Małe reaktory jądrowe – bezpieczne, stabilne i przyjazne środowisku

Materiał informacyjny ORLEN
Spółka ORLEN Synthos Green Energy jest na kolejnym etapie realizacji programu inwestycyjnego w małe reaktory modułowe – SMR. Celem jest budowa kilkudziesięciu takich jednostek w najbliższych latach. Dlaczego są one tak potrzebne?

Energetyka jądrowa w Polsce

Stoimy przed niezwykle ważnym wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, które jest jednym z elementów suwerenności państwa. Mała energetyka jądrowa jest stabilnym i niezależnym od warunków zewnętrznych źródłem energii, czyli takim, które dostarcza energię o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od pogody. Jest to także tanie w eksploatacji i zeroemisyjne źródło wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła.

Beneficjentami małoskalowej energetyki jądrowej będą przemysł energochłonny oraz gospodarstwa domowe. W sposób szczególny na energii cieplnej produkowanej z reaktorów może skorzystać przemysł papierniczy, rafineryjny i chemiczny. Finalne rozwiązanie przyniesie szereg korzyści dla całej gospodarki.

- Spodziewamy się, że pierwszy modułowy reaktor jądrowy powstanie w Polsce w 2029 roku. To ambitny, ale możliwy do realizacji plan. Żeby osiągnąć cel, korzystamy z doświadczeń naszych zagranicznych partnerów. Jest nim m.in. Ontario Power Generation, jedna z największych kanadyjskim firm zarządzających energetyką jądrową za oceanem. Podpisaliśmy z tym koncernem porozumienie, dzięki któremu korzystamy z jego wiedzy, szkolimy tam swoich ludzi, otrzymaliśmy też dostęp do dokumentacji. To ważne elementy, które wpływają na proces inwestycyjny w Polsce – mówi Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy.

Gdzie pojawią się pierwsze modułowe reaktory jądrowe?

Spółka wskazała już pierwsze lokalizacje SMR-ów. To Ostrołęka, Włocławek, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna (Tarnobrzeg/Stalowa Wola), Nowa Huta – Kraków czy Dąbrowa Górnicza.

– Nasz biznesplan zakłada pełną współpracę z lokalną społecznością oraz działanie w porozumieniu z władzami samorządowymi. Ważnym elementem będą także konsultacje społeczne. Dobrym prognostykiem są wyniki badania przeprowadzonego przez IBRIS, w którym ponad połowa respondentów z tych sześciu lokalizacji zgodziłoby się na lokalizację reaktora SMR w bliskim sąsiedztwie, jeśli mogliby płacić mniej za prąd – dodaje prezes Jackiewicz.

Do Ministerstwa Klimatu i Środowiska spółka złożyła już sześć wniosków o decyzję zasadniczą dla każdej z tych sześciu lokalizacji. To podstawowy dokument, kluczowy dla rozpoczęcia całego procesu inwestycyjnego. ORLEN Synthos Green Energy współpracuje również z Państwową Agencją Atomistyki. Uzyskał pierwszą pozytywną opinię ogólną dotyczącą wdrażania konkretnej technologii SMR w Polsce. Jest także w trakcie uzgodnień z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, w jaki sposób zabezpieczyć naturalne środowisko, by nie ucierpiało ze względu na inwestycję.

- Zapewniam, że mamy do czynienia z bezpieczną technologią pod każdym względem. Ona nie tylko nie powoduje żadnych zagrożeń dla mieszkańców, ale też gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ uniezależnia nas od zewnętrznych źródeł energii – stwierdza Dawid Jackiewicz.

W perspektywie najbliższych kilkunastu lat o konkurencyjności na rynku zdecydują właśnie tanie, bezpieczne, stabilne i zeroemisyjne źródła energii. Koszt energii elektrycznej w procesie produkcji przemysłowej stanowi tak duże obciążenie dla producentów, że już teraz konieczne jest opracowanie planu zastąpienia wykorzystywanych dotychczas źródeł. Jak na razie alternatywy dla energetyki jądrowej nie ma. Od małych reaktorów jądrowych może zatem wkrótce zależeć stabilność polskiego systemu energetycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Małe reaktory jądrowe – bezpieczne, stabilne i przyjazne środowisku - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia