Kierunki badań naukowych związane są przede wszystkim z dziedzinami, które od lat są specjalnościami uczelni: ekonomia i finanse, nauki prawne, informatyka, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz nauki o zdrowiu. Tradycyjnie dużą wagę przykłada się do badań własnych, realizowanych w ramach poszczególnych katedr i wydziałów. Wiążą się one z indywidualnymi zainteresowaniami nauczycieli akademickich oraz osiąganiem kolejnych stopni i tytułów naukowych. Wymogi współczesności sprawiają jednak, że coraz większe znaczenie zyskują badania o charakterze interdyscyplinarnym, angażujące zespoły badawcze, wymagające coraz bliższego współdziałania z innymi ośrodkami naukowymi. Z myślą o koordynowaniu i wspieraniu takich przedsięwzięć badawczych powołano w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa Akademicki Ośrodek Badań i Rozwoju (AOBR). Zgodnie ze strategią rozwoju uczelni, większość z nich to projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. W latach 2007-2012 wartość projektów badawczo-wdrożeniowych przekroczyła pięć milionów złotych.
Silne związki uczelni z Kielcami i regionem świętokrzyskim powodują, że wiele realizowanych projektów koncentruje się na rozumianych szeroko problemach gospodarczych i społecznych naszego województwa. Naukowcy Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa zaangażowani byli między innymi w tworzenie Regionalnej Strategii Innowacji – „Perspektywy RSI Świętokrzyskie”, uczestniczyli w projektach wdrażających Strategię („Rozwój Strategii Innowacji Województwa Świętokrzyskiego poprzez promocję i monitoring oraz Kręgi Innowacji – Rozwój zintegrowanych innowacyjności województwa w obszarach o dużym potencjale wzrostu”). Uczelnia brała również udział w projekcie „Foresight – Priorytetowe technologie dla zrównoważonego rozwoju województwa świętokrzyskiego”.
W ostatnich latach wzrasta znaczenie przedsięwzięć naukowych, przynoszących rezultaty o zastosowaniach ponadregionalnych. W 2012 r. zakończone zostały m.in. dwa projekty finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju: „System monitorowania zasobów medycznych dla ratownictwa zintegrowanego i systemu powiadamiania ratunkowego podczas działań rutynowych oraz na potrzeby zarządzania kryzysowego w państwie oraz Kreator innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”.
Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa odnosi również sukcesy jako partner w międzynarodowych projektach badawczych, wdrożeniowych i szkoleniowych; uczestniczyła między innymi w projekcie DOCTAE – Development of key Competences for Trainers Antennae in Europe (2007-2010), realizowanym w ramach Life Learning Programme Leonardo da Vinci oraz w największym europejskim projekcie w dziedzinie nauczania języków obcych LOLIPOP (Europejskie Portfolio Językowe On-line).
Działające w ramach katedr i wydziałów zespoły naukowców realizują zwykle projekty wieloletnie, dzięki czemu kształtują się wyraźnie określone specjalizacje naukowo-badawcze, a uzyskane w ich ramach efekty znajdują uznanie krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych. Przykładem spektakularnego sukcesu jest w ostatnich latach Wydział Ekonomii i Finansów. Stał się on wiodącym w skali kraju centrum badań nad tak zwaną nową ekonomią instytucjonalną, jednym z najważniejszych nurtów teoretycznych współczesnej ekonomii; jego pracownicy mają ponadto znaczące osiągnięcia w dziedzinie badań nad zarządzaniem zasobami finansowymi.
Aktywność naukowo-badawcza pracowników znajduje wyraz w organizowaniu licznych konferencji naukowych i działalności wydawniczej. Uczelnia zorganizowała około 70 konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych. Nakładem Wydawnictwa Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa ukazało się ponad 120 publikacji naukowych; każdego roku wydaje się kilkanaście nowych tytułów. Efekty badań są też publikowane w ukazującym się od trzynastu lat uczelnianym roczniku - „Zeszycie Naukowym WSEiP”.
doktor Zdobysław Kuleszyński, prorektor do spraw badań i współpracy regionalnej:
Udział naszej Uczelni w działaniach na rzecz regionu jest jednym z najważniejszych składników Misji WSEiP, którą realizujemy od piętnastu lat. Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego dysponuje coraz liczniejszą kadrą naukowo-badawczą, zaangażowaną w projekty badawcze i wdrożeniowe, których rezultaty służą rozwojowi Kielc i województwa świętokrzyskiego. Stała współpraca z władzami samorządowymi, instytucjami otoczenia biznesu i przedsiębiorstwami stwarza nam naturalny obszar prac badawczych i możliwości pozyskiwania środków na ich realizację.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?