dochodu- przypomniał Tomasz Bogucki, przewodniczący Rady Miasta.

W obronie drobnych kupców z centrum Kielc stanęła Katarzyna Zapała. – W tym roku oni tej podwyżki nie wytrzymają, za rok byłoby im łatwiej – stwierdziła.

Radny Marcin Perz przypomniał, że od 2014 roku zaczną się nowe unijne programy i Kielce już powinny przygotowywać nowe projekty. – Pieniądze do podziału będą równie duże jak w ostatnich latach, ale trudnej będzie je dostać i musimy mieć fundusze na udział własny. Już trzeba myśleć skąd je weźmiemy - przypomniał przeciwnikom podniesienia podatku od nieruchomości.

- A nie można szukać pieniędzy, gdzie indziej? – pytał radny Mariusz Goraj. Nikt mu nie odpowiedział na to pytanie a sam także nie podsunął pomysłu na zwiększenie wpływów do budżetu.

Radni z Komisji Budżetu Negatywnie zaopiniowali podwyżkę podatku od nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia