Władze miasta w ubiegłym roku zapowiadały, że w tym roku rozpocznie makroniwelację, czyli wyrównywanie terenu pod budowę lotniska w Obicach. To jednak nie nastąpi, ponieważ pojawiło się opóźnienie związane z nie uzyskaniem potrzebnej dokumentacji. Tę miało sporządził konsorcjum, w którym jedną z firm jest Polconsult.
Nie tego chcieli
- Na mocy podpisanej umowy zamówiliśmy trzy dokumenty - raport oddziaływania na środowisko, projekt zagospodarowania terenu lotniska oraz projekt pierwszego etapu budowy, czyli makroniwelacji - wylicza Mieczysław Pastuszko, dyrektor Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta w kieleckim magistracie. - Miasto otrzymało raport środowiskowy, jednakże pozostałej dokumentacji nie byliśmy w stanie zaakceptować, w naszej opinii te dokumenty nie spełniały stawianych przez nas wymogów określonych w umowie. Nalegaliśmy, aby wykonawca uzupełnił dokumenty, jednak Polconsult trwał przy swoim, nie uznawał naszych argumentów twierdząc, że wszystko zostało sporządzone prawidłowo. Pojawiło się sporo napięć - relacjonuje Mieczysław Pastuszko.
Jest porozumienie Prezydent Kielc rozważał nawet skierowanie sprawy do sądu, jednak taki ruch mógł na dłuższy czas sparaliżować przygotowania do inwestycji. Wiele wskazuje jednak na to, że doszło do ugody.
- Mieliśmy spotkanie z wykonawcą. Rzeczowo wyjaśniliśmy sobie kwestie sporne. Ustaliliśmy, że zostanie podpisany aneks do umowy. Myślę, że w niedługim czasie otrzymamy kompletną dokumentację. Ona jednak też zostanie poddana naszej ocenie - zapowiada dyrektor Mieczysław Pastuszko.
Wymienione dokumenty mają być załącznikami do wniosku, który trafi do wojewody o wydanie zgody na założenie lotniska. - To jeden z etapów. Konieczne też będzie uzyskanie wielu opinii od poszczególnych ministerstw w sprawie budowy portu lotniczego. Procedury są takie, że musimy mieć nawet stanowisko Ministerstwa Zdrowia. Ze strony resortów nie spodziewamy się jednak większych problemów, ponieważ mamy promesę zezwolenia na założenie lotniska wydaną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego - mówi Mieczysław Pastuszko.
W przyszłym roku
Zwłoka w uzyskaniu niezbędnych dokumentów w praktyce wyklucza, że w tym roku rozpocznie się makroniwelacja terenu. Najpierw konieczne będzie jeszcze uzyskanie koncesji na eks-ploatację złóż wapieni dolomitowych, jakie są w Obicach. W założeniach pieniądze uzyskane ze sprzedaży kruszywa mają pokryć koszty makroniwelacji. Dotychczas na inwestycję w Obicach wydatkowano około 24 milionów złotych, część pochodziła z budżetu państwa.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?