Kompania Piwowarska znów pomaga i prosi świętokrzyskie stowarzyszenia i fundacje o nadsyłanie dobrych projektów

Jarosław PANEK, panek@echodnia.eu
Jacek Winiarski, dyrektor kieleckiego browaru należącego do Kompanii Piwowarskiej: - Chcemy promować przede wszystkim projekty długotrwałe, których pozytywne skutki można mierzyć w latach.
Jacek Winiarski, dyrektor kieleckiego browaru należącego do Kompanii Piwowarskiej: - Chcemy promować przede wszystkim projekty długotrwałe, których pozytywne skutki można mierzyć w latach.
Pół miliona złotych czeka do podziału na zwycięzców konkursu „Warto być za!” Kompania Piwowarska, która jest pomysłodawcą tej idei zaprasza organizacje pożytku publicznego z województwa świętokrzyskiego do wzięcia udziału tym przedsięwzięciu.

Do tej pory blisko jedenaście tysięcy osób otrzymało pomoc dzięki projektom realizowanym w ramach inicjatywy społecznej „Warto być za!” Kompania Piwowarska, która jest organizatorem tej społecznej akcji, przeznaczyła do tej pory 4,5 miliona złotych na wspieranie organizacji pożytku publicznego. Głównym celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu z powodu ubóstwa i jego skutkom.

- Inicjatywa społeczna „Warto być za!” ruszyła w czerwcu 2006 roku. Została stworzona z myślą o osobach najbardziej potrzebujących, żyjących poza nawiasem społeczeństwa lub tych zagrożonych marginalizacją. Głównym elementem programu jest konkurs dla organizacji pożytku publicznego na projekty związane ze wspieraniem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu ubóstw – mówi dyrektor kieleckiego browaru należącego do Kompanii Piwowarskiej, Jacek Winiarski.

Konkurs na najlepszy pomysł

Do tej pory w trzech edycjach konkursowych wzięło udział łącznie blisko 230 organizacji. Ubiegały się one o dofinansowanie w czterech kategoriach finansowych: 50, 100, 250 i 500 tys. zł. Propozycje działań adresowane były do różnorodnych grup społeczeństwa: bezrobotnych, niepełnosprawnych, samotnych matek oraz dzieci i młodzieży ze środowisk zaniedbanych. Pomysłów na udzielenie pomocy nie zabrakło.

Wszystkie wnioski, które spełniły wymogi formalne, ocenili członkowie Zespołu Ekspertów i Rady Programowej. W ich skład weszli wybitni przedstawiciele świata nauki oraz organizacji pozarządowych, między innymi prof. Jolanta Szaban, Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Paweł Łukasiak z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz prezydenci Poznania, Białegostoku i Tychów.

W czwartej edycji programu w radzie zasiądzie także redaktor naczelny Echa Dnia, Stanisław Wróbel. Kompanii Piwowarskiej zależy bowiem na promowaniu tek akcji w różnych regionach Polski, a przecież u nas znajduje się jeden z czterech browarów tego piwnego giganta, dawny Browar Belgia.

Pomoc już działa

Organizatorom konkursu bardzo zależy na zgłoszeniach organizacji pożytku publicznego z województwa świętokrzyskiego.

- Powstają tu bardzo dobre pomysły, wysoko oceniane przez naszą radę programową. Mało tego już kilka razy to właśnie organizacje świętokrzyskie, zdobywały nasze finansowe granty na pomoc - informuje dyrektor Winiarski.

Pieniądze od Kompanii Piwowarskiej zdobyła między innymi Fundacja VIVE Serce Dzieciom z Kielce, która uruchomiła „Punkty Informacji Młodzieżowej” tak zwane PIM - y, których zadaniem jest udzielanie uczniom porad prawnych, ekonomicznych i tych związanych z ich rozwojem w zakresie edukacji. PIM-y starają się także pomóc uczniom w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego, takich jak przemoc czy bieda.

Laureatem była też Caritas Diecezji Kieleckiej, jaka z kolei otworzyła świetlicę środowiskową we wsi Ślęcin w powiecie ję-drzejowskim. Opieką objęte zostały dzieci pochodzące z rodzin rozbitych, ubogich, zagrożonych marginalizacją i zmagających się z problemem uzależnień.

Dwa razy pieniądze na pomoc zdobywała także siostra Małgorzata Chmielewska przełożona Wspólnoty Chleb Życia, która w podopatowskim Zochcinie oraz pod Ożarowem prowadzi małe zakłady przetwórcze, gdzie zatrudniani są najubożsi i trwale bezrobotni.

                                          Jak zgłaszać projekty? 

Zgłoszenia do tegorocznej edycji można składać tylko do 31 sierpnia, więc czasu zostało już bardzo niewiele. Wszelkich informacji na temat zgłoszeń można znaleźć na stornie internetowej www.warto.eu lub bezpośrednio u Małgorzaty Walędziń-ska, tel. (32) 327 84 15, 601 590 618, mail: malgorza-ta.waledzinska@kp.sabmiller.com

Jak co roku najlepsze projekty zostaną wybrane w drodze głosowania czytelników gazet i odbiorców mediów elektronicz-nych itp. To Państwo ostatecznie zdecydują, kto dostanie pomoc.

 

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie