Kieleckie cysterny podbijają Europę

Karol BIELA, [email protected]
Robert Mendzelewski, dyrektor do spraw produkcji (pierwszy od lewej) oraz Piet De Roover, wiceprezes zarządu, dyrektor do spraw rozwoju przy jednym z pojazdów przygotowanych przez kielecki zakład. Fot. Łukasz Zarzycki
Robert Mendzelewski, dyrektor do spraw produkcji (pierwszy od lewej) oraz Piet De Roover, wiceprezes zarządu, dyrektor do spraw rozwoju przy jednym z pojazdów przygotowanych przez kielecki zakład. Fot. Łukasz Zarzycki
Kielce i najbliższe okolice to najważniejsze polskie centrum produkcji specjalistycznych zabudów do pojazdów użytkowych. W stolicy województwa świętokrzyskiego swoją fabrykę produkującą cysterny zlokalizowała belgijska grupa Stokota.

Przedsiębiorstwo, które powstało w 1963 roku, zajmowało się początkowo produkcją stacjonarnych zbiorników zasobni-kowych wykorzystywanych na przykład w portach. Na życzenie jednego z klientów w 1967 roku zbudowano pierwszą cysternę drogową. Z biegiem lat Stokota stała się wiodącym specjalistą w produkcji tego rodzajów konstrukcji w regionie państw Bene-luksu, czyli Belgii, Holandii oraz Luksemburgu. W latach dzie-więćdziesiątych poszerzono także paletę swoich wyrobów o cy-sterny próżniowe oraz połączone urządzenia wykorzystywane do transportu odpadów, a także pojazdy używane do czyszcze-nia przemysłowego i miejskiego.

PALIWA I ENERGIA

Grupa Stokota ma w Polsce dwie fabryki – w Elblągu i Kielcach oraz mniejsze zakłady we Francji i w belgijskiej miej-scowości Lokeren, gdzie firma ma swoją główną siedzibę. Obecnie w zakładach należących do tej belgijskiej grupy wytwarzane są trzy grupy produktów. Pierwszą z nich są cysterny do paliw płynnych, materiałów bitumicznych, paliw lotniczych i innych chemikaliów, która określana jest jako Fuels & Energy - taki profil produkcji ma właśnie kielecki zakład. Drugi zespół produktów, zwany Building & Logistic, dotyczy specjalnych naczep niskopodłogowych oraz płaskopodłogowych, które wykorzystywane są do transportu ciężkich i wielkogabarytowych elementów czy sprzętu budowlanego. Ostatnia grupa to pojazdy typu Waste & Clearing, czyli samochody asenizacyjno-próżniowe przystosowane do prac związanych z odprowadzaniem ścieków. W Kielcach spółka obecna jest od 1997 roku, ale na polskim rynku marka pojawiła się już dwa lata wcześniej.

- O tym, że właśnie w tym mieście powstał jeden z zakładów grupy Stokota zadecydował…przypadek, gdyż właśnie tu nawiązano kontakty handlowe, ale duże znaczenie odgrywała obecność Polmo SHL, gdzie produkowano specjalizacyjne nadbudowy do pojazdów, jak wywrotki czy cysterny - tłumaczy Piet De Roover, wiceprezes zarządu, dyrektor do spraw rozwoju.

DOBRA LOKALIZACJA

Ważnym czynnikiem decydującym o lokalizacji była także odpowiednia liczba wykwalifikowanych pracowników. - Jesteśmy potentatem w budowie cystern, a region kielecki jest najważniejszy w Polsce, jeżeli chodzi o produkcję specjalistycznych zabudów – dodaje dyrektor. W kieleckim zakładzie bardzo ważnym czynnikiem, decydującym o jakości projektowanych konstrukcji, jest wykwalifikowana kadra, a większość inżynierów pracujących w Stokocie to absolwenci Politechniki Świętokrzyskiej, którzy zaczynali od stażu czy praktyk właśnie w kieleckim oddziale belgijskiej spółki. Pracują oni na przykład przy opracowywaniu symulacji naprężeń, czy trójwymiarowym projektowaniu elementów konstrukcyjnych.

– Obecnie liczba zatrudnionych w kieleckim zakładzie wynosi dziewięćdziesiąt parę osób, ale planujemy zwiększenie zatrudnienia w ciągu paru miesięcy – mówi Piet De Roover.

W 2006 roku rozbudowano fabrykę, aby zwiększyć moce produkcyjne. W zakładzie buduje się obecnie około 150 pojazdów rocznie, w zależności od pracochłonności danej konstruk-cji. Maksymalne moce produkcyjne pozwalają na wybudowanie około 200 sztuk. Cysterny asenizacyjne oraz paliwowe wytwa-rzane w Kielcach eksportowane są na całą Europę. Na zewnętrzne rynki trafia około 60 procent produkcji. Rekordowym okresem dla belgijskiego producenta były lata 2007-2008, wtedy w całej grupie budowano około 1000 pojazdów rocznie.

 

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie