Mają bajeczne pensje, gigantyczne podwyżki i wspaniałe przywileje. Grożą strajkiem!

/jp/, [email protected]
Praca w branży energetycznej to etat - marzenie. Ale pracownicy ZEORK- u boją się, że utracą swoją wyjątkową pozycję i przywileje.
Praca w branży energetycznej to etat - marzenie. Ale pracownicy ZEORK- u boją się, że utracą swoją wyjątkową pozycję i przywileje.
Udostępnij:
Zdecydowana większość pracowników Zakładu Energetycznego Okręgu Radomsko – Kieleckiego, należącego do Polskiej Grupy Energetycznej opowiedziała się w referendum za strajkiem. Energetycy przede wszystkim boją się prywatyzacji. Nowy właściciel może ich przestać traktować jak królów życia!

W ZEORK - u Dystrybucja za strajkiem opowiedziało się 79 procent pracowników, a w siostrzanej spółce „ZEORK Obrót” 69,42 procent. Frekwencja w obu spółkach wyniosła odpowiednio 98 i 88 procent. W referendum wzięło udział ponad 2 tysiące osób.

Wynik referendum wśród energetyków z rejonu kieleckiego i radomskiego był podobny jak w innych zakładach molocha energetycznego, jakim jest Polska Grupa Energetyczna, choć w niektórych z nich poparcie dla protestu wyniosło więcej niż 99 procent.

ZOSTAWCIE NASZE ZAKŁADY

Powodem rozpoczęcia procedury strajkowej są plany za-rządu Polskiej Grupy Energetycznej, który chce konsolidować zależne spółki. Polska Grupa Energetyczna zakłada, że holding przekształci się w strukturę składającą się z sześciu koncernów. Trzy będą zajmowały się energetyką: konwencjonalną, atomową i odnawialną. Trzy pozostałe zajmą się rynkiem hurtowym, dystrybucją i sprzedażą detaliczną energii.

- Domagamy się przestrzegania umów zawartych już ze związkami zawodowymi. W trakcie konsolidacji duża część spółek utraci osobowość prawną. Obawiamy się, że zmiany do-prowadzą do przenoszenia pracowników ze spółki do spółki, a przez to dojdzie do utraty wielu uprawnień pracowniczych. Nie można wykluczyć, że wypracowane przez poszczególne spółki pieniądze, zaczną trafiać do różnego rodzaju firm zewnętrznych – mówi Edmund Myszka, wiceprzewodniczący Sekcji Krajowej Energetyki Solidarność.

AKCJE, PRYWATYZACJA

Energetykom nie podoba się też przyjęty już sposób zamiany akcji pracowniczych. Obawiają się, że wartość należnych akcji spadnie w trakcie dwustopniowego zamieniania akcji spółek parterowych, czyli na przykład zamiany akcji Zakładu Energetycznego Okręgu Radomsko – Kieleckiego na akcje Polskiej Grupy Energetycznej.

Trzecim wreszcie powodem rozpisania referendum strajkowego są plany prywatyzacyjne Ministerstwa Skarbu Państwa.

- Nie sprzedaje się pośpiesznie za niewielkie pieniądze kury znoszącej złote jajka, a przecież większość spółek energetycznych daje wielomilionowe zyski - przekonuje Edmund Myszka.

Energetykom nie podoba się też to, że wpływy z prywatyzacji koncernu ma posłużyć do „łatania dziury” w budżecie państwa, a nie zasilenia funduszów inwestycyjnych w energetyce.

Na razie wiadomo, że najwcześniej po 4 września odbę-dzie się w Polskiej Grupie Energetycznej dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a kolejne ewentualne decyzje o zaostrzeniu protestu jeszcze nie zapadły.

Przypomnijmy, że według danych Urzędu Statystycznego w Kielcach za czerwiec i za ostatnie kilkanaście lat to właśnie pensje pracowników zadtrudnionych w firmach z branży dostarczania energii elektrycznej, gazu i wody pensje są najwyższe w całym województwie i statystycznie wyższe od średniej świętokrzyskiej aż o prawie 90 procent . Co więcej to właśnie w tych branżach były najwyższe podwyżki płac, licząc rok do roku, bo wyniosły ponad 15 procent.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie