Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największy na świecie „zielony blok” już działa w Połańcu

Agnieszka Kuraś
Zielony Blok w Połańcu oddano do użytku w  grudniu 2012 roku. W środę uroczyście go otwarto.
Zielony Blok w Połańcu oddano do użytku w grudniu 2012 roku. W środę uroczyście go otwarto. Agnieszka Kuraś
Zielony Blok oddano do użytku w grudniu 2012 roku. To największy kocioł cieplny na świecie, w 100 procentach opalany biomasą. W środę uroczyście przecięto wstęgę, oficjalnie otwierając Zielony Blok na terenie elektrowni w Połańcu.

Pomysł wybudowania Zielonego Bloku w Połańcu zrodził się w 2008 roku, razem z chęcią zwiększenia udziału firmy GDF SUEZ Energia Polska S.A. w rynku energii produkowanej z odnawialnych źródeł. W 2010 roku wmurowano kamień węgielny i rozpoczęto prace na terenie Zielonego Bloku. W czasie budowy Bloku, w szczycie pracowało około 700 pracowników plus osoby, które wykonywały urządzenia w Sosnowcu i Elblągu. Łącznie około 1000 osób dołożyło swojej pracy, by w grudniu 2012 roku inwestycja ruszyła pełną parą. Obecnie 100 pracowników obsługuje Zielony Blok na terenie elektrowni w Połańcu.

- Ta inwestycja to przykład realizacji naszej strategii, czyli troski o środowisko oraz produkcji taniej i ekologicznej energii – mówił o Zielonym Bloku Gerard Mestrallet, szef koncernu GDF SUEZ.

 

LIDER W PRODUKCJI EKOLOGICZNEJ ENERGII

Zielony Blok wybudowany w Połańcu to największy tego typu kocioł cieplny na świecie. Blok pozwala na dostarczenie energii do 600 tysięcy gospodarstw domowych. Produkuje 25 procent ekologicznej energii w kraju. Składa się z trzech części: nowoczesnego kotła cieplnego, generatora turbiny parowej GTP i kompleksowo przygotowanej infrastruktury. Polski oddział międzynarodowej grupy GDF SUEZ zainwestował w nowoczesny kocioł cieplny w Połańcu kwotę 240 milionów euro.

- Biorąc pod uwagę ilość możliwej do wyprodukowania energii ze źródeł odnawialnych, tytuł zielonego lidera znajduje się dziś w naszych rękach. Jesteśmy z tego dumni, ale czujemy dalszą chęć i potrzebę inwestowania w odnawialne źródła energii – przekonuje prezes Grzegorz Górski

 

ZAMIAST WĘGLA EKOLOGICZNE PALIWO

Inwestycja funkcjonuje na bazie paliwa biomasowego, z czego 80 procent stanowią zrębki drzewne, a 20 procent odpady rolnicze takie jak pestki, słoma, czy łupiny słonecznika. Ekologiczne paliwo do opalania tego innowacyjnego kotła ciepłego dostarcza do Połańca około 60 lokalnych producentów, posiadających odpowiednie certyfikaty środowiskowe. Około 10 procent biomasy importowano ze Słowacji i Ukrainy, były to łuski słonecznika.

- Od lat GDF SUEZ wierzyło i inwestowało w energię odnawialną, poszukując nowych rozwiązań, które byłyby atrakcyjne ekonomicznie i jednocześnie przyjazne dla środowiska – wypowiedział się Jean Francois – Cierlli, wiceprezes Grupy GDF SUEZ.

 

EKOLOGICZNA MOC

Zielony Blok wyposażony jest w najbardziej zaawansowane technologie. Inwestycja ma  pozwolić na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 1,2 miliona ton w ciągu roku. Taka ilość odpowiada ilości dwutlenku węgla absorbowanej przez ponad 33 tysiące hektarów lasu sosnowego w ciągu roku.

Przez pierwsze miesiące funkcjonowania Zielony Blok działał bezproblemowo, spełniając wszystkie założone parametry. Co więcej w stosunku do pary i ograniczania emisji spalin - parametry zostały poprawione. Nowoczesny kocioł fluidalny, zainstalowany w Połańcu, zastąpił w pracy istniejący blok numer 8, a produkowana w nim para zasila istniejącą zmodernizowaną turbinę. Zielony Blok to rozwiązanie, które spełniło współczesne wymagania dotyczące emisji szkodliwych gazów, które nie wymaga odsiarczania spalin.

- To nasza największa i najbardziej przełomowa inwestycja zrealizowana w Polsce. Projekt ten potwierdza, że rozumiemy konieczność godzenia potrzeb środowiska naturalnego, interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa energetycznego kraju – tak o Zielonym Bloku wypowiadał się prezes Grzegorz Górski podczas uroczystego otwarcia.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia