Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największy „Zielony blok” świata

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Ciężko pracuje łopatą podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Do tej samej roboty przy zakopywaniu aktu erekcyjnego została zaproszona także wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka–Koruba.
Ciężko pracuje łopatą podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Do tej samej roboty przy zakopywaniu aktu erekcyjnego została zaproszona także wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka–Koruba.
Tylko pellety z drewna i ze słomy będzie spalać nowy blok energetyczny, pod budowę którego wkopano wczoraj w Elektrowni w Połańcu kamień węgielny. To największa tego typu in-westycja na świecie.

„Zielony blok”- bo taką ma już nazwę – będzie mieć moc 190 megawatów. To nieco więcej niż jedna dziesiątą obecnych możliwości połanieckiej elektrowni. Ale ta energia będzie inna –ekologiczna ze znacznie mniejszą emisją dwutlenku węgle i bez dwutlenku siarki, której nie ma przy spalaniu drewna i słomy. Rocznie zaspokoi potrzeby 400 tysięcy rodzin. A tak wydajnego ekologicznego bloku energetycznego jeszcze nie ma nie tylko w Polsce i Europie, ale i na całym świecie.

 

VIPY Z ŁOPATAMI

 

Nic więc dziwnego, że na oficjalne rozpoczęcie inwestycji i wmurowanie aktu erekcyjnego zjechały VIP-y branży energetycznej i gospodarczej. Specjalnymi gośćmi byli Gérard Mestrallet - prezes zarządu i dyrektor generalny GDF SUEZ, międzynarodowej grupy energetycznej, do której Elektrownia Połaniec SA należy oraz ambasador Francji w Polsce Francois Barry De-longchamps. Przedstawicielem rządu – wspomagającego szybkie rozpoczęcie inwestycji takiej rangi w Polsce - była podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Był również Jarosław Mlonka prezes zarządu fir-my Foster Wheeler Energia Polska, budującej nowy blok energetyczny w Połańcu. Nie zabrakło władz regionu, które reprezentowali wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka–Koruba oraz wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Zdzisław Wrzałka.

 

Wszyscy po kolei goście, wspomagani przez Grzegorza Górskiego, prezesa zarządu GDF SEUZ Energia Polska, zostali zagonieni do łopat. Im bowiem przypadł w udziale honor zasy-pania ziemią aktu erekcyjnego, wkopanego dokładnie w tym miejscu, gdzie za dwa lata będzie stać „Zielony blok”.

 

BLOK ZA MILIARD

Budowa ma kosztować około miliarda złotych i całą tę kwotę wykłada grupa energetyczna GDF SUEZ. Jak podkreślał wczoraj prezes Gérard Mestrallet, inwestycja w polską elek-trownię jest nie przypadkowa.

 

- Od lat celem naszej grupy jest produkowanie taniej i czy-stej ekologicznie energii elektrycznej. Polska w tym celu jest traktowana priorytetowo, bowiem w Elektrowni w Połańcu działa już instalacja do współspalania biomasy i wiemy, że ludzie tu pracujący są otwarci do wdrażania nowych technologii. Chcemy też osiągnąć w Polsce pozycję lidera rynku energii odnawialnej. Wiemy też, że tutaj nasza inwestycja jest bezpieczna, patrząc na wzrost gospodarczy Polski – wyliczał.

Szef GDF SUEZ Energia Polska Grzegorz Górski podkre-ślił też, że tutaj firma podpisała już długoletnie umowy między innymi z Lasami Państwowymi na dostarczanie drewna z wyci-nek pielęgnacyjnych, tutaj także ma wielu współpracowników, którzy dzięki inwestycji mają pracę. - Poza tym to nasz krok w przyszłość. Elektrownia w Połańcu jak na standardy zachodnie to 31-letnia staruszka. Nowy „Zielony blok” to pierwsza inwesty-cja w coś, co już nazywamy Połańcem II, który w przyszłości pozwoli zastąpić nam stare sposoby uzyskiwania energii no-wymi – mówił.

 

INWESTYJA DLA POLSKI

Co ta inwestycja oznacza dla Polski? Przede wszystkim krok do wypełnienia unijnej dyrektywy narzucającej od 2020 roku uzyskiwanie 15 procent produkowanej energii ze źródeł od-nawialnych – dzięki spalaniu biomasy i biogazu, z wiatru i wody.

 

- Obecnie w Polsce produkuje się z biomasy nieco ponad 200 megawatów energii. Po oddaniu do użytku tego bloku będzie jej dwa razy tyle. Biorąc pod uwagę to, że obecnie około 5 procent w ogóle produkowanej przez nas energii pochodzi z na-turalnych źródeł to będzie także duży krok do dogonienia unijnych wymogów – podkreśliła Joanna Strzelec-Łobodzińska, po-dsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia