Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największy dostawca mleka w Świętokrzyskiem nagrodzony w Warszawie

/lima/
Michał Matuszczyk z pucharem za największą roczną produkcję mleka w Świętokrzyskiem. – Czuję się doceniony – mówi.
Michał Matuszczyk z pucharem za największą roczną produkcję mleka w Świętokrzyskiem. – Czuję się doceniony – mówi. archiwum prywatne
Michał Matuszczyk z powiatu koneckiego otrzymał puchar w konkursie „Mleczne Mistrzostwa Polski” za największą roczną produkcję mleka w Świętokrzyskiem wśród gospodarstw do 300 hektarów.

Rolnik, prowadzący duże gospodarstwo w Modliszewicach, nagrodę dostał podczas targów Mleko Expo w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Puchar wręczył mu Waldemar Broś, prezes zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. To ważne wyróżnienie zostało Michałowi Matuszczykowi przyznana już ósmy raz z rzędu. Organizator Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich brał pod uwagę dostawy mleka oddane od 1 kwietnia 2012 do 31 marca 2013 wśród gospodarstw do 300 hektarów. - To dla mnie potwierdzenie, że praca rolnika jest ważna, że moje gospodarstwo zajmuje ważne miejsce na arenie świętokrzyskiego i krajowego rolnictwa. Emocje zawsze towarzyszą odbiorowi takich nagród. Jest to duże przeżycie  bez względu na to, czy jest to pierwsze wyróżnienie czy kolejne – powiedział Michał Matuszczyk.

Rolnik utrzymuje stado około 100 krów dojnych, w 2012 roku dostarczył do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Włoszczowa ponad milion litrów mleka, średnia wydajność krów wynosi 11 tysięcy litrów rocznie. Gospodarz nieustannie unowocześnia metody hodowli. – Najważniejsze jest zwiększanie wydajności krów, najbardziej wydajne w tej chwili oddają po 18 tysięcy litrów rocznie i jest to największa ilość w Świętokrzyskiem. W stadzie jest też kilka krów o nieco niższej wydajności, po około 16 tysięcy litrów – opisuje Michał Matuszczyk. Krowy te święcą triumfy w wystawach zwierząt hodowlanych, między innymi organizowanych w Ośrodku Doradztwa Rolniczego Modliszewicach. Prócz krów w gospodarstwie utrzymywane jest stado opasów, cielaków i jałówek – łącznie 300 sztuk oraz stado trzody – około 140 macior i odchów. Rolnik gospodaruje na 280 hektarach własnego areału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia