Mają bajeczne pensje, gigantyczne podwyżki i wspaniałe przywileje. Grożą strajkiem!

/jp/, petz@echodnia.eu
Praca w branży energetycznej to etat - marzenie. Ale pracownicy ZEORK- u boją się, że utracą swoją wyjątkową pozycję i przywileje.
Praca w branży energetycznej to etat - marzenie. Ale pracownicy ZEORK- u boją się, że utracą swoją wyjątkową pozycję i przywileje.
Zdecydowana większość pracowników Zakładu Energetycznego Okręgu Radomsko – Kieleckiego, należącego do Polskiej Grupy Energetycznej opowiedziała się w referendum za strajkiem. Energetycy przede wszystkim boją się prywatyzacji. Nowy właściciel może ich przestać traktować jak królów życia!

W ZEORK - u Dystrybucja za strajkiem opowiedziało się 79 procent pracowników, a w siostrzanej spółce „ZEORK Obrót” 69,42 procent. Frekwencja w obu spółkach wyniosła odpowiednio 98 i 88 procent. W referendum wzięło udział ponad 2 tysiące osób.

Wynik referendum wśród energetyków z rejonu kieleckiego i radomskiego był podobny jak w innych zakładach molocha energetycznego, jakim jest Polska Grupa Energetyczna, choć w niektórych z nich poparcie dla protestu wyniosło więcej niż 99 procent.

ZOSTAWCIE NASZE ZAKŁADY

Powodem rozpoczęcia procedury strajkowej są plany za-rządu Polskiej Grupy Energetycznej, który chce konsolidować zależne spółki. Polska Grupa Energetyczna zakłada, że holding przekształci się w strukturę składającą się z sześciu koncernów. Trzy będą zajmowały się energetyką: konwencjonalną, atomową i odnawialną. Trzy pozostałe zajmą się rynkiem hurtowym, dystrybucją i sprzedażą detaliczną energii.

- Domagamy się przestrzegania umów zawartych już ze związkami zawodowymi. W trakcie konsolidacji duża część spółek utraci osobowość prawną. Obawiamy się, że zmiany do-prowadzą do przenoszenia pracowników ze spółki do spółki, a przez to dojdzie do utraty wielu uprawnień pracowniczych. Nie można wykluczyć, że wypracowane przez poszczególne spółki pieniądze, zaczną trafiać do różnego rodzaju firm zewnętrznych – mówi Edmund Myszka, wiceprzewodniczący Sekcji Krajowej Energetyki Solidarność.

AKCJE, PRYWATYZACJA

Energetykom nie podoba się też przyjęty już sposób zamiany akcji pracowniczych. Obawiają się, że wartość należnych akcji spadnie w trakcie dwustopniowego zamieniania akcji spółek parterowych, czyli na przykład zamiany akcji Zakładu Energetycznego Okręgu Radomsko – Kieleckiego na akcje Polskiej Grupy Energetycznej.

Trzecim wreszcie powodem rozpisania referendum strajkowego są plany prywatyzacyjne Ministerstwa Skarbu Państwa.

- Nie sprzedaje się pośpiesznie za niewielkie pieniądze kury znoszącej złote jajka, a przecież większość spółek energetycznych daje wielomilionowe zyski - przekonuje Edmund Myszka.

Energetykom nie podoba się też to, że wpływy z prywatyzacji koncernu ma posłużyć do „łatania dziury” w budżecie państwa, a nie zasilenia funduszów inwestycyjnych w energetyce.

Na razie wiadomo, że najwcześniej po 4 września odbę-dzie się w Polskiej Grupie Energetycznej dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a kolejne ewentualne decyzje o zaostrzeniu protestu jeszcze nie zapadły.

Przypomnijmy, że według danych Urzędu Statystycznego w Kielcach za czerwiec i za ostatnie kilkanaście lat to właśnie pensje pracowników zadtrudnionych w firmach z branży dostarczania energii elektrycznej, gazu i wody pensje są najwyższe w całym województwie i statystycznie wyższe od średniej świętokrzyskiej aż o prawie 90 procent . Co więcej to właśnie w tych branżach były najwyższe podwyżki płac, licząc rok do roku, bo wyniosły ponad 15 procent.

 

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie