Nasza Loteria

Kobieta zarobi mniej

Marzena SMORĘDA [email protected]
Kobieta zarabia średnio o 15 procent mniej niż mężczyzna. Im lepsze posady, tym większe różnice w wynagrodzeniu za pracę.
Kobieta zarabia średnio o 15 procent mniej niż mężczyzna. Im lepsze posady, tym większe różnice w wynagrodzeniu za pracę.
Nieważne, że jesteś dobrze wykształcona, w porównaniu z mężczyzną twoja praca jest mniej warta.

Polka ma gorszą sytuację na rynku pracy niż przecięt-na Europejka. Częściej jest bezrobotna, a jej pensja jest o prawie jedną szóstą mniejsza niż zarobek mężczyzny – tak wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej. W na-szym regionie sytuacja pracujących kobiet wygląda tak samo.

 

 

Trudne warunki na rynku pracy w regionie świętokrzyskim odbijają się nie tylko na mniejszej liczbie ofert pracy dla kobiet, ale także na ich zarobkach. Jak pokazują statystyki, w Święto-krzyskiem jest pod tym względem źle, a może być jeszcze gorzej.

 

KOBIETY NA SZARYM KOŃCU

 

Trzy lata temu przeciętny mężczyzna zarabiał na tym sa-mym stanowisku co kobieta o 7,5 procent więcej, rok później ta różnica wynosiła już średnio 14,3 procent. W rzeczywistości te różnice bardzo często są jeszcze większe.

 

Jak wynika z najnowszego badania wynagrodzeń, mężczyzna w Polsce w ubiegłym roku zarabiał średnio 3900 złotych, a kobieta 3000 złotych, czyli 30 procent mniej. Im wyższe stanowiska, tym większe są różnice w zarobkach. Wśród pracowników szeregowych jest to średnio 460 złotych różnicy, a wśród dyrektorów aż 3,5 tysiąca.

 

Statystyki regionalne potwierdzają tę tendencję i pokazują, że w zależności od wykształcenia i zajmowanego stanowiska mieszkańcy naszego regionu dostają za tę samą pracę różne wynagrodzenie, zależnie od płci.

 

W naszym województwie kobiety pracujące we władzach publicznych, jako wyższe urzędniczki i na kierowniczych stanowiskach dostają pensje aż o 28 procent mniejszą niż ich koledzy po fachu. Kobieta specjalistka w danej branży, mimo że tak samo wykonuje swoją pracę jak mężczyzna, dostanie za nią o 22 procent mniej. Panie z wykształceniem technicznym i pracu-jące na stanowiskach jako średni personel także nie mają co spodziewać się równego traktowania w kwestii wynagrodzenia za pracę. Na konto wpłynie każdej z nich średnio o 16 procent mniej niż mężczyznom.

 

Najmniejsze różnice w wynagradzaniu w zależności od płci dotyczą pracowników biurowych. Tu sytuacja jest najbardziej sprawiedliwa, bo kobiety zarobią jedynie o 2 procent mniej niż ich biurowi koledzy.

 

DZIECI PRZESZKADZAJĄ?

Jak oceniają specjaliści, różnice te w dużym stopniu wynikają z tego, że praca kobiet, przerywana na czas rodzenia i wychowywania dzieci, jest niestety gorzej wyceniana. Więc cho-ciaż Polki są lepiej wykształcone niż mężczyźni, to gorzej zara-biają, rzadziej awansują i jest ich mniej na stanowiskach kierowniczych.

 

Mieszkanki Europy Zachodniej coraz częściej łączą pracę z opieką nad dziećmi i zamiast całkowicie rezygnować z aktywności zawodowej, ograniczają jedynie jej wymiar. W Polsce wy-stępuje tendencja przeciwna.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia