Modernizacja Cementowni Małogoszcz za 100 milionów euro wkracza w kolejny etap. Wmurowanie kamienia węgielnego [WIDEO, ZDJĘCIA]

albo

Wideo

Modernizacja Cementowni Małogoszcz wkracza w nowy etap. W czwartek, 16 września odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego, które symbolicznie rozpoczęło budowę nowoczesnego pieca obrotowego do wypału klinkieru. Przebudowa i unowocześnienie zakładu wyniesie globalnego producenta materiałów budowlanych - Lafarge, ponad 100 milionów euro. To jedna z największych inwestycji w Świętokrzyskiem w ostatnim czasie. Dzięki zastosowaniu nowej, bardziej przyjaznej dla środowiska technologii, w Małogoszczu będzie produkowany jeden z najbardziej ekologicznych cementów na polskim i europejskim rynku.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się modernizacja Cementowni Małogoszcz. Przebudowa sprawi, że będzie to jeden z najnowocześniejszych, ekologicznych i wydajnych zakładów cementowych w Europie.

Od kilku miesięcy na terenie zakładu trwają intensywne prace przygotowawcze i rozbiórkowe pod budowę nowych obiektów: jednego nowoczesnego pieca obrotowego do wypału klinkieru o wydajności około 4 tysięcy ton na dobę, efektywniejszą instalację paliw alternatywnych, przebudowane zostaną również magazyny surowców oraz terminale rozładunkowe - hale zostaną zadaszone i szczelnie zamknięte - wszystkie etapy produkcji odbywać się będą "pod dachem".

W czwartek, 16 września w obecności zarządu Lafarge, przedstawicieli władz samorządowych, przedstawicieli wykonawcy projektu i wielu innych gości, odbyło się uroczyste odczytanie i podpisanie Aktu Fundacyjnego, który razem z kamieniem węgielnym został symbolicznie wmurowany w specjalnie przygotowany betonowy cokół wykonany w laboratorium betonów działającym na terenie Cementowni Małogoszcz. Stanie on na placu budowy, a następnie zostanie wmurowany w fundamenty nowej cementowni.

Do Aktu Fundacyjnego dołączono również egzemplarz gazety "Echo Dnia" z dnia 16 września, w której znalazł się artykuł o zbliżającej się wielomilionowej inwestycji.

Akt Fundacyjny odczytał wiceprezes Stanisław Sobczyk.

- Waga tego wydarzenia jest tym większa, że jest to uhonorowanie 45-lecia tego zakładu, 25-lecia działalności Lafarge w Polsce, a ukończenie modernizacji będzie miało miejsce na 50-lecie Cementowni Małogoszcz. Do 2030 jako Lafarge w Polsce zadeklarowaliśmy redukcję emisji CO2 o 55% w porównaniu do 1990 roku. Kamieniem milowym w realizacji tych ambicji jest właśnie modernizacja Cementowni Małogoszcz, co mnie bardzo cieszy – podkreśla Stanisław Sobczyk, wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce.

- Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego pieca to historyczny moment dla Cementowni Małogoszcz, ale i całego województwa świętokrzyskiego. Inwestycja to wyraz naszej odpowiedzialności przede wszystkim za środowisko i otoczenie, ale również za lokalną społeczność i rozwój gospodarczy regionu – dodaje.

Obecny podczas wydarzenia burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski mówił:

- Cementownia Małogoszcz jest wpisana w historię naszego miasta i współtworzy tę historie od początku swojego istnienia. Dzisiejsza uroczystość - symboliczne wkopanie kamienia węgielnego pod w zasadzie nową cementownię, bo modernizacja tego obiektu doprowadzi do powstania nowoczesnej, nowej cementowni - to dla nas ogromna duma, że to bardzo ważne wydarzenie dzieje się na ziemi małogoskiej i przyczyni się do rozwoju nie tylko Małogoszcza, gminy Małogoszcz, całego regionu świętokrzyskiego, ale i całego kraju. Myślę, że cementownia, która już dzisiaj jest ambasadorem naszej gminy pod względem promocyjnym, jest odpowiedzialnym partnerem którego życzyłbym wszystkim władzom samorządowym na naszym terenie. Bardzo dziękuję za to, że będąc liderem w branży przemysłowej, trudnej branży cementowej i w tym trudnym czasie, decyzja o modernizacji zakładu została podjęta - przyznał burmistrz Mariusz Piotrowski.

Jak informował dyrektor cementowni Jacek Patyk:

- Dzięki zainwestowanym środkom i wdrożeniu nowoczesnych technologii w Małogoszczu będziemy mieli najnowocześniejszą cementownię nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Przemysł cementowy się zmienia i śmiało mogę powiedzieć, że decyzja Lafarge i Grupy Holcim o modernizacji naszego zakładu to wyprzedzające działania wyznaczające kierunek dla całej branży. Nowe technologie i możliwości przyciągną tutaj najlepszych inżynierów i specjalistów w kraju – mówił Jacek Patyk, Dyrektor Cementowni Małogoszcz.

Nowoczesna cementownia już w 2023 roku

Za realizację projektu odpowiada zespół ekspertów i inżynierów pod kierownictwem dyrektora projektu Krzysztofa Byczyńskiego.

- Zburzony został już jeden z trzech pieców na którego miejscu powstanie nowy piec wraz z potrzebnymi instalacjami. Aktualnie trwają prace przygotowawcze do budowy nowego pieca. Inwestycja realizowana jest przez międzynarodową firmę Nanjing Kisen International Engineering, która jest częścią największej grupy budowlanej CNBM i specjalizuje się w projektach linii produkcyjnych cementu oraz inwestycjach obejmujących wdrażanie systemów przetwarzających energię cieplną w elektryczną. Nowa Cementownia Małogoszcz uruchomiona zostanie na wiosnę 2023 roku - mówił Krzysztof Byczyński, Dyrektor Projektu Modernizacji Cementowni Małogoszcz.

Pod wrażeniem ogromnej skali projektu jest profesor doktor habilitowany inżynier Jan Deja, wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i dyrektor Stowarzyszenia Producentów Cementu:

- Dziesiątki razy byłem w Cementowni Małogoszcz. Pierwszy raz w 1981 roku jako młody asystent Akademii Górniczo-Hutniczej wraz ze studentami. Należy pamiętać, że Polska to cementowa potęga. Dziś zachodnia Europa przyjeżdża do nas, by uczyć się jak wygląda dobry przemysł cementowy. A taka sytuacja jaka ma dzisiaj miejsce w Małogoszczu to jest bardzo ważny argument jeżeli mówimy o odpowiedzialnym biznesie. Bądźmy z tego dumni. I trzymam kciuki żeby wszystko poszło zgodnie z planem - mówił profesor Jan Deja.

Wsparcie Krakowskiego Parku Technologicznego
Znaczna część inwestycji będzie realizowana przy współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Modernizacja Cementowni Małogoszcz to jak dotąd największa inwestycja w województwie świętokrzyskim. Wydatki w tym projekcie wyniosą blisko 98 milionów euro. Do tej pory w województwie świętokrzyskim 4 firmy skorzystały z ulgi podatkowej w ramach specjalnej strefy ekonomicznej/Polskiej Strefy Inwestycji o łącznej wartości nakładów inwestycyjnych w wysokości ponad 500 milionów złotych.

Podczas wydarzenia mieliśmy okazję zobaczyć jak obecnie wygląda plac przygotowywany pod budowę nowych obiektów oraz jak pracuje zakład. Wyjątkowym miejscem w krajobrazie cementowni jest pasieka dla pszczół. Kilka miesięcy temu na terenie zakładu postawiono cztery drewniane ule, w których mieszka około 400 tysięcy pszczół. W tym sezonie po raz pierwszy zbierano od nich miód.

Materiał oryginalny: Modernizacja Cementowni Małogoszcz za 100 milionów euro wkracza w kolejny etap. Wmurowanie kamienia węgielnego [WIDEO, ZDJĘCIA] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie