Kosztowne odwołanie z urlopu

Marzena ŚLUSARZ slusarz@echodnia.eu
Gdy w firmie dzieje się coś nadzwyczajnego, twój wypoczynek może zostać przerwany.
Gdy w firmie dzieje się coś nadzwyczajnego, twój wypoczynek może zostać przerwany.
Pracownika można odwołać z urlopu tylko w wyjątkowych przypadkach. Jego powrót do pracy wiąże się jednak z rekompensatą kosztów jakie poniesione zostały przez niego na zorganizowanie wakacji. Kiedy można ubiegać o zwrot kosztów?

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wtedy, gdy w czasie trwania wypoczynku wystąpiły okoliczności nie możliwe do przewidzenia, zanim pracownik rozpoczął urlop. Pracodawca musi liczyć się z tym, że podwładny będzie domagał się zwrotu kosztów związanych z powrotem do pracy.

ODEBRAĆ TELEFON?

 

Każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę przysługuje prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Ale nie zawsze wypoczynek musi toczyć się zgodnie z planem. Zdarza się, że przerywa go telefon od przełożonego. Pracodawca żąda powrotu do pracy. Takie wezwanie jest traktowane jak polecenie służbowe, które pracownik powinien wykonać. – W praktyce może się zdarzyć, że odwołanie z urlopu będzie niemożliwe, ponieważ pracownik nie odbierze telefonu – mówi Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. – Pracownik nie ma obowiązku odbierania telefonu służbowego w czasie urlopu. Z kolei osoba, która nie posiada telefonu służbowego, nie musi podawać numeru telefonu prywatnego.

Obowiązek taki mają na przykład pracownicy zajmujący kierownicze stanowiska. Wszelkie takie powinności najczęściej są zawarte w wewnątrzzakładowym regulaminie pracy – wyjaśnia rzecznik.

KONIECZNE I NIEPRZEWIDZIANE

 

Zgodnie przepisami prawa pracy, pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wtedy, gdy występuje konieczność obecności w zakładzie pracy danego pracownika, ponieważ nikt inny nie może go zastąpić. Drugim powodem jest pojawienie się okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczynania urlopu, na przykład, gdy w tym czasie musi dojść do ważnego spotkania, które może przeprowadzić tylko ten pracownik.

 

PRACODAWCA PŁACI

 

Jeśli pracodawca wzywa pracownika z urlopu musi liczyć się z tym, że podwładny będzie domagał się zwrotu kosztów wiążących się z wcześniejszym powrotem. – Pracownik ma prawo wnioskować o zwrot kosztów poniesionych w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu – tłumaczy Barbara Kaszycka.

- Jeśli pracownik musiał kupić bilet lotniczy, kolejowy, nie skorzystał z części wykupionych wakacji, z wykupionych noclegów może wnosić o zwrot pieniędzy – podkreśla. Powinien mieć dowody na poniesione wydatki w postaci zachowanych biletów, faktur z hotelu, zaświadczenie z biura podróży o wcześniejszym powrocie i niewykorzystanej części wakacji. Wszystko to powinien dołączyć do wniosku o zwrot kosztów. W razie odmowy zapłaty przedstawionych kosztów, pracodawca może się spodziewać nawet pozwu do sądu pracy.

– Przepisy prawa pracy mówią o zwrocie kosztów dla pracownika odwołanego z urlopu, nie jest w nich poruszana kwestia konieczności powrotu wraz z nim innych osób, na przykład rodziny, dzieci. To są kwestie do indywidualnego rozważenia – mówi Barbara Kaszycka. Część urlopu, z której pracownik musiał zrezygnować, powinien wykorzystać w terminie późniejszym po uzgodnieniu z pracodawcą. Może się zdarzyć, że pracownik nie jest daleko, może przyjść na jeden dzień, załatwić sprawę i kontynuować urlop.

 

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie