Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marne są widoki na przyszłość regionu świetokrzyskiego

marzena
Marne są widoki na przyszłość regionu świetokrzyskiego
Marne są widoki na przyszłość regionu świetokrzyskiego Dawid Łukasik
Ostatnie dane są alarmujące. Gospodarka regionu świętokrzyskiego bardzo słabo wypada na tle kraju. Na każdego mieszkańca przypada aż o jedną czwartą Produktu Krajowego Brutto mniej niż średnio w kraju. W skrócie, jesteśmy biedniejsi niż przeciętni Polacy.

Kij w mrowisko włożył podczas gali Człowiek Roku 2014 Michał Sołowow, największy świętokrzyski przedsiębiorca i jeden z czołowych ludzi biznesu w Polsce i w Europie, przytaczając w swoim wystąpieniu bardzo złe wyniki świętokrzyskiej gospodarki i zapraszając do dyskusji o przyszłości Kielc i  ziemi świętokrzyskiej. Dane gospodarcze i demograficzne, ktore zaprezentował, jasno bowiem pokazują, że Kielce umierają, a region świętokrzyski jest gospodarczo coraz słabszy na tle kraju. Na forach internetowych rozpoczęły się dyskusje o teraźniejszości i przyszłości naszego województwa. 

Minister zabrał głos
Głos zabrał także Arkadiusz Bąk, wiceminister gospodarki, pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego, który w pełni zgadził się z tezą Michała Sołowowa i kierunkami wskazanymi przez niego. Zdaniem wiceministra, "rzecz w tym, że od dawna takie kierunki są realizowane. Pieniądze płyną i... nic". Jak napisał, w tych tezach zabrakło słów o płacy, która w jego opinii jest czynnikiem degradującym regiony poza wielkimi miastami. "Te same firmy, które w Warszawie specjalistom płacą po 10 tysięcy złotych, w naszym regionie za taką samą pracę oferują 2 tysiące. Nawet nasze, regionalne firmy. Dlatego ludzie wyjeżdżają. Tego nie załatwi żadna droga, żadna szkoła ani żaden samorząd. To decyzja najbogatszych przedsiębiorców. Nędzne, niegodne wręcz pensje są przeszkodą w rozwoju regionu" - napisał Arkadiusz Bąk, zapraszając wszystkich do dyskusji.

Sytuacja w regionie
Póki jednak nie zawrzała na dobre emocjonująca dyskusja, sprawdziliśmy, jak wygląda gospodarka w regionie w liczbach, analizując dane Głównego Urzędu Statystycznego opracowane przez Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Od 2011 roku liczba firm w regionie rośnie w stopniu zaledwie minimalnym. Dominują jednoosobowe działalności. Produkt Krajowy Brutto w 2013 roku wyniósł zaledwie 73 procent średniej wartości w kraju, co dało nam ostatnie miejsce pod tym względem w Polsce. Wyniki finansowe firm netto spadają z roku na rok. Od 2011 roku spada też poziom inwestycji, a w związku z tym maleje też poziom zatrudnienia i rośnie bezrobocie.

Jaki to daje efekt?
W opinii Karola Kaczmarskiego, eksperta Lewiatana, sytuacja jest bardzo niekorzystna.
- Od 2011 roku sytuacja przedsiębiorstw w regionie świętokrzyskim ulega systematycznemu pogorszeniu, tak w przypadku: inwestycji, przychodów, jak i dochodów oraz zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, że świętokrzyska gospodarka nie jest samotną wyspą, a silnie z resztą kraju połączonym organizmem, co powoduje podobne wahania koniunktury gospodarczej. Doskonałym tego przykładem jest branża materiałów budowlanych - jedna z wiodących w regionie. W sytuacji, kiedy nakłady na inwestycje infrastrukturalne w Polsce spadają, przychody tej branży również spadają, co wpływa na ogólną kondycję gospodarczą regionu.
Efektem spowolnienia gospodarczego  była również rekordowa w skali kraju liczba bankructw firm w 2013 roku, a co za tym idzie, wysoka stopa bezrobocia w województwie. Warto też pamiętać, że na kondycję gospodarki regionu wpływa atrakcyjność inwestycyjna, na którą składa się w naszym przypadku także ograniczone skomunikowanie, głównie drogowe i kolejowe regionu z resztą kraju, olbrzymi obszar Natura 2000 czy brak planów zagospodarowania przestrzennego. 

- O rozwoju gospodarczym i sukcesie regionu decydują też kapitał społeczny, jakość systemu edukacji czy klimat dla gospodarki. Myślę, że w każdym z powyższych elementów jest u nas sporo do zrobienia, na każdym poziomie zarządzani. I te zagadnienia były już przez nas po wielokroć podejmowane. Efektu nie widać - mówi Karol Kaczmarski. 

Ważne

Produkt  Krajowy Brutto to jeden z podstawowych mierników dochodu narodowego. Jest to całkowita  suma dóbr i usług  wytworzonych na terenie danego kraju w ciągu określonego czasu, najczęściej roku. Wysoki  PKB oznacza, że kondycja gospodarki jest dobra i jest skutkiem wzrostu produkcji czy pozyskania inwestycji zagranicznych.   W piątek w papierowym wydaniu "Echu Dnia" zamieścimy pełny tekst przemówienia Michała Sołowowa na gali Człowiek Roku 2014. Rozpoczniemy też wielką dyskusję na temat przyszłości regionu świętokrzyskiego, do której zapraszamy Państwa. Pełny tekst przemówienia na gali Człowiek Roku i komentarze na echodnia.eu.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia