MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kompleks handlowy powstanie na terenie piekoszowskich szklarni

Kinga ANIOŁ [email protected]
Po większości szklarni w Piekoszowie, pozostał tylko gruz. Trwają prace porządkowe. Fot. Aleksander Piekarski
Po większości szklarni w Piekoszowie, pozostał tylko gruz. Trwają prace porządkowe. Fot. Aleksander Piekarski
Niemal wszystkie szklarnie, z których długo słynęła podkielecka gmina Piekoszów, już zostały rozebrane. Na ich miejscu wkrótce rozpoczną się inwestycje

Markety spożywczo-przemysłowy i budowlany, stolarnia, hurtownia motoryzacyjna – powstaną na terenach w Piekoszowie, które były pomidorowym zagłębiem dla Kielc. Jedna trzecia gruntów ma zostać włączona do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach.

Po tym, jak niemal trzy lata temu, prawie dwadzieścia dwa hektary gruntów, opuścił dotychczasowy dzierżawca – Gospodarstwo Ogrodnicze „Bracia Kasprzak”, zarządzająca nim w imieniu skarbu państwa Agencja Nieruchomości Rolnych, podzieliła go na działki i sprzedała. Zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy tego terenu, jaką wydała gmina Piekoszów, mogą się tam znaleźć usługi i inwestycje nieuciążliwe dla środowiska.

Kończą porządki

Ponad osiem hektarów z tych gruntów, nabyła Specjalna Strefa Ekonomiczna w Starachowicach, która kończy już przystosowywanie terenów pod potrzeby inwestycyjne. – Usunięte zostały wszelkie budynki, szkło i złom. W tej chwili trwa usuwanie gruzu i tworzyw sztucznych. Zaraz po odbiorze od wykonawcy prac rozbiórkowych, będziemy mogli sprzedawać te tereny – mówi Cezary Tkaczyk, wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach. Podkreśla, że zainteresowani już mogą składać oferty, grunty będą sprzedawane w przetargu. – Pierwsi chętni już się pojawili. Tymczasem właśnie otrzymałem informację, że Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o włączeniu terenów w Piekoszowie w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach, teraz czeka ono na podpis premiera – informuje wiceprezes Tkaczyk. Aby zapewnić lepszy dostęp do działki, wzdłuż całej jej zachodniej granicy, powstanie droga gminna, łącząca ją z wojewódzką. – Budowę jej pierwszego etapu, czyli od drogi wojewódzkiej, aż do terenów strefy, zakończymy do końca listopada. Następnie będziemy chcieli połączyć ten teren z drugą drogą wojewódzką, od strony Jaworzni – tłumaczy wójt gminy Piekoszów Tadeusz Dąbrowa. Podkreśla, że jeszcze w tym roku ma się rozpocząć przebudowa odcinka drogi wojewódzkiej numer 786, od Kielc przez Górki Szczukowskie i Piekoszów.

Około ośmiu kolejnych hektarów spośród terenów po gospodarstwie ogrodniczym w Piekoszowie, nabyła firma Alma Alpinex, zajmująca się dystrybucją produktów spożywczych na terenie województwa świętokrzyskiego. Na tych gruntach także kończą się już prace porządkowe. – Ten inwestor chce u nas stworzyć centrum logistyczne, dzięki któremu powstanie co najmniej sto nowych, stałych miejsc pracy. Większość z nich ma zostać obsadzona przez mieszkańców gminy Piekoszów. Stałe miejsca pracy, to dla nas szansa na rozwiązanie problemu bezrobocia – uważa wójt Dąbrowa. Dodaje, że na 3 i pół hektarowej działce, ma powstać stolarnia, a ponadto między innymi hurtownia motoryzacyjna, obiekty handlowe o powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych – z branży spożywczo-przemysłowej i budowlanej.

Z korzyścią dla gminy

Z kolei inną część terenów, wraz z dwoma budynkami, ANR przekazała gminie Piekoszów. – W jednym z budynków, który był halą wielofunkcyjną, teraz mieszczą się biura naszego Zakładu Usług Komunalnych, baza sprzętu oraz tymczasowo przedszkole unijne – wymienia Dąbrowa. Drugi ma zostać gruntownie wyremontowany, a w przyszłości będą się w nim mieściły żłobek, przedszkole, świetlica dla dzieci oraz biura Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wójt Piekoszowa jest zdania, że tereny, które przez lata stały odłogiem, teraz zaczną przynosić gminie i jej mieszkańcom wymierne korzyści. – Podatek z ośmiu hektarów wynosił kilkaset złotych, a już po rozpoczęciu inwestycji kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przybycie inwestorów, oznacza stałe miejsca pracy. Ponadto jedna inwestycja generuje kolejne. Przy stacji paliw, na skrzyżowaniu z drogą do Podzamcza, już powstaje obiekt gastronomiczny, ludzie się pojawiają, chcą u nas inwestować – mówi Dąbrowa.

- Długo czekaliśmy na pierwszą inwestycję, która generowałaby kolejne. Teraz to, na co czekaliśmy od dawna, zaczęło się dziać. Ludzie przyjeżdżają, są zainteresowani inwestowaniem u nas. Majątek, który przez lata nie przynosił korzyści, wreszcie zacznie przynosić je zarówno gminie Piekoszów, jak i jej mieszkańcom - podsumowuje Tadeusz Dąbrowa, wójt gminy Piekoszów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia