Komu przysługuje ulga na dziecko

Marzena ŚLUSARZ [email protected]
Ulgę na dziecko odlicza podatnik opodatkowany na zasadach ogólnych, składający główną deklarację podatkową PIT-37, PIT-36. Nie może jej odliczyć rozliczający się liniowo, składający zeznanie PIT-39, PIT-36, PIT-28.
Ulgę na dziecko odlicza podatnik opodatkowany na zasadach ogólnych, składający główną deklarację podatkową PIT-37, PIT-36. Nie może jej odliczyć rozliczający się liniowo, składający zeznanie PIT-39, PIT-36, PIT-28.
W zeznaniu za 2010 rok podatnik po raz kolejny ma prawo skorzystać z ulgi parorodzinnej. Kwotę odlicza się od podatku, zatem jest to bardzo korzystna ulga podatkowa.

Końcowa kwota odliczenia zależna jest od liczby posiadanych dzieci. Na każde dziecko przypada rocznie kwota 1.112,04 złotych, miesięcznie kwota 92,67 złotych, a dziennie 3,09 złotych.

 

Z ulgi korzystamy wypełniając załącznik PIT-O oraz odpowiednią główną deklarację podatkową, PIT-36, PIT-37. Ważne jest, że ulgę trzeba odliczyć od podatku, a nie od dochodu. W zeznaniu podajemy liczbę dzieci i ich numery PESEL, a jeśli nie mamy tych numerów - imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Może się zdarzyć, że urząd skarbowy będzie wymagał od nas przedstawienia zaświadczenia, oświadczenia oraz innych dowodów potrzebnych do ustalenia prawa do odliczenia. Może zażądać przedstawienia odpisu aktu urodzenia dziecka, zaświadczenia sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

 

ZA MIESIĄC NAUKI

 

Ulgę na dziecko uczące się, które nie skończyło jeszcze 25 lat odliczymy nie za cały rok, tylko za miesiące nauki. Zatem jeśli choćby jeden dzień w danym miesiącu dziecko uczyło się – ulga przysługuje za cały miesiąc.

 

NA STUDENTA

 

System studiów dwustopniowych uprawnia do ulgi za wszystkie miesiące roku, jeśli wystąpi ciągłość nauki. Urlop dziekański nie pozbawia prawa do studiowania. Sytuacja wygląda inaczej, gdy żak został zawieszony w prawach studenta, gdy nastąpiła przerwa w studiach lub zakończenie jednego etapu studiów i nie rozpoczęcie następnego. Oczekiwanie na obronę pracy licencjackiej lub magisterskiej nie daje prawa do ulgi, jeżeli dana osoba nie posiada już statusu studenta, często obrona następuje już po zakończeniu studiów. Regulamin uczelni może jednak uprawniać do zachowania statusu studenta aż do przesuniętego terminu obrony. Status studenta najczęściej przysługuje do końca września ostatniego roku studiów.

 

DYLEMATY

 

Wiadomo, że ulga przysługuje rodzicowi lub opiekunowi praw-nemu. Co jeśli funkcje rodzica lub opiekuna sprawowano przez część miesiąca, po czym władza lub opieka przeszła na kogoś innego? Wtedy ulga należy się za każdy dzień wykonywania władzy rodzicielskiej, pełnienia funkcji opiekuna. Wynosi ona 1/30 kwoty miesięcznej za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.

 

Inaczej jest, jeśli rodzicowi rodzi się dziecko. Wówczas ulga przysługuje za każdy miesiąc, w którym wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę. To znaczy, jeśli moje dziecko urodziło się 15 stycznia, to za miesiąc styczeń przysłu-guje mi ulga prorodzinna w całości.

 

Jeśli rodzicowi, opiekunowi została władza rodzicielska ograniczona, nie traci on prawa do ulgi prorodzinnej. Utrata możliwości skorzystania z ulgi następuje wtedy, gdy sąd orzeknie o utracie władzy rodzicielskiej.

 

W przypadku rozwodu i separacji ulga przysługuje za każdy dzień wykonywania władzy, pełnienia funkcji opiekuna - w wy-sokości 1/30 kwoty miesięcznej za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem. Ważne jest też, że opiekunowie lub rodzice nie mogą ulgi podwoić, a zatem limit ulgi przysługuje im wyłącznie raz, łączny na nich oboje 1.112,04 złotych rocznie.

 

Komu przysługuje ulga na dziecko

 

Ulga parorodzinna przysługuje rodzicom wychowującym dzieci małoletnie, czyli takie, które nie ukończyły 18 lat. Jeśli zdarzy się tak, że dziecko nie jest jeszcze pełnoletnie, a już wzięło ślub, to małoletniość kończy się z dniem zawarcia małżeństwa. Odliczenie nie przysługuje też od miesiąca, w którym na podstawie orzeczenia sądu dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

 

Ulga przysługuje w związku z wychowywaniem dzieci pełnoletnich:

• bez względu na ich wiek, które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

• do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, studiujących, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów nie przekraczających kwoty 3 089 złotych brutto podlegających opodatkowaniu.

Z ulgi może korzystać podatnik, który w roku podatkowym:

• wykonywał władzę rodzicielską;

• pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;

• sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

 

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
janka
Od tego roku zmieniły się trochę zasady odliczania ulgi na dziecko. Zobaczcie: mspinfo.pl/2014/02/11/ulga-na-dziecko-w-pit/ Teraz rodzice mający duże dochody i tylko jedno dziecko, nie mogą skorzystać z ulgi na dziecko.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie