Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konserwacja dachu przed zimą

.
Konserwacja dachu powinna być przeprowadzana w okresie jesieni. Właściwie wykonany przegląd oraz niezbędne naprawy dachu pozwolą przetrwać zimę bez niechcianych uszkodzeń połaci dachowej.

Najlepiej jest powierzyć zadanie prac renowacyjnych dla fachowców, którzy wykonali pokrycie naszego dachu. Wówczas mamy pewność, że dach będzie dobrze oceniony i zostanie właściwie naprawiony w razie wystąpienie takiej potrzeby. Wyspecjalizowani dekarze przeprowadzą kompleksowy przegląd dachu, wskażą potencjalne zagrożenia oraz pomogą im zaradzić. Specjalistyczna pomoc dekarzy jest bardzo ważna i nie powinno się na niej oszczędzać. Niewłaściwie przygotowany dach do okresu zimowego może być przyczyną powstania dużych uszkodzeń połaci dachu, które będą kosztowne i trudne do naprawy.

Naprawa dachu przed okresem zimowym
Najważniejsze jest dokładne sprawdzenie stanu dachu oraz rynien przed rozpoczęciem się zimy. Popękane dachówki należy wymienić na nowe, a wszelkie szczeliny usunąć lub odpowiednio zabezpieczyć.

Najlepiej jest korzystać z odpornej na czynniki zewnętrzne blachy, tutaj doskonale sprawdzają się blachodachówki, panele dachowe oraz gonty blaszane. Materiały tego typu odznaczają się dużą trwałością i odpornością na mróz oraz wilgoć. Wysoka jakość materiału użytego do pokrycia dachowego eliminuje ryzyko powstania jakichkolwiek uszkodzeń. Jednak osoby posiadające dach wykonany z bardzo dobrych materiałów nie powinny zapominać o dokonywaniu przeglądów. Nawet najlepsze dachówki i blachodachówki czasami ulegają niszczeniu, a wcześniejsze wykrycie uszkodzeń pozwoli na szybkie i niedrogie ich usunięcie. Dachówka z licznymi szczelinami pozostawiona bez naprawy na okres zimowy, może skutkować pojawieniem się licznych zacieków, uszkodzeniami elewacji oraz dużym zawilgoceniem.

Przed okresem zimowym należy sprawdzić i wyczyścić wszystkie rynny oraz okolice okien dachowych, lukarn i kominów. Usunięcie zalegających liści, patyczków i piachu z rynien pozwoli na swobodny odpływ wody. Usunięte rozszczelenia pokrycia w okolicach kominów i okien dachowych zapewnią zabezpieczenie przed zawilgoceniem.

Mycie dachu przed okresem zimowym
Ważne jest, aby nasz dach prezentował się estetycznie, dlatego też sezon zimowy powinien być poprzedzony myciem dachu. Czyste połacie dachowe pozwolą na swobodny przepływ wody oraz roztopionego śniegu. Przed zimą powinno się usunąć z dachu liście, pyły, środki chemiczne oraz naloty biologiczne takie jak: glony, mchy, porosty, grzyby. Najlepiej korzystać z myjek ciśnieniowych oraz specjalistycznych płynów czyszczących, które odpowiednio zmyją zanieczyszczenia i nie naruszą struktury materiału dachowego.

Akcesoria przeciwśnieżne na dachy
Śnieg zalegający na połaciach dachowych podczas odwilży zaczyna się zsuwać i stanowi duże zagrożenie dla ludzi. Oprócz tego ciężki śnieg może zerwać orynnowanie i narobić wiele szkód. Bardzo dobrym rozwiązaniem przeciwdziałającym zsuwaniu się śniegu jest mocowanie zabezpieczeń przeciwśnieżnych. Na dachu można montować różne rodzaje zabezpieczeń przeciwśnieżnych: płotki, śniegołapy, stopery, specjalne bale, drabinki przeciwśnieżne.

Zsuwający się śnieg może być przyczyną wypadków zagrażających życiu ludzkiemu oraz wywołać liczne uszkodzenia. Samochody, urządzenia lub inne elementy znajdujące się wokół dachu mogą ulec zasypaniu śniegiem, który może przyczynić się do dużych i poważnych zniszczeń. Oprócz tego zniszczone orynnowania podczas osuwania się śniegu mogą przynieść dodatkowe koszta. Podczas budowy dachu http://azklinkier.pl powinno się montować bariery śnieżne, które pozwolą na uniknięcie takich sytuacji.

Płotki przeciwśnieżne
Należą do akcesoriów przeciwśnieżnych, zazwyczaj wykonywane są z zgrzewanych i ocynkowanych płaskowników stalowych lub aluminiowych, często pokrywane są poliestrem. Sprzedawane są w przeróżnych barwach, dzięki temu można wybrać odpowiedni kolor płotków do swojego dachu. Płotki przeciwśnieżne montowane są przy użyciu wsporników mocowanych do więźby dachowej. Doskonale sprawdzają się na dachach krytych dachówkami ceramicznymi i cementowymi, blachodachówką , blachą płaską, blachą trapezową i płytami falistymi.

Śniegołapy i stopery
Śniegołapy dzielą duże połacie śniegu zsuwającą się z dachu na mniejsze części. Dodatkowo chronią przed zniszczeniem płotki przeciwśnieżne, które w przypadku nadmiernego obciążenia śniegiem mogą ulec wyginaniu.
Stopery należy montować przy pokryciach z gontów bitumicznych. Pełnią funkcję podobną do drabinek przeciwśnieżnych. Przybija się je do sztywnego poszycia z desek lub ze sklejki i zakrywa pasem gontów. Właściwy montaż powinien być przeprowadzony w takich sposób, że na zewnątrz powinna wystawać jednie ta część stopera, która zatrzymuje śnieg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia