Obiekt powstanie przy ulicy Warszawskiej przy Politechnice Świętokrzyskiej i nie jest to lokalizacja przypadkowa, gdyż w będzie się tu mieścił w przyszłości Wydziału Inżynierii Środowiska.
- Całe przedsięwzięcie, współfinansowane przez Unię Europejską nosi nazwę ENERGIS, a jego głównym przedmiotem jest właśnie realizacja energooszczędnego inteligentnego budynku dydaktyczno–laboratoryjnego, zasilanego z odnawialnych źródeł energii – mówi profesor Jerzy Zbigniew Piotrowski z Politechniki Świętokrzyskiej.
Budynek pełen niespodzianek
Nowy obiekt zostanie połączony łącznikiem z ciągiem już istniejących obiektów dydaktyczno–laboratoryjnych politechniki. Powstaną tu 22 sale, w tym: wykładowe, audytoryjne, ćwiczeniowo–projektowe, seminaryjne, pracownie komputerowe, sale laboratoryjne i sala prezentacyjna.
Zobacz także: Jak będzie wyglądało najbardziej luksusowe, pięciogwiazdkowe SPA i hotel, które powstają pod Kielcami
Zobacz także: W centrum Kielc powstanie wieżowiec
Zabacz także: Kolejna potężna inwestycja w Kielcach. Zbuduje ją Skanska
Zobacz także:Ruszyła budowa nowej kamienicy przy kieleckim deptaku. Będzie cała w alumium i szkle
W obiekcie znajdą się także pomieszczenia biurowe, zaplecza laboratoryjne oraz pokoje dla wykładowców kierunku: inżynierii środowiska, który w przyszło-ści usamodzielni się jako Wydział Inżynierii Środowiska. Powierzchnia użytkowa wyniesie niemal 5 tysięcy metrów kwadratowych, zaś kubatura wyniesie ponad 21 tysięcy metrów sześciennych.
Absolutną ciekawostką będzie jedna z sal dydaktycznych na IV piętrze budynku połączona z tarasem zewnętrznym. Zo-baczymy tu „na żywo” zastosowane w całym obiekcie nowocze-sne rozwiązania z jednoczesną możliwością obserwacji efektów energooszczędnych technologii. Zwiedzający tę salę otrzymają też możność zapoznania się z systemami automatycznymi, systemami sterowania, bilansami zysków i strat energetycznych oraz parametrami środowiska. Tu będzie można obserwować i sterować pracą urządzeń oraz nowatorskich rozwiązań, takich jak baterie fotowoltaiczne, solary i pompy ciepła, w jakie zosta-nie wyposażony cały budynek.
- Niektóre z planowanych rozwiązań jeszcze nawet… nie istnieją. Trzeba je dopiero zaprojektować. Już przewidujemy jednak na nie specjalne pomieszczenia. To będzie prawdopo-dobnie najnowocześniejszy budynek w Polsce, jeśli idzie o wy-korzystanie energii odnawialnej – zapowiada profesor Piotrowski.
Kielczanie będą zaskoczeni
Patrząc na pierwsze wizualizacje widać wyraźnie, że nowy obiekt złamie architekturę otoczenia i z pewnością zmieni wygląd ulicy Warszawskiej w tych okolicach.
- Ten inteligentny budynek, wykorzystujący najnowocześniejsze energooszczędne technologie dla zasilania w media, nowatorskie rozwiązania pozyskiwania i akumulowania ciepła oraz nowoczesne technologie informacyjne dla celów sterowania i monitoringu sam w sobie stanowić będzie jedno wielkie laboratorium – dodaje nasz rozmówca.
Nowy obiekt powinien być wybudowany do roku 2012. Koszt przedsięwzięcia przewidziano w kwocie około 35 milio-nów złotych, ale przy obecnych cenach, uzyskiwanych na przetargach, będzie to zapewne dużo niższa kwota.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?