MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najnowsza lista bubli. Sprawdź czy je kupiłeś?

Jarosław PANEK, [email protected]
Takie szklanki sieć IKEA uznała za potencjalnie niebezpieczne i wycofała z rynku
Takie szklanki sieć IKEA uznała za potencjalnie niebezpieczne i wycofała z rynku
Szklanki z IKEI, niektóre modele Lexusa, skarpetki z C&A – to zaledwie trzy przykłady tak zwanych niebezpiecznych produktów, które ich producenci bądź dystrybutorzy sami zgłosili od początku tego do roku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wśród produktów potencjalnie niebezpiecznych dla kon-sumentów najwięcej wśród tych zgłoszonych do UOKiK jest… samochodów. To praktycznie cała lista marek.

Pasy, bezpieczeństwa,
nawigacje, silniki

Pierwszy takie zgłoszenie w tym roku nadesłał do urzędu MMC Car Poland, dystrybutor aut marki Mitsubishi. Poinformo-wał on, że w modelach CY i CX Lancer zapięcie pasów bezpieczeństwa kierowcy może się zacinać lub zepsuć, co w konsekwencji potrafi doprowadzić do braku możliwości zapięcia pasów bezpieczeństwa kierowcy pojazdu.

Problem dotyczył 165 modeli auta w Polsce. Sześć dni później swoje zgłoszenie na-desłał General Motors w sprawie… 40 tysiące Opli Astra H oraz Zafiry B. Może w nich sporadycznie występować wadliwe dzia-łanie klaksonu. Jeszcze gorszą wiadomość miał koncern GM dla osób, które kupiły Ople Agila, Astry G, Astry H, Combo C, Corsy C, Merivy A oraz Tigry B wyprodukowane w roku 2005 w Wielkiej Brytanii, Polsce, Hiszpanii, Portugalii oraz Niemczech.

Okazało się, że silnik w wielu egzemplarzach tych aut może mieć pogorszone osiągi i hałasować, a w najgorszym przypadku może dojść do pęknięcia wałka rozrządu. Chodzi o 4830 samochodów sprowadzonych do Polski.

Parę dni później kłopoty dopadły Volvo Auto Polska. Firma powiadomiła bowiem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że urządzenia nawigacyjne firmy Garmin typ nüvi® 760 i 765, sprzedawane przez tego importera, mogą nie być bezpieczne dla użytkowników z powodu istnienia ryzyka przegrzania akumulatorka, co w konsekwencji może grozić pożarem. Chodzi o ponad tysiąc sztuk nawigacji zamontowanej u polskich klientów.

Jeszcze tego samego dnia o swoich kłopotach poinformowała Honda Poland. Okazało się, że Hondach Legend wy-produkowanych w 2007 roku, których w Polsce sprzedano po-nad 200 sztuk trzeba naprawić pompy hamulcowe. Potencjalnie może bowiem dojść do odkształcenia się uszczelki, co z kolei doprowadzić może do niewielkiego wycieku płynu hamulcowego, a to grozi wydłużeniem drogi hamowania.

Kilka dni później problemy pojawiły się w aucie Renault Yraffic II, potem w Jeepie, Wranglerze JK.

Nie tylko samochody

Ale jakościowe wpadki mają także inne branże. Okazało się bowiem, że nie działa jak trzeba ponad 800 napędów markiz okiennych SUNEA CSI RTS, wyprodukowanych we Francji. Wady odkrył w swojej ofercie także szwedzki gigant, firma IKEA. Kubki szklane marki RUND ze względu na różną grubość szkła mogą pękać. Wycofano je ze sklepów, a ich nabywcy mogą je zwrócić.

Pod koniec lutego dwa zgłoszeni do UOKiK – wysłał z kolei dystrybutor odzieży C&A. Okazało się, że wycofuje on ze sklepów model skarpet z uwagi zawartość barwników azoto-wych (4-azobenzenol) w stężeniu wyższym niż dopuszczalne. Niebezpieczne dla użytkowników ze względu na obecność chromu VI okazały się także buty niemowlęce sprzedawane w tej sieci.

Ostatnie trzy najnowsze zgłoszenia znów dotyczą samochodów, tym razem Suzuki Grand Vitara, Lexusa IS oraz Toyoty Avensis.

Jak widać awarii i problemów i nigdy dosyć dlatego warto czasem śledzić komunikaty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warto dla własnego bezpieczeństwa. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia