Lider Regionu 2009, Górnictwo - Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych, Kielce

Redakcja
Stanisław Olesiński, prezes zarządu: - Stosujemy zasadę zrównoważonego rozwoju. Racjonalnie korzystamy z darów natury i doceniamy rolę pracownika w firmie
Stanisław Olesiński, prezes zarządu: - Stosujemy zasadę zrównoważonego rozwoju. Racjonalnie korzystamy z darów natury i doceniamy rolę pracownika w firmie
Szary, beżowy, czarny, grafitowy, czerwony. Kolory ubrań? Nie. To barwy… kamienia wydobywanego przez naszego kolejnego laureata, czyli Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych SA w Kielcach, które nasza kapituła postanowiła nagrodzić statuetką Lidera Regionu drugi raz z rzędu.

Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych są jednym z kontynuatorów tradycji górniczej w naszym regionie. Pięćdziesiąt cztery lata funkcjonowania na rynku budzi respekt i szacunek u kontrahentów. A wszystko zaczęło się w 1956 roku, kiedy to powstał Rejon Eksploatacji Kamienia.

Na bazie złóż wapieni w Ślichowicach oraz dolomitu w Jurkowicach stworzono gospodarstwo pomocnicze Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych w Kielcach. Istotne zmiany przyniósł rok 1991. Zakład uzyskał bowiem status samodzielnego przedsiębiorstwa państwowego, które zaczęło funkcjonować pod dzisiejszą nazwą. Kolejna ważna zmiana miała miejsce dokładnie w dziesiątą rocznicę utworzenia przedsiębiorstwa państwowego. Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych w Kielcach zostały przekształcone w listopadzie 2001 roku w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa.

Ta zmiana wyzwoliła w firmie pokłady pozytywnej energii. A łatwo nie było, bo okres przekształceń u naszego laureata przypadł na czas pierwszego poważnego po transformacji ustrojowej spowolnienia gospodarczego w naszym kraju. Na szczęście zarząd Kopalni Odkrywkowych Surowców Drogowych w Kielcach przeprowadził firmę przez te trudne i niepewne lata.

Warto było ciężko pracować i wierzyć w sukces, bo teraz kruszywa produkowane przez KOSD SA to towar pożądany i ceniony. A dróg buduje się coraz więcej i nic nie wskazuje na to, żeby przez najbliższe kilka lat miało się coś zmienić. Można wręcz przypuszczać, że dla naszego laureata nadchodzi era dynamicznego rozwoju, która być może zacznie się wraz z zakończeniem trwającego procesu prywatyzacyjnego.

Firma już znacząco poprawiła swoje wyniki na przestrzeni ostatnich lat, a przecież przetargi na wielkie inwestycje w naszym regionie oraz województwach ościennych, gdzie dostarczany jest kamień od naszego laureata, dopiero się rozstrzygają, a niektóre są dopiero w przygotowaniu. Powstają kolejne drogi, przygotowywane są wielkie kontrakty na trasy ekspresowe i autostrady.

Kruszywa produkowane przez KOSD SA miały swój udział w powstaniu wielu ważnych inwestycji drogowych w województwach świętokrzyskim i mazowieckim. Ważnym wydarzeniem ubiegłego roku było dla firmy między innymi zakończenie inwestycji węzła Kielce-Północ, gdzie surowce drogowe wyprodukowane przez naszego laureata bardzo dobrze się sprawdziły. Równie istotne było wdrożenie systemu zapewnienia zgodności jakości produktów z Polskimi Normami i wymaganiami unijnymi, potwierdzone oficjalnym certyfikatem.

Kryzysowy w gospodarce okres przełomu roku 2008 i 2009 nie odbił się negatywnie na działalności firmy. Przeciwnie, w minionym roku uzyskano wzrost zysku, poprawiły się płace oraz świadczenia socjalne, utrzymany został poziom zatrudnienia i jeszcze bardziej umocniła się pozycja rynkowa.

Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych dbają o komfort swoich klientów. W zależności od potrzeb, sprzedają kruszywa zarówno na miejscu, w kopalniach, lub dowożą je na place budów. Wysoka jakość idzie w parze z atrakcyjnymi cenami, uzależnionymi od ilości zakupionych wyrobów i terminów płatności.

Choć nasz laureat swoją siedzibę ma w Kielcach, to złoża eksploatuje poza nimi w czterech osobnych kopalniach na terenie województwa świętokrzyskiego. Są to Józefka, Kostomłoty, Szczukowskie Górki oraz Głuchowiec.

Co ważne i na co zwróciła również uwagę nasza kapituła, to fakt stosowania w Kopalniach Odkrywkowych Surowców Drogowych zasady zrównoważonego rozwoju. A to oznacza odpowiednie relacje z pracownikami, dbałość o miejsca pracy i ich godziwe płace. Prezes firmy Stanisław Olesińki zawsze podkreśla uznanie dla swojej załogi, bez której wysiłku sukces i transformacja przedsiębiorstwa do wymagań gospodarki rynkowej nie byłyby możliwe.

Ale zasada zrównoważonego rozwoju to także współpraca z lokalnymi społecznościami. Nasz laureat wpiera organizacje pozarządowe oraz obywatelskie przedsięwzięcia, szczególnie akcje na rzecz dzieci oraz pomoc osobom dotkniętym przez los.

 

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie