MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na co brakuje Polakom pieniędzy?

marzena
W porównaniu z mieszkańcami innych krajów europejskich, nadal mało oszczędzamy
W porównaniu z mieszkańcami innych krajów europejskich, nadal mało oszczędzamy archiwum
Gdy potrzebny jest remont, psuje się sprzęt RTV i AGD albo posłuszeństwa odmawia samochód – w takich sytuacjach Polakom najczęściej brakuje gotówki i przydałaby się pożyczka z banku.

Jak pokazują wyniki sondażu Deustche Bank PBC, pieniędzy brakuje nam też przed, jak i po urlopie, kiedy zbliżają się święta i początek roku szkolnego.

Jak wynika z najnowszego badania Deutsche Bank PBC przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini ponad połowie Polaków - 54 procent - zdarza się, że w określonych sytuacjach brak im pieniędzy i przydałaby się pożyczka z banku. 

Po dodatkowe finansowanie najczęściej bylibyśmy skłonni sięgnąć, kiedy myślimy o remoncie mieszkania. Około 16 procent badanych wskazało na remont jako potencjalny cel na spożytkowanie pieniędzy pozyskanych z banku. Bardziej niespodziewane wydatki, spowodowane awarią sprzętu AGD i RTV mogłyby być przyczyną sięgnięcia po kredyt konsumpcyjny dla niemal 8 procent respondentów. O wsparciu domowego budżetu ze środków zewnętrznych myślą częściej kobiety. Nad pożyczką przeznaczoną na remont zastanawia się aż 22 procent z nich, wobec 15 procent mężczyzn, podobnie jak  na naprawę domowego sprzętu (odpowiednio 12 i 7 procent.

Wskazania respondentów dowodzą również, że bardzo istotnym obciążeniem dla domowego budżetu są wydatki związane z samochodem. I tak 6,6 procent badanych wskazało, że przydałaby im się dodatkowa gotówka wtedy, gdy samochód się zepsuje i niezbędna jest jego naprawa. Jeśli dodamy 1,4 procent ankietowanych, którzy rozważają zaciągnięcie kredytu na zakup auta i 1,2 procent tych, którzy pieniądze z banku chcieliby przeznaczyć na jego ubezpieczenie, okazuje się, że wydatki związane z samochodem to druga najczęściej wskazywana przyczyna ewentualnego zaciągnięcia bankowej pożyczki.

Kolejną pozycję w sondażu zajmują wakacyjne wyjazdy. Aż 6 procent Polaków już na etapie planowania urlopu myśli o sfinansowaniu jej z kredytu, a 5,5 procent odczuwa taką potrzebę tuż po powrocie. Wyniki badania pokazują wyraźnie, że koniec wakacji to trudny czas dla wielu osób nie tylko z powodu nadmiernych wydatków spowodowanych letnimi wojażami. Niemal 3 procent ankietowanych byłoby skłonnych pomyśleć o kredycie w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym.

- Z najnowszego raportu OECD wynika, że Polacy, w porównaniu z mieszkańcami innych krajów europejskich, nadal mało oszczędzają – mówi Marta Ośko, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. - Z kolei badanie „Diagnoza społeczna 2011” pokazuje, że zgromadzone oszczędności Polaków z reguły nie przekraczają wartości trzech miesięcznych dochodów, a jedynie 3 procent polskich gospodarstw domowych zaoszczędziło kwoty przekraczające wartość rocznych dochodów – zaznacza. - W praktyce oznacza to, że w domowych budżetach brakuje pieniędzy na większe wydatki, takie jak remonty, kupno nowego sprzętu RTV czy samochodu. Potrzeby te najczęściej finansowane są z kredytów konsumpcyjnych – dodaje.

Badanie przeprowadził na zlecenie Deutsche Bank PBC Instytut Homo Homini, 13 sierpnia 2012 r., na losowej, liczebnie reprezentatywna dla ogółu mieszkańców Polski próbie 1100 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia