Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokatorzy nie wykupią już lokali "za złotówkę"?

Marzena Smoręda
Zaledwie półtora roku cieszyli się lokatorzy z wykupu mieszkań na własność za przysłowiową złotówkę. Fot. archiwum
Zaledwie półtora roku cieszyli się lokatorzy z wykupu mieszkań na własność za przysłowiową złotówkę. Fot. archiwum
Lokatorzy mogą już nie wykupić swoich lokali za bezcen. Spółdzielnie będą żądać milionowych odszkodowań od państwa.

 

   Zaledwie półtora roku cieszyli się lokatorzy z możliwości wykupu mieszkań spółdzielczych na własność za przysłowiową złotówkę. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, uznający ten przepis za niekonstytucyjny.

   Wywołało to oburzenie wśród tych lokatorów, którzy nie zdążyli się uwłaszczyć, a z prawie miliona, którzy mieli skorzystać z tanich wykupów, zostało ich jeszcze 360 tysięcy.

  ** KTO ZYSKA, KTO STRACI
**

   Niektórzy lokatorzy złożyli wnioski o przekształcenie mieszkania, jednak z różnych względów spółdzielnie wstrzymały wykup. Jedni zostali właścicielami, natomiast inni nie mieli takiej szansy.

   Wszystko zależy teraz od prezesów spółdzielni mieszkaniowych, które od początku obowiązywania ustawy utrudniały tanie wykupy, bo nie chciały się pozbyć majątku.

Trybunał pozwolił, aby zakwestionowane przepisy funkcjonowały jeszcze przez rok. Kto nie zdążył przejąć na własność mieszkań, powinien się spieszyć z załatwianiem formalności. Ale chociaż Trybunał odroczył wejście w życie większości postanowień wyroku, straciły moc przepisy, nakładające grzywny za utrudnianie wykupu. Prezesi spółdzielni mogą teraz bezkarnie odmawiać wszczęcia procedur uwłaszczeniowych.

   To nie jedyna konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego.Na zakwestionowanych przepisach może ucierpieć także budżet państwa, niektórzy prezesi już teraz bowiem zapowiadają, że wystąpią o odszkodowania za to, że zostali zmuszeni do oddawania mieszkań za grosze. Rację przyznał im także Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że spółdzielnie dużo straciły na przekształceniach. Za rok spółdzielnie zamierzają iść do sądu z pozwami o odszkodowania. Zakwestionowanie przepisów o tanich wykupach mieszkań może kosztować skarb państwa nawet kilka miliardów złotych. 

   W REGIONIE ŚWIĘTOKRZYSKIM

  A jak przyjęli tę wiadomość lokatorzy i spółdzielnie mieszkaniowe w regionie świętokrzyskim?

   W większości spółdzielni rozdzwoniły się telefony. Zaniepokojeni ludzie pytali, czy będą musieli dopłacać za wykupione lokale. Niektórzy zapowiadali, że aktów własności oddawać nie będą. Wszędzie byli uspokajani, że nie tylko nie stracą aktów własności, ale także nie muszą dopłacać.

   W kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej Domator z możliwości taniego wykupu mieszkań skorzystało już ponad 250 osób, do wykupu pozostały tylko 222 mieszkania. Procedury uwłaszczeniowe trwają i w ciągu najbliższych 12 miesięcy bez żadnych problemów ze strony spółdzielni zostaną zakończone. Chętni do skorzystania z wykupienia mieszkania na starych zasadach na pewno nie mają powodów do obaw.

   - Wyrok Trybunału jest dla spółdzielni korzystny, pieniądze z uwłaszczeń przeznaczone bowiem zostaną na remonty i poprawę warunków w spółdzielczych blokach - powiedziała Barbara Gajewska, kierownik działu księgowości w Domatorze.

   W Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej poinformowano nas, że na razie trudno się odnosić do orzeczenia na podstawie doniesień mediów, a ewentualne kroki w sprawie odszkodowań zostaną powzięte po opublikowaniu wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw. Wszystkie decyzje muszą być jednak rozpatrzone na posiedzeniu zarządu spółdzielni. Jedno jest pewne - ustawodawca naruszył prywatną własność spółdzielni.

   Prezes starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Wanacja Stanisław Bzymek przekazał informację, że ze 130 mieszkań, które były przeznaczone do uwłaszczenia, sprzedano już ponad 100. - Wciąż wpływają kolejne wnioski o wykup mieszkań i z pewnością będą one rozpatrzone pozytywnie - dodał. Prezes przyjął wyrok Trybunału z zadowoleniem, gdyż według niego, zabezpiecza on interes spółdzielni. Według niego, państwo nie powinno ingerować w sprawy spółdzielni, które najlepiej wiedzą, jak dysponować majątkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia