Do Kielc przyjechała wystawa fotograficzna „Portrety i monety”, przedstawiająca znanych Polaków z monetami okolicznościowymi, przygotowana przez Narodowy Bank Polski. Na placu Artystów można oglądać ją od dzisiaj, 12 sierpnia, do końca miesiąca.

Wydarzenie kolekcjonerskie od razu przyciągnęło uwagę mieszkańców miasta. Przechodnie zatrzymywali się, by oglądać wielkoformatowe portrety znanych Polaków. Na kieleckiej wystawie można bowiem zobaczyć 60 zdjęć wybitnych przedstawicieli świata kultury i życia społecznego, aktorów, ekonomistów, sportowców, medalistów olimpijskich oraz podróżnicy, którzy prezentują najpiękniejsze monety okolicznościowe NBP. Tematyka każdej z prezentowanych monet jest związana z dorobkiem zawodowym lub życiem osobistym danej osoby.

 

Oglądając wystawę można nie tylko przypomnieć sobie najnowsze dzieje kraju, ale także obejrzeć kolekcjonerskie serie, emitowane przez Narodowy Bank Polski z okazji ważnych wydarzeń, jak na przykład monetę „Wybory 4 czerwca 1989 r.”, prezentowaną na portrecie przez Tadeusza Mazowieckiego.

 

- Oglądam wystawę z dużym zainteresowaniem – mówił Rafał Bazanek, którego spotkaliśmy na placu Artystów. - To ciekawy pomysł na przedstawienie i odświeżenie sobie najnowszej historii. Projekt jest bardziej wartościowy, że wykorzystany będzie na cele charytatywne - dodał.

 

Na tle plakatów fotografowała się Zofia Zaborowska. – Bardzo podoba mi się ta wystawa, bo można zobaczyć świetne portrety znanych osób. Szkoda tylko, że wśród nich zabrakło przedstawicieli naszego regionu – aktorów, kompozytorów. Przecież i my mamy się kim pochwalić – mówiła.

 

Zdjęcia słynnych Polaków wraz z monetami, które prezentują i ich autografami zostaną wystawione na aukcję w przyszłorocznym XX Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.