Kierunek: nowoczesna gospodarka

Materiał informacyjny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Transformacja technologiczna, automatyzacja produkcji, cyfryzacja, sztuczna inteligencja, nowe procesy zarządzania i modele biznesowe – czwarta rewolucja przemysłowa jest faktem. Firmy, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność, już dziś muszą myśleć o przestawieniu się na tory nowoczesnej gospodarki. Pomagają w tym Fundusze Europejskie.

Celem Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) jest wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wzmocnienie ich możliwości w zakresie badań i innowacji.

Ten program przyczyni się do zwiększenia potencjału polskich firm. Dzięki współpracy badaczy z przedsiębiorcami, wykorzystaniu zaawansowanych technologii i rozwojowi kompetencji pracowników, przedsiębiorstwa będą tworzyć innowacyjne rozwiązania odpowiadające na realne potrzeby gospodarki. A to przyczyni się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

FENG to największy w Unii Europejskiej program przeznaczony na badania i rozwój w perspektywie finansowej 2021–2027. Przedsiębiorcy mogą występować o wsparcie sami lub w konsorcjach, czy to z innymi firmami, czy to z organizacjami pozarządowymi lub jednostkami badawczymi. W ramach programu mogą otrzymać dotację na realizację swoich pomysłów oraz skorzystać z różnych instrumentów kapitałowych i gwarancyjnych.

Środki można otrzymać na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), wdrożenie innowacji, zakup infrastruktury badawczej, cyfryzację przedsiębiorstwa, rozwój kompetencji pracowników, wychodzenie na nowe rynki i promocję innowacyjnych produktów, a także inwestycje w proekologiczne technologie.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oferuje bezpłatne wsparcie firmom, które zastanawiają się nad finansowaniem inwestycji ze środków Programu.

Przedsiębiorcy, którzy już mają pomysł na innowacyjne rozwiązania, mogą skorzystać z usługi STEP, w której ekspert przeanalizuje ich pomysł na projekt, po czym przedstawi jego mocne i słabe strony pod kątem wymagań i kryteriów oceny danego konkursu. Dzięki temu wnioskodawca będzie mógł zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dofinansowania.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy chcą wdrożyć innowacje w swojej firmie, ale nie mają doświadczenia w prowadzeniu prac B+R, mogą skorzystać z bezpłatnej usługi „trenera innowacji” (usługa Innovation Coach). Ekspert rozpozna te obszary w firmie, które mają potencjał innowacyjny, a następnie pomoże rozwinąć pomysł na wdrożenie nowatorskiego rozwiązania, oczywiście biorąc pod uwagę możliwości dofinansowania z funduszy UE.

Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani skorzystaniem z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, mogą zadzwonić na infolinię 22 262 99 95.

Wsparcie dla przedsiębiorstw dostępne jest również z innych programów, w tym programów regionalnych. Pełną informację na ten temat można znaleźć na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kierunek: nowoczesna gospodarka - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia