Kto będzie musiał mieć kasy fiskalne?

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Według nowych przepisów kasami fiskalnymi będą musieli się posługiwać między innymi prawnicy, doradcy, lekarze, a także podatnicy świadczący usługi tłumaczeniowe, detektywistyczne, a nawet przechowalnie bagażu.
Według nowych przepisów kasami fiskalnymi będą musieli się posługiwać między innymi prawnicy, doradcy, lekarze, a także podatnicy świadczący usługi tłumaczeniowe, detektywistyczne, a nawet przechowalnie bagażu.
Udostępnij:
Sprawdź, kto będzie musiał stosować urządzenia fiskalne i jak zmieniają się przepisy od 2011 roku.

Ustawa o podatku od towarów i usług nakłada na podatników obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy użyciu kas rejestrujących. Jednocześnie na mocy ustawy z obowiązku stosowania kas rejestrujących zwolnione są niektóre grupy podatników – są to tak zwane zwolnienia podmiotowe, oraz niektóre czynności – czyli zwolnienia przedmiotowe.

 

Przepisem, który reguluje te zwolnienia jest rozporządze-nie ministra finansów z dnia 26 lipca 2010 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowa-niu kas rejestrujących.

 

DUŻE ZMIANY

Na mocy tego rozporządzenia, dotychczasowe zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych zostaną znacznie ograniczone. – W wyniku tych zmian, obowiązkiem stosowania kas rejestrujących w latach 2011 i 2012 objętych będzie wiele nowych branż, a wśród nich między innymi podatnicy świadczący usługi prawnicze, doradcze i pokrewne, medyczne, w zakresie kultury, sportu, usługi księgowe, rachunkowe, sprzedaż biletów na różne imprezy widowiskowe, usługi tłumaczenia, rekrutacji pracowników, detektywistyczne, pogrzebowe, przechowalnie bagażu – wymienia Maria Bojczuk, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach.

 

Kasy będzie musiała zainstalować także większość podatników rozliczających się na zasadzie karty podatkowej, którzy obecnie nie mają takiego obowiązku, bo zatrudniają do jednej osoby. Szczegółów w zakresie zmian należy szukać w wymienionych rozporządzeniach.

 

Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2011 roku jednak nowe grupy podatników, dla których przewidziano obowiązek stosowania kas fiskalnych będą mogły jeszcze korzystać ze zwolnienia do końca kwietnia 2011 roku.

 

KTO ZWOLNIONY?

Ponadto w rozporządzenie ministra finansów do 31 grudnia 2012 roku przedłużono zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kas fiskalnych w trzech przypadkach. Dotyczy to między innymi podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług związanych z rolnictwem i hodowlą zwierząt, zbieraniem odpadów niebezpiecznych i nienadających się do recyklingu, transportem pasażerskim, usługami telekomunikacyjnymi, finansowymi i ubezpieczeniowymi, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności podlegającej ewidencjonowaniu był wyższy niż 80 procent.

 

Do końca 2012 roku z obowiązku wykazywania sprzedaży przy pomocy kas rejestrujących zwolnieni są także podatnicy, u których kwota obrotu z działalności podlegającej ewidencjonowaniu nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 tysięcy złotych i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania oraz podatnicy rozpoczynający sprzedaż w danym roku podatkowym, jeżeli z działalności podlegającej ewidencjonowaniu nie przekroczą kwoty obrotów w wysokości 20 tysięcy złotych.

 

Zwolnienie te nie dotyczą tych podatników, bez względu na wysokość osiąganego obrotu, którzy na przykład świadczą usługi przewozu towarów i osób taksówkami, dostarczają sprzęt radiowy, telewizyjny, telekomunikacyjny, fotograficzny lub wyroby z metali szlachetnych.

 

Szczegółowy wykaz zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących znajdziemy w tekście rozporządzenia, na przykład na stronie internetowej http://isip.sejm.gov.pl.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie