Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopoty z węglem

Anna Niedzielska
Mirosław Nowek, współwłaściciel składu węgla „Nowek i Spółka” w Kielcach: - Cena to nie największy kłopot z węglem. Problemem jest to, że go nie ma.
Mirosław Nowek, współwłaściciel składu węgla „Nowek i Spółka” w Kielcach: - Cena to nie największy kłopot z węglem. Problemem jest to, że go nie ma.
Opał jest o połowę droższy, ciepło jeszcze nie. Na razie, bo wszyscy z trwogą czekają na kolejne podwyżki

   Od jesieni węgiel i miał w składach opałowych podrożały średnio o 50 złotych na tonie. Duzi odbiorcy dostali cenniki, w których podwyżka – w stosunku do ubiegłorocznych umów – sięga nawet 45 procent. A zapasy kupionego jesienią opału kurczą się.

Polski węgiel podrożał tak bardzo, że zaczyna być opłacalny import z Ukrainy. Jednak nasi odbiorcy maja spore zastrzeżenia co do jakości opału ze Wschodu i wolą trzymać się krajowych dostawców. Jednak nie po tych cenach, które oni dyktują. Polska Grupa Energetyczna – należą do niej między innymi Zakład Energetyczny Okręgu Radomsko – Kieleckiego w Skarżysku Kamiennej oraz Elektrociepłownia Kielce S.A. – zerwała umowy z kopalniami i negocjuje nowe ceny.

   - Dopóki trwają negocjacje nie wiem na ile podwyżki uderzą w naszą firmę i we wszystkich odbiorców ciepła w Kielcach. Na razie wprowadzając korektę cenników w grudniu wliczyliśmy w nie już cześć podwyżek. Taryfy mamy ważne do końca maja i chcemy za wszelką cenę podwyżek uniknąć. Jeśli jednak będziemy kupować bardzo drogi węgiel będzie to niemożliwe – mówi Zbigniew Fąfara, prezes Elektrociepłowni Kielce S.A., zaopatrującej w ciepło przynajmniej 70 procent miasta i okolic. 

   SPIRALA NIEWYPŁACALNOŚCI?

   Wyższe ceny ciepła wcale nie gwarantują, że jego producenci mieli by czym za nie zapłacić. Po takich podwyżkach, na dodatek w czasie kiedy ludzie tracą pracę, pierwszą rzeczą, która płaca z opóźnieniem są czynsze. Spółdzielnie już boją się, że w takiej sytuacji mogą nie mieć w terminie pieniędzy właśnie dla ciepłowników.

   - W grudniu przy podwyżkach cen ciepła my utrzymaliśmy ceny naszych taryf, bo zdajemy sobie sprawę, że cen nie da się podnosić w nieskończoność. Dlatego wybraliśmy oszczędności we własnej firmie - mówi Jan Wilczyński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, który też z niepokojem obserwuje szybujące ceny opału. – Mam jednak wrażenie, że za kilka miesięcy kopalnie powinny spuścić z tonu. Po takiej cenie ich węgla nikt nie kupi. 

   TERAZ SĄ KOLEJKI     Teraz jednak z węglem i jego bieżącymi dostawami jest problem. Co roku wiosną ceny obniżała Kompania Węglowa z Katowic. Teraz też przysłała do składów, z którymi współpracuje nowe cenniki. Jednak obniżka jest tylko teoretyczna, bo kopalnie realizują jeszcze zamówienia z lutego – po starych, wyższych średnio o 50 złotych za tonę, cenach.

   - Nasze samochody stoją przed kopalnia od poniedziałku, bo z bieżącymi dostawami jest problem. Spodziewam się, że węgiel w promocji, z której co roku korzystało wielu naszych indywidualnych klientów, będziemy mieć na przełomie marca i kwietnia. Z tym, że na kwiecień już są nowe ceny, nieco wyższe, które do maja dojdą do obecnego poziomu – mówi Mirosław Nowek, współwłaściciel kieleckiego składu opału Nowej i Ska.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia