Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krynica Forum 2023. Elektrownia jądrowa, samoloty, czołgi, armatohaubice... Forum Koreańsko-Polskie

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
W 2022 roku reprezentująca polski Skarb Państwa Agencja Uzbrojenia zawarła z koreańskimi firmami wielkie kontrakty na zakup czołgów i armatohaubic. Pierwsze są już w Polsce
W 2022 roku reprezentująca polski Skarb Państwa Agencja Uzbrojenia zawarła z koreańskimi firmami wielkie kontrakty na zakup czołgów i armatohaubic. Pierwsze są już w Polsce Karolina Misztal
Forum Koreańsko-Polskie to jeden z najważniejszych punktów Krynica Forum 2023. Otworzą go Andrzej Duda, prezydent Polski, oraz Han Duck-soo, premier Korei. 14 września na specjalnie zaaranżowanej scenie odbywać się będą prezentacje oraz dyskusje z udziałem przedstawicieli obydwu rządów, ludzi biznesu i naukowców.
- W Krynicy-Zdroju zostaną zaprezentowane osiągnięcia i zamierzenia,  które wynikają ze współpracy polsko-koreańskiej - podkreśla prezydent Andrzej
- W Krynicy-Zdroju zostaną zaprezentowane osiągnięcia i zamierzenia, które wynikają ze współpracy polsko-koreańskiej - podkreśla prezydent Andrzej Duda Krynica Forum

Spektakularna współpraca polsko-koreańska

Z Korei Południowej do Krynicy-Zdroju przybędzie liczna, kilkudziesięcioosobowa delegacja. To efekt zaproszenia, jakie sformułował prezydent Andrzej Duda podczas lipcowego Forum Gospodarczego Korea-Polska w Warszawie. Prezydent otworzył je wspólnie z Yoon Suk Yeolem, prezydentem Republiki Korei, podczas pierwszej, historycznej wizyty koreańskiego przywódcy w Polsce.

- W Krynicy w sposób szczególny zostaną zaprezentowane osiągnięcia i zamierzenia, które wynikają ze współpracy koreańskiej i polskiej przy tworzeniu chociażby wspólnej elektrowni jądrowej, która - mamy nadzieję - zostanie zbudowana w naszym kraju. Zorganizowane zostaną spotkania dotyczące współpracy przemysłów zbrojeniowych, a także wydarzenia promujące wszelkie inwestycje koreańskie w Polsce i współpracę gospodarczą. Będzie to doskonała okazja do pokazania polskim i europejskim liderom opinii, jak blisko współpracują nasze państwa i narody, jak wiele nas łączy - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Kompleks petrochemiczny Polimery Police został zaprojektowany i wybudowany przez Hyundai Engineering Company
Kompleks petrochemiczny Polimery Police został zaprojektowany i wybudowany przez Hyundai Engineering Company Grupa Azoty

Polska i Korea: strategiczne partnerstwo

Współpraca Polski i Korei w ostatnim dziesięcioleciu to wielkie projekty przynoszące cywilizacyjną zmianę w Polsce i inwestycje o wartości miliardów euro - jak choćby nowy kompleks petrochemiczny Polimery Police, zaprojektowany i wybudowany przez Hyundai Engineering Company Ltd. Jego symboliczne uruchomienie, a tym samym rozpoczęcie produkcji polipropylenu pod marką Gryfilen® przez Grupę Azoty, nastąpiło w czerwcu.

Polimery Police to największy zakład przemysłowy produkujący propylen i polipropylen w Europie Środkowo-Wschodniej, a jednocześnie jedna z największych inwestycji w europejskiej branży chemicznej.

- Jestem przekonany, że będzie ona służyła wielu przyszłym pokoleniom - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

- Rozpoczęcie produkcji polipropylenu w Polimerach Police to istotne wzmocnienie pozycji Grupy Azoty na europejskim rynku tworzyw, a Polska dołączy tym samym do grona liderów produkcji tego tworzywa w Europie - dodał Tomasz Hinc, prezes Zarządu Grupy Azoty. - Polimery Police mają istotne znaczenie nie tylko ze względu na produkcję tworzyw, ale również ze względu na paliwo przyszłości - wodór, którego produkcja w procesie odwodornienia propanu szacowana jest na poziomie blisko 17 tysięcy ton rocznie.

Tego typu projekty to także przykład i inspiracja dla innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Polska stanowi miejsce strategiczne z punktu widzenia interesów Korei Południowej, zainteresowanej ekspansją na rynkach europejskich.

Polska i Korea, mimo odległości geograficznej, posiadają wiele wspólnych wartości i obszarów współpracy. Pierwsza debata podczas Forum Koreańsko-Polskiego będzie dotyczyła strategicznego partnerstwa łączącego obydwa kraje. Wezmą w niej udział Hoonmin Lim, ambasador Republiki Korei w Polsce, profesorowie z Uniwersytetu Yonsei w Korei oraz polscy naukowcy: dr hab. Krzysztof Kozłowski, prof. SGH, prorektor uczelni, oraz dr Oskar Pietrewicz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w programie Azja i Pacyfik.

Energetyka jądrowa - plany budowy pierwszej elektrowni

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć we współpracy polsko-koreańskiej jest obecnie plan budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. To wspólny projekt PGE, ZE PAK oraz Korea Hydro & Nuclear Power Co. (KHNP). Obecnie KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych, który w ostatnim czasie zrealizował z sukcesem jedną z największych inwestycji na świecie - elektrownię jądrową w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

- Potrzebujemy w Polsce źródeł taniej i stabilnej energii. Energetyka jądrowa jest w polskich warunkach niezbędna, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej - stwierdził Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. I on też zabierze głos podczas Forum Koreańsko-Polskiego. Obecni będą również przedstawiciele władz PGE i prezes KHNP.

Podczas Krynica Forum - wśród zagranicznych gości i ekspertów - będą szeroko omawiane także inne projekty dotyczące inwestycji w polską drogę do atomu i transformacji energetycznej, takie jak Mały i Duży Atom, np. przygotowywane z zaangażowaniem ORLEN Synthos Green Energy i KGHM oraz Stanów Zjednoczonych.

- Spółka ORLEN Synthos Green Energy otrzyma finansowanie od amerykańskiego Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce - poinformował kilka dni temu John Kerry, specjalny wysłannik prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu na Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie. Wsparcie ma pochodzić z amerykańskiego projektu „Phoenix”, którego celem jest wspieranie rozwoju SMR-ów w Europie Centralnej, w szczególności projektów budowy małych reaktorów jądrowych w lokalizacjach związanych z energetyką konwencjonalną. Pieniądze te mają trafić do Polski, Słowacji i Czech.

Pierwsze  egzemplarze  samolotów  FA-50  zostały już dostarczone do Polski
Pierwsze egzemplarze samolotów FA-50 zostały już dostarczone do Polski mon.gov.pl

Czołgi, armatohaubice, samoloty...

Jednym z najmocniej dyskutowanych tematów w polskiej debacie publicznej jest zwiększanie potencjału Wojska Polskiego. Modernizacja armii dokonuje się m.in. dzięki zakupom koreańskiego sprzętu wojskowego.

W 2022 roku reprezentująca polski Skarb Państwa Agencja Uzbrojenia zawarła z koreańskimi firmami wielkie kontrakty na zakup czołgów, haubic i samolotów. Firma Hyundai Rotem jest odpowiedzialna za dostawy czołgów K2, Hanwha Defense - armatohaubic samobieżnych K9, a Korean Aerospace Industries - samolotów FA-50. Do Polski pierwsze „Czarne Pantery” (czołgi) i „Gromy” (armatohaubice) przypłynęły w grudniu 2022 roku. W ciągu najbliższych trzech lat na wyposażeniu Wojska Polskiego ma ich być 180 (K2) i 212 (K9).

Armata 55-tonowego K2 razi cele amunicją kalibru 120 mm, z szybkostrzelnością 15 strzałów na minutę. O odpowiednią ochronę załogi, oczywiście oprócz pancerza, dbają m.in. granaty dymne zakłócające pracę naprowadzanych pocisków przeciwpancernych, a także przeciwpociski. Polska zamówiła 1000 czołgów (oprócz koreańskich pojazdów Wojsko Polskie w najbliższych latach ma dysponować także około 600 Abramsami - najnowocześniejszymi wersjami i nieco starszymi). Do 2026 roku z Korei Południowej ma przypłynąć 180 Czarnych Panter. Później ich produkcja, już jako K2PL, ma zostać przeniesiona do Polski.

W grudniu 2022 roku do Gdyni przypłynęły także pierwsze 24 armatohaubice K9 Thunder z 212, które mają trafić na wyposażenie WP do 2025 roku. Armaty tych 47-tonowych kolosów strzelają pociskami o kalibrze 155 mm (ich podwozie jest wykorzystywane także w polskich armatohaubicach AHS Krab) na odległość do 40 kilometrów. I ich wytwarzanie ma zostać przeniesione do Polski. - Krab ma być produkowany, dopóki nie powstanie przyszłościowy wyrób, który ma obejmować najlepsze rozwiązania z Kraba i z K9A2PL, a jego opracowanie ma być wykonane rękami Huty Stalowa Wola - informował w grudniu 2022 roku ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia.

- Jesteśmy dumni, że Korea postanowiła zainwestować w Polsce, że polski przemysł zbrojeniowy będzie współprodukował, potem za jakiś czas produkował sprzęt koreański - mówił podczas czerwcowej wizyty w Korei Południowej Mariusz Błaszczak, wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej. Podczas prezentacji lekkiego myśliwca FA-50 przypomniano, że do Polski trafi 48 maszyn. - Negocjujemy szczegóły dotyczące budowy centrum serwisowego, dzięki któremu będziemy mogli je serwisować - powiedział minister.

O polsko-koreańskiej współpracy zbrojeniowej w Krynicy-Zdroju mówić będą Mariusz Błaszczak, minister Obrony Narodowej, oraz minister Eom Donghwan, szef Agencji Planowania Zakupów Obronnych (DAPA). Agencja ta zaprezentuje również szczegóły współpracy, a dyskutować o niej będą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Agencji Uzbrojenia.

Transport, infrastruktura oraz... odbudowa Ukrainy

Kolejnym perspektywicznym obszarem współpracy Polski i Korei są duże przedsięwzięcia infrastrukturalne. Strona polska chce czerpać z doświadczeń Koreańczyków m.in. w obszarze kolei dużych prędkości.

W ostatnim czasie władze Korei oraz Polski podjęły także ustalenia w kwestii współpracy przy odbudowie Ukrainy. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz oraz koreański minister ziemi, infrastruktury i transportu Won Hee-ryong w lipcu podpisali 5-letnie memorandum o współpracy w zakresie odbudowy Ukrainy.

Plany te, a także inne wspólne przedsięwzięcia w obszarze transportu i infrastruktury, będą tematem kolejnej sesji w ramach Forum Koreańsko-Polskiego. Jej uczestnikami będą minister Jadwiga Emilewicz i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, a ze strony koreańskiej - szefowie Metropolitan Transport Commission, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) i Korea Railroad Corporation (KORAIL).

Handel oraz inwestycje

Współpraca koreańsko-polska w obszarze handlu, inwestycji i łańcuchów dostaw będzie kolejnym obszarem dyskutowanym
podczas Forum Koreańsko-Polskiego. W sesji głos zabiorą minister handlu Korei oraz minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zaplanowane zostały również prezentacje i dyskusja z udziałem ekspertów m.in. z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Koreańskiej Agencji Promocji Handlu i Inwestycji (KOTRA).

Eksperci zabiorą głos także w sprawie polsko-koreańskich relacji gospodarczych w nowej sytuacji geopolitycznej. Forum Koreańsko-Polskie będzie także okazją do zacieśnienia więzi między dwoma krajami, a także wyśmienitą platformą do rozmów o wielkich inwestycjach i rozwoju.

(Tomasz Chudzyński, Lidia Lemaniak)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krynica Forum 2023. Elektrownia jądrowa, samoloty, czołgi, armatohaubice... Forum Koreańsko-Polskie - Dziennik Polski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia