MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre Świętokrzyskie 2013. Gmina Pierzchnica

esw
Gmina Pierzchnica dzięki unijnemu wsparciu zyskuje nie tylko nowy wygląd. Inwestycje rozbudziły też aktywność mieszkańców.
Gmina Pierzchnica dzięki unijnemu wsparciu zyskuje nie tylko nowy wygląd. Inwestycje rozbudziły też aktywność mieszkańców. archiwum
W gminie Pierzchnica w ostatnich latach postawiono nacisk na poprawę jakości życia mieszkańców i pobudzenia aktywności lokalnej. W tym zakresie udało się odnieść wiele sukcesów dzięki, między innymi, skutecznemu wykorzystywaniu środków unijnych oraz dobrej współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie gminy.

Korzystając ze środków unijnych zrealizowano kilka ważnych inwestycji, między innymi zrewitalizowano Rynek w Pierzchnicy i poprawiono infrastrukturę drogową na terenie gminy. Wykonano także kanalizację wraz z nową oczyszczalnią ścieków w Skrzelczycach oraz kanalizację na Pierzchniance etap I. Zmodernizowano gminne ujęcie wody na Pierzchniance i połączono wodociągi podnosząc w ten sposób bezpieczeństwo dostaw wody dla mieszkańców. W ostatnim czasie powstało w gminie 12 placów zabaw dla dzieci i oddano do użytku 10 wyremontowanych lub nowo wybudowanych świetlic. Wyremontowano wszystkie funkcjonujące obiekty oświatowe, zakupiono nowy sprzęt i prowadzone są w nich zajęcia dodatkowe.

Zrealizowano też wiele imprez kulturalno-integracyjnych dla mieszkańców. Organizacje pozarządowe działające na terenie gminy włączyły się w proces pobudzania mieszkańców i organizowały festyny, spotkania oraz wyjazdy wypoczynkowe, krajoznawcze oraz do teatru. Inicjatywy były skierowane do różnego rodzaju grup społecznych: dla seniorów, dla dzieci, dla młodzieży oraz dla pozostałych mieszkańców.

Te wszystkie działania spowodowały znaczne pobudzenie aktywności mieszkańców i włączenie się ich w realizację różnych przedsięwzięć. Ożywiły się dotychczas działające koła gospodyń i powstały nowe. Utworzyły się też prężnie działające kluby seniora dla osób starszych. Pobudzenie aktywności widać szczególnie przy organizacji na przykład dożynek, które każdego roku odbywają się w innej miejscowości. To mieszkańcy sami się organizują, przygotowują dekoracje i podejmują wszystkich gości jako gospodarze. Odrodziła się także bardzo piękna tradycja wykonywania wieńców dożynkowych i rywalizacja w tym zakresie między poszczególnymi miejscowościami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia