LafargeHolcim zainwestuje 100 milionów euro w modernizację Cementowni Małogoszcz. Za 2 lata będzie to najnowocześniejszy obiekt w Europie

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch

Wideo

Zobacz galerię (25 zdjęć)
Data 9 października 2020 roku z całą pewnością na długo wpisze się w historię Małogoszcza i całego naszego regionu. Tego dnia zarząd Lafarge ogłosił, że Cementownia Małogoszcz przejdzie gruntowną modernizację stając się jednym z najnowocześniejszych i ekologicznych w Europie i na świecie zakładów cementowych. Kwota jaką LafargeHolcim przeznaczy na tę inwestycję wyniesie ponad 100 milionów euro! W piątek odbyło się oficjalne spotkanie w gronie gości z całego regionu i Polski. Część inwestycji realizowana jest przy współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku, a jej zakończenie planowane jest na 2023 rok.

Cementownia Małogoszcz przejdzie gruntowną modernizację. LafargeHolcim, zainwestuje ponad 100 mln euro w unowocześnienie zakładu i jego linii produkcyjnych. Inwestycja łączy znaczący wymiar ekonomiczny z realizacją celów środowiskowych. Niedawno firma jako pierwsza w sektorze cementowym na świecie podpisała deklarację Net-Zero Pledge i zobowiązuje się do 2030 roku zredukować emisji CO2 o 20% w porównaniu z rokiem 2018. W Polsce ambicją Lafarge jest osiągnięcie poziomu 55 procent redukcji CO2, w porównaniu do 1990 roku. Modernizacja cementowni istotnie przyczyni się do realizacji tego celu.

To jedna z największych inwestycji koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej, a po jej ukończeniu będzie to jedną z najnowocześniejszych cementowni w Europie. Obniżenie emisyjności będzie to możliwe dzięki budowie jednego, nowoczesnego pieca obrotowego do wypału klinkieru o wydajności około 4 tysiące ton na dobę. Powstanie również nowa, efektywniejsza instalacja paliw alternatywnych, która umożliwi większe zastosowanie biomasy, czyli odnawialnych źródeł energii pochodzących z przemysłu meblarskiego czy papierniczego. Pozwoli to zminimalizować udział paliw kopalnych w produkcji i będzie stanowić istotny element gospodarki obiegu zamkniętego rozwiązując problem odpadów. Poprawi się również efektywność energetyczna zakładu. Zużycie energii zmniejszy się o 1/3 dzięki mniej energochłonnym urządzeniom i produkcji energii własnej. Obniży się również emisja wtórna pyłów poprzez przebudowę magazynów surowców oraz terminali rozładunkowych.

Co najważniejsze modernizacja nie zatrzyma produkcji w zakładzie, a klienci będą obsługiwani w normalnym, dotychczasowym trybie.

Cementownia Małogoszcz najnowocześniejszą perłą regionu
- Jestem dumny, że na swoje 50-lecie, w 2024 roku Cementownia Małogoszcz będzie już przemysłową perłą regionu. Tym samym zwiększamy również atrakcyjność gospodarczą tego regionu, z którym jesteśmy mocno związani. Chcemy dalej rozwijać naszą współpracę z najbliższą społecznością i być dobrym sąsiadem. Dlatego inwestujemy w najnowocześniejsze technologie, które jeszcze bardziej zminimalizują wpływ naszej działalności na środowisko naturalne i najbliższe otoczenie - mówi Jacek Patyk, dyrektor Cementowni Małogoszcz.

- Modernizacja ma również wpływ na rozwój gospodarczy regionu świętokrzyskiego. Oprócz tworzenia miejsc pracy Lafarge odprowadza około 10 milionów złotych rocznie z tytułu podatków i opłat, stanowiąc istotną część dochodów lokalnych samorządów. Cała branża cementowa w Polsce tworzy bezpośrednio prawie 4 tysiące miejsc pracy, a pośrednio to niemal 30 tysięcy. Jedno euro zainwestowane w sektorze cementowym generuje 2,8 euro wartości dodanej w gospodarce Unii Europejskiej między innymi w transport, telekomunikację, handel, recykling, energię elektryczną czy gaz - dodaje Xavier Guesnu, Prezes Zarządu Lafarge w Polsce.

- To, że za trzy lata najnowocześniejsza cementownia w Europie będzie właśnie tutaj, w Małogoszczu, jest wielkim osiągnięciem. Dobra współpraca pomiędzy zakładem, mieszkańcami, a władzami samorządowymi oraz administracją państwową sprawiła, że Lafarge postrzega to miejsce jako dobre do inwestowania. Pomimo niepewności gospodarczych wywołanych epidemią, rozpoczynamy ten projekt, Będzie to duży impuls do pobudzenia gospodarczego dla gminy, powiatu i województwa świętokrzyskiego. Modernizacja dowodzi także dużych kompetencji ludzi, którzy pracują w małogoskiej cementowni - dodaje Stanisław Sobczyk, wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce.

LafargeHolcim zainwestuje 100 milionów euro w modernizację C...

Współpraca z Krakowskim Parkiem Technologicznym
Inwestycja będzie realizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Decyzję o wsparciu wydał Krakowski Park Technologiczny, zarządzający Polską Strefą Inwestycji w tym regionie. Wydatki kwalifikowane wyniosą blisko 98 milionów euro. Krakowski Park Technologiczny to profesjonalna instytucja otoczenia biznesu, która już od 20 lat wszechstronnie wspiera przedsiębiorców. Pomaga w rozwoju młodych firm realizując programy inkubacyjne czy akceleracyjne, inspiruje współpracę pomiędzy startupami i potencjalnymi inwestorami. Lafarge jest jednym z partnerów przemysłowych programu akceleracyjnego ScaleUp. Dotychczasowa współpraca obu firm zaowocowała rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa pracy (z wykorzystaniem okularów do rozszerzonej rzeczywistości) oraz platformą logistyczną dla dostawców Lafarge.

Na dowód współpracy Cementowni Małogoszcz z Krakowskim Parkiem Technologicznym, odsłonięto piękny napis - "Krakowski Park Technologiczny" tuż obok wielkiego logo "Lafarge".

Największa inwestycja w ramach Polskiej Strefy Inwestycji
Modernizacja Małogoszcza to jak dotąd największa inwestycja, zarówno w województwie świętokrzyskim, jak i w ramach Polskiej Strefy Inwestycji zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny. KPT doceniając wkład Lafarge w rozwój inicjatywy, wyróżnił firmę Małopolskim Drzewem Inwestycji i Innowacji, które jest regionalnym symbolem nowoczesnej gospodarki. Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju gospodarczego regionu. Ponadto KPT wydał w województwie świętokrzyskim trzy zezwolenia na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej o łącznej wartości nakładów inwestycyjnych w wysokości blisko 87 milionów złotych.

- Inwestycja Lafarge cieszy z wielu powodów. Przede wszystkim, jest to największa jednostkowa decyzja o wsparciu wydana w historii Krakowskiego Parku Technologicznego, to także jeden z największych projektów wspartych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w kraju - mówi Wojciech Przybylski, Prezes Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.

- Zielony i prośrodowiskowy charakter tej inwestycji, głównie w zakresie efektywności energetycznej pokazuje pozytywną transformację, która zachodzi w polskim przemyśle. Jednak, co najważniejsze: tak ogromna inwestycja w dobra produkcyjne świadczy o wierze w szybką dynamikę inwestycji w całej polskiej gospodarce i będzie miała bezpośrednie przełożenie również na inne gałęzie przemysłu w regionie - podsumowuje Wojciech Przybylski.

To historyczny moment
Burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski nie ukrywał, że dzisiejsza data jest niezwykle ważna i historyczna dla Małogoszcza i całego regionu:

- Dzisiejsze spotkanie to niezwykle ważne, historyczne wydarzenie dla całego miasta i gminy Małogoszcz oraz naszego regionu. Trzeba pamiętać, że cementowania od momentu kiedy powstała w latach 70-tych, wpisuje się w naszą historię gospodarczo-społeczną. Dzisiejsza decyzja o rozpoczęciu dwuletniej modernizacji cementowni jest bardzo istotna dla rozwoju gospodarczego nie tylko całej gminy Małogoszcz, ale również dla regionu Świętokrzyskiego i całego kraju. Teraz jest to o tyle istotne, bo jesteśmy w bardzo trudnym czasie epidemii, więc będzie to naprawdę bardzo ważna inwestycja doprowadzająca do pobudzenia gospodarczego i na to też liczymy. My jako władze samorządowe liczymy na to, że inwestycja przyciągnie do nas inwestorów z różnych branż, którzy będą chcieli zainwestować na terenie naszej gminy, do czego serdecznie zachęcam - mówił podczas spotkania burmistrz Mariusz Piotrowski.

Najnowocześniejsza wśród najnowocześniejszych
Cementownia Małogoszcz już na początku 2023 roku stanie się najnowocześniejszą wśród najnowocześniejszych cementowni w Europie i na świecie. W ramach tak ogromnej modernizacji na jej terenie zmieni się wiele.

Zakres modernizacji obejmie budowę nowych obiektów:

  1. pieca i wymiennika ciepła
  2. pionowego młyna surowca
  3. powstaną zamknięte hale surowców
  4. nowe terminale rozładunkowe
  5. hala paliw alternatywnych
  6. WHR - budowa pierwszej w Polsce i trzeciej w Europie instalacji do produkcji energii elektrycznej z gazów wylotowych - Waste Heat Recovery System.

Modernizacja rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu i potrwa do końca 2022 roku. W modernizację obiektu będzie zaangażowany sztab ludzi. Na placu budowy będzie pracować 500-600 osób (w podziale na 3 zmiany).

W zmodernizowanej cementowni powstaną nowe miejsca pracy i perspektywa rozwoju dla inżynierów oraz przedstawicieli różnych branż.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie