MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najczęściej w Europie kłócimy się o pieniądze

marzena
Nerwowa atmosfera w finansach domowych osiągnęła w Polsce najwyższy poziom w Europie. Jeszcze nigdy tak często nie kłóciliśmy się o pieniądze
Nerwowa atmosfera w finansach domowych osiągnęła w Polsce najwyższy poziom w Europie. Jeszcze nigdy tak często nie kłóciliśmy się o pieniądze archiwum
W polskich rodzinach najczęściej w Europie dochodzi do wojny o pieniądze. Małżonkowie kłócą się o finanse, bo sytuacja materialna w domach jest bardzo niestabilna, a dochody zróżnicowane.

 

Awantury wybuchają o to, jak podzielić pieniądze na wydatki, kto ma decydować o większych zakupach i o to, kto powinien i na czym zaoszczędzić. Mężowie wypominają żonom stroje i kosmetyki, panie nie godzą się na wydatki swych mężczyzn. Eksperci twierdzą, że w ostatnich latach jesteśmy świadkami największej w historii walki o pieniądze w związkach. Polskie rodziny zajmują pod tym względem pierwsze miejsce na kontynencie. – To dlatego, że finansowo powodzi się nam coraz lepiej - mówi Andrzej Kościołek, socjolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Przemoc ekonomiczna

Do tego dochodzi jeszcze problem w różnicy w zarobkach między małżonkami. Panie z góry skazane są na gorszą pozycję finansową w związku, dlatego jak pokazuje badanie Banku Zachodniego WBK, ponad 30 procent kobiet ma „zaskórniaki”. Panowie też nie rozliczają się uczciwie z pieniędzy przed żonami. Nie wkładają do domowego budżetu więcej niż ich partnerki. Coraz częściej dochodzi też w związkach do przemocy ekonomicznej, zjawiska polegającego na podporządkowaniu sobie partnera, wbrew jego woli, wykorzystując swoją silną pozycję finansową. Ograniczanie i wydzielanie bardzo małych sum pieniędzy na utrzymanie, a także manipulacja zachowaniem partnera za pomocą pieniędzy, to zjawisko, które dotyka 7 procent ankietowanych przez organizacje walczące z przemocą w rodzinie. Z taką patologią, według badań, spotkało się jednak około 30 procent ankietowanych.

Każdy sobie?

Coraz popularniejsza w związkach jest rozdzielność majątkowa, osobny majątek i własne konta. Z roku na rok przybywa par, które zawierają intercyzę. Dlaczego tak się dzieje?

- Żyjemy w czasach tymczasowości. Wszystko, także związki, jest teraz na jakiś czas, więc asekuracja jest tego naturalną konsekwencją. Bezpieczniej jest nie angażować się finansowo w związek, żeby potem nie leczyć nie tylko uczuciowych, ale i finansowych ran. Konflikty wynikają też z różnic w dochodach małżonków czy partnerach. To rozwarstwienie ekonomiczne jest bardzo widoczne i intercyzy w małżeństwach zdarzają się coraz częściej – mówi Andrzej Kościołek, socjolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Dawniej małżonkowie dzielili tę samą biedę, więc i kłócić nie było się za bardzo o co.

Zapytaliśmy kielczan, dlaczego w polskich rodzinach małżonkowie kłócą się o finanse.

Agata Jarosińska: - Jako adwokat, przy okazji rozwodów dość często stykam się z problemami dotyczącym podziału majątku. Rzadko zdarza się, żeby rozstający się małżonkowie podchodzili do tego bez emocji. Kłócą się, spierają, bo w mało którym domu temat finansów na co dzień traktowany jest z należytą powagą.

Albert Stasiński: - Decyzje w sprawach finansowych w domu to poważny problem, do którego podchodzić rozsądnie. Najlepiej jest już na początku związku ustalić reguły. Jeśli nie potraktujemy tego poważnie, potem jest to powodem napięć i złych emocji.

Irena Stasińska: - W moim domu nie dochodzi do kłótni na tle finansowym, bo ustaliliśmy z mężem, że pieniędzmi rządzi on. Jest to dla mnie jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale takie sprawy trzeba ustalać wspólnie i razem się na to godzić, żeby potem nikt nie miał pretensji.

Joanna Nowak: - Do domowego budżetu powinno się wkładać po równo, wtedy nikt nie będzie wypominał drugiemu, że jest niesprawiedliwie. Decyzje w ważnych sprawach trzeba podejmować wspólnie. W przyszłości tak będzie u mnie w domu i nie będzie się o co kłócić

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia